Choć dla wielu osób głównym winowajcą cellulitu jest upływający czas, jego pojawienie się może mieć związek z codziennymi nawykami. Nieodpowiednia dieta, siedzący tryb życia i związany z nim brak ruchu to częste przyczyny powstawania tego typu zmian na skórze. Istnieją jednak sposoby, aby się ich pozbyć.
Jak powstaje cellulit?
Zobaczyć możemy go przede wszystkim na udach i pośladkach, ale również na brzuchu i piersiach. Wynika to z faktu, iż w obszarach tych skóra ma grudkową strukturę, jest także włóknista. Co jednak najważniejsze, cellulit powstaje w wyniku gromadzenia się tkanki tłuszczowej. Charakterystyczne gródki tworzone są właśnie przez komórki tłuszczowe, które uciskają naczynia limfatyczne oraz krwionośne. Przekłada się to na gorsze krążenie, co z kolei prowadzi do wolniejszego usuwania toksyn, obniżonego przyswajania składników odżywczych, a także zaburzonej przemiany materii w komórkach.
Między grudkami tłuszczu gromadzi się woda i produkty przemiany materii. Do tego dochodzi obrzęk, który często kończy się powikłaniami z ukrwieniem. Wszystko to wiąże się właśnie z nieestetycznym cellulitem, którego pozbędziemy się na przykład poprzez trening na uda i pośladki. I choć może on pojawiać się z wiekiem, proces ten często jest dodatkowo przyspieszany przez niezdrowe nawyki. Do najczęstszych przyczyn powstawania cellulitu należy:
- siedzący tryb życia,
- zła dieta,
- brak aktywności fizycznej,
- zbyt obcisłe ubrania,
- palenie papierosów.
Do tego dojść mogą też wady postawy, które zaburzają prawidłowe krążenie krwi, jak również niedobór progesteronu, prowadzący do przewagi estrogenów.
Dieta na cellulit
Najlepszym sposobem na pozbycie się cellulitu są różnego rodzaju ćwiczenia (zwłaszcza te realizowane pod okiem trenera personalnego). Zanim jednak do nich dojdziemy, warto na chwilę skupić się na diecie. Nie wszyscy zdają sobie bowiem sprawę, że codzienne nawyki żywieniowe w dużym stopniu wpływają nie tylko na wydolność organizmu, ale również skuteczność realizacji wielu procesów i kondycję skóry.
Jaki ma to związek z cellulitem? Właściwa dieta pozwoli ograniczyć przyrost tkanki tłuszczowej, a także gromadzenie się wody w organizmie. Jeśli natomiast zrezygnujemy ze zdrowych nawyków, wszelkie starania związane z ograniczeniem cellulitu (na przykład przez trening na pośladki i uda) pójdą na marne. Jakie są więc zasady zdrowej diety na cellulit?
- Warto zrezygnować z posiłków smażonych na głębokim tłuszczu. To samo tyczy się produktów mocno przetworzonych, dużych ilości soli oraz cukru.
- Ograniczenie używek poprawi kondycję naczyń krwionośnych. Pozwoli również zmniejszyć ilość toksyn dostarczanych do organizmu. Do używek zaliczamy nie tylko alkohol i papierosy, ale też kawę.
- W diecie powinny pojawić się duże ilości warzyw i owoców. Dobrym wyborem będą produkty bogate w błonnik (np. kasze i pełnoziarniste pieczywo). W spalaniu tkanki tłuszczowej pomoże też zielona i czerwona herbata.
- Dieta antycellulitowa musi oprzeć się na posiłkach lekkostrawnych, przyjmowanych w stałych odstępach czasowych. Warto jeść 4-5 razy dziennie, co 3-4 godziny.
- Duża ilość wody przyjmowanej w ciągu dnia (minimum 2 litry dziennie) poprawi wygląd skóry, a także usprawni proces oczyszczania organizmu z toksyn.
Trening na uda, pośladki i brzuch
Systematyczne ćwiczenia pozwolą szybciej uporać się z nieestetycznymi zmianami związanymi z cellulitem. Trening 3 razy w tygodniu po 40-50 minut powinien wystarczyć, by pierwsze efekty zobaczyć już po kilku tygodniach. Na jakie ćwiczenia warto postawić?
- Przysiady
- Wypady nóg w tył
- Mostek biodrowy
- Hip thruster
- Trening z hantlami
- Trening interwałowy – związany na przykład z bieganiem, jazdą na rolkach czy też skakaniem na skakance.
Wszelkie ćwiczenia modelujące i wzmacniające w doskonały sposób wpływają na przepływ krwi oraz przemianę materii. Hamują one również gromadzenie się tkanki tłuszczowej i wody w organizmie. Jeśli nie czujecie się na siłach, by przygotować odpowiedni plan treningowy, z pomocą przyjść może trener personalny, który skupi się na konkretnym celu – w tym przypadku na pozbyciu się cellulitu.