Prowadzenie działalności gospodarczej jest nierozerwalnie związane z koniecznością dopełnienia wielu obowiązków. Pracodawca jest zobligowany m.in. do wykonywania badań i pomiarów czynników szkodliwych w środowisku pracy zgodnie z określoną w prawie częstotliwością. Czego dotyczą badania i pomiary BHP? Czemu służą i kto je może wykonywać?
Badania i pomiary BHP – co to? Po co się je wykonuje? Jakich czynników szkodliwych dotyczą?
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, to na pracodawcy ciąży obowiązek wskazania czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, dla których następnie przeprowadza się badania BHP. Pomiary mają na celu rozpoznać źródła emisji i warunki wykonywania pracy, które determinują poziom stężeń i natężeń szkodliwych czynników lub poziom narażenia na wpływ tych czynników.
W założeniu badania BHP mają sprzyjać poprawie warunków środowiska pracy, a także skłaniać przedsiębiorcę do ciągłego doskonalenia procesu technologicznego. To skuteczne narzędzia analityczne, które dostarczają pracodawcy informacji na temat stanu faktycznego. Na ich podstawie może on ocenić, czy wymagana jest ingerencja w środowisko pracy, gdyż akceptowalne poziomy substancji szkodliwych zostały przekroczone.
Rodzaj, zakres, częstotliwość i metody wykonywania badań i pomiarów BHP określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. W przedsiębiorstwach najczęściej przeprowadza się:
- pomiary hałasu,
- pomiary oświetlenia,
- pomiary mikroklimatu,
- pomiary drgań mechanicznych,
- pomiary pyłu: frakcji całkowitej, frakcji respirabilnej, krzemionki,
- pomiary czynników chemicznych.
Jak często należy wykonywać badania i pomiary czynników szkodliwych w środowisku pracy?
Zgodnie z polskim prawem, pierwsze badania i pomiary BHP należy wykonać przed upływem 30 dni od rozpoczęcia działalności gospodarczej. Następne natomiast według zapisów wspomnianego wyżej Rozporządzenia Ministra Zdrowia.
Dokument uzależnia częstotliwość przeprowadzania badań i pomiarów od dwóch zmiennych – rodzaju czynnika szkodliwego oraz wyniku ostatniego pomiaru. Dla przykładu, w przypadku czynników chemicznych (z wyjątkiem czynników chemicznych o działaniu rakotwórczym i mutagennym) oraz pyłów badania BHP należy wykonywać: co najmniej raz na dwa lata, jeśli w ostatnim pomiarze wynik stężenia wynosił 0,1-0,5 NDS, albo co najmniej raz w roku, jeśli poprzedni wynik przekroczył 0,5 NDS.
Pomiary i badania BHP – kto je przeprowadza? O czym pamiętać podczas ich wykonywania?
Przeprowadzeniem badań i pomiarów BHP powinny zajmować się jedynie jednostki dysponujące stosownymi uprawnieniami. Dlatego zlecając je, należy w pierwszej kolejności sprawdzić akredytację podmiotu, który ma je wykonać. Następnie trzeba przeanalizować doświadczenie i renomę firmy. Jeśli przedsiębiorstwo może poszczycić się wieloletnim stażem na rynku i dobrymi opiniami, można mu zaufać.
Żeby jednak przeprowadzić badania i pomiary czynników szkodliwych, należy je w pierwszej kolejności zidentyfikować. W tym celu można się posłużyć kartami charakterystyki substancji, które są wykorzystywane w zakładzie. Co ważne, aby uzyskać miarodajną ocenę, należy zachować ostrożność przy posługiwaniu się wynikami badań BHP z poprzednich lat. W międzyczasie bowiem w procesie technologicznym mogły nastąpić pewne zmiany, w efekcie których w środowisku pracy pojawiły się nowe czynniki szkodliwe.
Badania BHP pełnią istotną funkcję kontrolną. Warto je przeprowadzać nie tylko po to, aby spełnić ustawowy obowiązek i uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, ale również by zatroszczyć się o zdrowie oraz bezpieczeństwo zatrudnionych pracowników. Żeby jednak uzyskać miarodajne wyniki, przeprowadzenie pomiarów należy zlecić specjalistycznej firmie. Przy jej wyborze warto zwrócić uwagę zarówno na akredytację, jak i doświadczenie oraz renomę. To czynniki potwierdzające rzetelność świadczonych usług.
źródło: ekomeritum.pl