Wszczepienie implantów jest zabiegiem chirurgicznym, do którego należy się odpowiednio przygotować pod okiem specjalisty. Należy zatroszczyć się o ogólny stan zdrowia, zrobić badania krwi i stosować się do zaleceń lekarza.
Kiedy warto zdecydować się na implant zębowy?
Aby pozbyć się dyskomfortu związanego z uszkodzeniem lub brakiem zęba, warto zdecydować się na implant. Stanowi on alternatywę dla protezy ruchomej lub mostu. Implanty zębowe są trwałe, stabilne, a przy tym wyglądają bardzo naturalnie. Poprawiają jakość życia pacjenta i pozwalają swobodnie uśmiechać się.
Jak wygląda przygotowanie do wszczepienia implantu zębowego?
Cała procedura wszczepienia implantu zębowego musi być bardzo dobrze przemyślana i zaplanowana. Przed przystąpieniem do zabiegu, stomatolog przeprowadza wywiad medyczny oraz wykonuje szereg badań. Niezbędne są prześwietlenia RTG oraz CBCT (tomografia komputerowa). Na ich podstawie lekarz może ocenić stan kości żuchwy oraz szczęki. Może przyjąć odpowiednie postępowanie, aby zmniejszyć ryzyko odrzucenia implantu zębowego.
Zabieg musi zostać poprzedzony również zadbaniem o stan zdrowia ogólnego. U cukrzyków należy poddać kontroli stan choroby, ponieważ ma to wpływ na proces gojenia, co przy tym zabiegu jest kluczowe. Podczas pierwszej wizyty, pacjent zostanie zapytany, czy cierpi na jakiekolwiek choroby przewlekłe, które mogą okazać się przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu.
Badanie jamy ustnej przed wszczepieniem implantu zębowego
Aby pacjent został zakwalifikowany do wszczepienia implantu zębowego, niezbędna jest specjalistyczna ocena zębów, dziąseł, kości i stawów skroniowo-żuchwowych przez dentystę. Jeżeli zostaną stwierdzone jakiekolwiek nieprawidłowości lub zmiany kolorów dziąseł, niezbędne będzie najpierw podjęcie odpowiedniego leczenia, a dopiero w dalszej kolejności wszczepienie implantu.
Leczenie implantami wymaga zaangażowania takich specjalistów, jak:
- stomatolog ogólny,
- periodontolog,
- chirurg,
- protetyk.
Higiena jamy ustnej przed wszczepieniem implantu zębowego
Ważnym etapem przygotowania do wszczepienia implantu zębowego jest higienizacja. W gabinecie dentystycznym wykonywany jest skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy. Przeprowadzane jest również piaskowanie.
Od pacjenta wymaga się natomiast prawidłowego utrzymywania higieny jamy ustnej we własnym zakresie. Dentysta pokazuje, w jaki sposób używać szczoteczkę ręczną lub elektryczną, stosować pasty do zębów, a także inne środki do higieny jamy ustnej.
Po zabiegu niezbędne jest perfekcyjne oczyszczanie jamy ustnej z wszelkich zanieczyszczeń. Regularne mycie zębów jest kluczowe w procesie adaptacyjnym.
Przygotowanie do wszczepienia implantów zębowych – podsumowanie
Najważniejsze jest, aby zrozumieć, że wszczepienie implantów zębowych to zabieg chirurgiczny. Należy przygotować się do niego w odpowiedni sposób, słuchać zaleceń specjalistów, a także dbać o higienę jamy ustnej na najwyższym poziomie. Przestrzegając zaleceń, można uniknąć odrzucenia implantu zębowego.