Sprężarki olejowe łączy wspólna cecha, jaką jest wykorzystanie oleju jako czynnika chłodzącego i smarującego. Jednak w grupie tej można wyróżnić wiele produktów, które odróżniają od siebie pewne cechy specyficzne i możliwości ich zastosowania. Wybór wcale nie jest łatwy, tym bardziej jeśli trzeba uwzględnić specyfikę pracy w konkretnym zakładzie. Podpowiadamy więc, jakie warianty sprężarek olejowych dostępne są na rynku i która z nich jest najlepszym wyborem dla konkretnej branży.
Rodzaje sprężarek olejowych
Olejowe sprężarki powietrza to grupa urządzeń, które w swojej pracy wykorzystują olej jako czynnik smarujący i chłodzący. Kompresory w tym wariancie dostępne są zarówno jako sprężarki śrubowe, jak i tłokowe. Występują one również jako urządzenia charakteryzujące się zmienną lub też stałą wydajnością pracy. Nowoczesne i profesjonalne sprężarki olejowe to również urządzenia energooszczędne pozwalające zmniejszać ilość wydatkowanej energii. Olejowe kompresory powietrza w razie potrzeby mogą również zostać uzupełnione o zbiornik, tworząc z nim integralną część nazywaną sprężarką powietrza na zbiorniku. Każdy z tych rodzajów sprężarek olejowych ma odmienną charakterystykę, a tym samym nadaje się do pracy w innych warunkach. Warto więc dobrze poznać ich zalety, aby prawidłowo dobrać kompresor do potrzeb twojego zakładu.
Sprężarki powietrza śrubowe i tłokowe
Zasadnicza różnica pomiędzy śrubową a tłokową sprężarką powietrza polega na zastosowanym w nich mechanizmie roboczym. Niemniej jednak oba rodzaje kompresorów dostępne są w wersji olejowej. Sprężarki tłokowe to urządzenia o znacznie mniejszej wydajności. Co powoduje, że nie stosuje się ich jako sprzętu do pracy ciągłej. Do takich zadań zdecydowanie lepiej nadaje się sprężarka śrubowa. Dodatkowo olejowe sprężarki tłokowe charakteryzują się znacznie wyższym poziomem hałasu w czasie pracy. Dlatego najczęściej wymagają dodatkowego wygłuszenia lub oddzielnego pomieszczenia sprężarkowni. Choć sprężarki śrubowe są nieco droższymi urządzeniami, to wykazują się one znacznie wyższą żywotnością niż kompresory tłokowe. Dodatkowo urządzenia olejowe wymagają rzadszego serwisowania, a awarie zdarzają się w nich bardzo sporadycznie.
Kompresory zmiennoobrotowe i o stałej wydajności
Kompresory olejowe występują również w wariancie zmiennoobrotowym oraz jako maszyny o stałej wydajności. Wybór konkretnego modelu powinien być uzależniony od typu zapotrzebowania na sprężone powietrze w danym zakładzie pracy. Kompresory zmiennoobrotowe dostosowują się do zmiennej intensywności wytwarzania sprężonego powietrza. Ze sprężarkami olejowymi zmiennoobrotowymi praca w tym trybie jest najbardziej wydajna, efektywna i oszczędna. Natomiast kompresory olejowe o stałej wydajności są idealnym rozwiązaniem w zakładach, gdzie sprężone powietrze wykorzystywane jest w sposób ciągły. Urządzenia te są dostosowane do stałej pracy bez przegrzewania oraz utraty mocy i wydajności. Tym samym wybór pomiędzy sprężarką olejową zmiennoobrotową a kompresorem olejowym o stałej wydajności uzależniony jest od trybu pracy zakładu i sposobów wykorzystywania sprężonego powietrza.
Profesjonalne sprężarki energooszczędne i na zbiorniku
Oprócz wszystkich wymienionych powyżej opcji olejowych sprężarek powietrza do dyspozycji klientów są również olejowe kompresory energooszczędne i sprężarki na zbiorniku. Energooszczędne sprężarki olejowe pozwalają na wydajną pracę przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia energii elektrycznej. To z kolei przekłada się na obniżenie rachunków za prąd, co w perspektywie okresu czasu niesie za sobą spore oszczędności. Natomiast kompresory olejowe na zbiorniku to rozwiązanie najchętniej stosowane w warsztatach samochodowych i wulkanizacyjnych, w rolnictwie ogrodnictwie, a także przydomowych garażach. Pozwalają one na osiągnięcie dużej wydajności, a użycie zbiornika redukuje ewentualne skoki ciśnienia w układzie. Charakteryzują się także niewielkimi rozmiarami, przez co najczęściej funkcjonują jako samodzielne, mobilne urządzenia, nie zaś jako element składowy dużej instalacji zaopatrywania w sprężone powietrze.
źródło: czemar.pl