Każda wyraźnie wyczuwalna zmiana w ciele może być powodem do niepokoju. W dobie często wyszukiwanych w internecie informacji na temat stanu zdrowia, warto pamiętać, że konkretną odpowiedź i właściwą diagnozę może dać tylko wizyta u lekarza, w specjalistycznym gabinecie. Jeżeli zmiany dotyczą tkanek podskórnych, warto zdecydować się na wykonanie badania USG.
Tkanka podskórna – co to takiego?
Najprościej rzecz ujmując, jest to warstwa skóry umiejscowiona pod skórą właściwą. Pełni w organizmie przede wszystkim funkcję stabilizującą oraz ochronną. Tkanka podskórna jest zbudowana głównie z luźnej tkanki łącznej, zawiera także warstwę tłuszczu, której wielkość może się różnić u każdego z pacjentów. Tkanka ta pomaga utrzymać temperaturę organizmu, jest też rezerwą energetyczną, na przykład na wypadek nagłego wychłodzenia ciała. Choć tkanka podskórna sama pełni funkcję izolacyjną oraz ochronną, to nie znaczy, że nie jest narażona na uszkodzenia czy innego rodzaju problemy. Mogą się w niej tworzyć między innymi tłuszczaki, guzy bądź gruczolaki.
Kiedy udać się na badanie USG tkanki podskórnej ?
Wskazaniem do wykonania badania USG tkanki podskórnej jest znalezienie wyczuwalnych zmian w jej obrębie. Może być to spowodowane między innymi urazami czy obrzękami mięśni. Na badanie może zgłosić się także pacjent, który ma wątpliwość co do tego, czy pojawiły się u niego wyraźnie wyczuwalne zmiany, ale jednocześnie odczuwa utrzymujący się ból. Kolejnym wskazaniem są także powiększone węzły chłonne czy asymetria kończyn. Problemy z tkanką podskórną mogą dotyczyć osób w różnym wieku, zatem zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.
Jak przebiega badanie USG tkanki podskórnej?
Jak w przypadku każdego z badań USG, można być pewnym o to, że jest to procedura bezpieczna i nieinwazyjna. Mogą z niej więc korzystać dzieci, młodzież, dorośli, osoby starsze, ale też kobiety w ciąży czy karmiące piersią.
Lekarz diagnosta przykłada głowicę aparatu ultrasonograficznego do badanej tkanki i za pomocą fal ultradźwiękowych na monitorze obserwuje wszystkie zmiany, które pojawiły się w organizmie pacjenta. Gabinet USG dysponuje profesjonalną i nowoczesną aparaturą, która pozwala na uzyskanie wyniku badania już w trakcie całego procesu. Podczas badania lekarz ocenia wielkość oraz dokładne umiejscowienie ewentualnych zmian. Jeżeli jest to USG kontrolne, może również zweryfikować, czy zmiany te ustępują.
Jak się przygotować do badania USG tkanek podskórnych?
Badanie USG tkanek podskórnych nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania przed wizytą w gabinecie. Warto jednak pamiętać o założeniu wygodnej odzieży – tak, by umożliwić lekarzowi swobodny dostęp do zbadania konkretnej części ciała. Jeżeli badaniu poddawane jest dziecko, zaleca się, by jego opiekun był obecny na każdym etapie wizyty w gabinecie USG. Dzięki temu może zwiększyć poczucie bezpieczeństwa i komfortu u małego pacjenta, dla którego taka wizyta może być dość stresującym, choć bezbolesnym przeżyciem.
Badanie USG tkanek podskórnych – co daje?
Podczas badania USG lekarz prowadzący dokładnie sprawdza zmiany, które zaszły w tkance podskórnej u pacjenta. Ocenia ich wielkość oraz dokładne umiejscowienie. Warto jednak pamiętać, że badanie USG tkanek podskórnych jest jednym z pierwszych etapów diagnozy tego, co dzieje się w obrębie tej części organizmu pacjenta. Może się okazać, że zmiany, które tam powstały, są zupełnie niegroźne. Tak dzieje się w przypadku występowania różnego rodzaju tłuszczaków. Ważne jednak, by w porę wychwycić, czy te nieprawidłowości nie są objawem czegoś bardziej niepokojącego. Lekarz prowadzący badanie może zalecić konsultację chirurgiczną w celu dokładniejszej oceny występujących zmian. Może być konieczne udanie się na biopsję danego fragmentu powstałej zmiany. Ważne, by pacjent nie obawiał się takich kroków – należy pamiętać, że każdy z nich ma doprowadzić do postawienia trafnej diagnozy. Im szybciej uda się do niej doprowadzić, tym szybciej będzie można podjąć właściwe leczenie i zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.