Kontakt

tel./fax. 22 654 26 71

kom. 48 502 573 463

sklep@wajbex.pl

Kontakt

tel./fax. 22 654 26 71

kom. 48 502 573 463

sklep@wajbex.pl

Godziny otwarcia sklepu:
Poniedziałek - Piątek:8:30 - 17:00
Sobota: 10:00 - 13:00

Godziny otwarcia sklepu:
Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 17:00
Sobota: 10:00 - 13:00

tel./fax. 22 654 26 71

kom. 48 502 573 463

sklep@wajbex.pl

Lewy panel
Numer KBA:
Zeigen linken Fenster
Pokaż prawy panel

Co to są klocki hamulcowe - najczęściej zadawane pytania klientów

2017-03-06 12:37:20 Co to są klocki hamulcowe - najczęściej zadawane pytania klientów

Klocki hamulcowe są elementem budowy hamulca tarczowego, który bezpośrednio odpowiada za spowolnienie jazdy lub zatrzymanie pojazdu. Klocki są dociskane do tarczy hamulcowej przez system hydrauliczny, a dla zwiększenia ich skuteczności są pokryte specjalną okładziną, której zadaniem jest zwiększenie siły tarcia.

 

Co to są klocki hamulcowe - najczęściej zadawane pytania klientów

Klocki hamulcowe - wygląd u mechanika

Klocki hamulcowe są elementem budowy hamulca tarczowego, który bezpośrednio odpowiada za spowolnienie jazdy lub zatrzymanie pojazdu. Klocki są dociskane do tarczy hamulcowej przez system hydrauliczny, a dla zwiększenia ich skuteczności są pokryte specjalną okładziną, której zadaniem jest zwiększenie siły tarcia.

Zasadniczo klocki hamulcowe nie różnią się między sobą budową, ale mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. W sprzedaży dostępne są klocki żeliwne, ceramiczne oraz organiczne - wykonane na bazie żywic węglowych. Każde tworzywo stosowane przy produkcji klocków ma inną żywotność oraz w różny sposób oddziałuje na tarczę hamulcową.

Jak wymienić i jak wybrać odpowiednie klocki hamulcowe?

Wybór odpowiednich klocków hamulcowych jest bardzo łatwy - wskazówki na temat tego, jakie klocki są najlepsze dla naszego auta, znajdziemy w broszurze z informacjami od producenta. Dodatkowo jeżeli zdecydujemy się dokonać zakupu w sklepie Wajbex, możemy skorzystać z wygodnego formularza dostępnego na stronie internetowej lub infolinii.

Wymiana klocków również nie przysporzy trudności zapalonemu majsterkowiczowi! Dostęp do klocków jest stosunkowo prosty, więc jeżeli dysponujemy podnośnikiem lub lewarkiem oraz kompletem kluczy, możemy samodzielnie wymienić zużyte klocki. Jednak w przypadku modeli samochodów z elektronicznie wspomaganym systemem hamulcowym lepiej skorzystać z usług fachowców.

Co ile wymieniać klocki hamulcowe, jak sprawdzić czy są zużyte?

Klocki pokryte są specjalną okładziną. W zależności od naszego stylu jazdy, okładzina ta prędzej czy później ulega zużyciu, a wtedy konieczna jest wymiana klocków hamulcowych. Po czym poznać, że nasze klocki należy wymienić na nowe? Jedną z wyraźnych oznak ich zużycia jest piszczenie klocków podczas hamowania.

Stopień zużycia klocków możemy również ocenić przy pomocy specjalnego rowka. Każdy typ klocków hamulcowych posiada na okładzinie rodzaj wgłębienia. W trakcie używania hamulców rowek stopniowo się ściera. Brak rowka oznacza, że klocek nie nadaje się do dalszego użytku i niezwłocznie należy wymienić go na nowy!

Ceramiczne czy zwykłe?

Jak już wspomnieliśmy, na rynku dostępne są trzy rodzaje klocków. Wśród samochodów osobowych najpopularniejsze są klocki o okładzinie z mieszanek mineralnych, czyli organiczne, oraz klocki ceramiczne. Zaletą klocków organicznych z pewnością jest ich niewielka inwazyjność podczas oddziaływania na tarczę, a także niska cena.

Minusem - stosunkowo krótka żywotność. Klocki ceramiczne również nie niszczą tarcz, a ich dodatkowym atutem jest to, że pył, który wytwarzają podczas hamowania, nie tworzy na tarczach trudnego do usunięcia osadu. Minusy to, niestety, wysoka cena, a także konieczność montażu specjalnych, wentylowanych tarcz. Z tego powodu klocki ceramiczne są najczęściej używane w sportowych modelach samochodów.

Kto produkuje klocki hamulcowe i jakie firmy polecamy?

Nasza oferta klocków hamulcowych

Szukając nowych klocków hamulcowych warto mieć na uwadze fakt, że najczęściej ich producent nie ma nic wspólnego z firmą, której logo widnieje na systemie hamulcowym. Producentów klocków jest dużo więcej, niż producentów systemów! Jeżeli chcemy się dowiedzieć, jaka firma stworzyła klocki do naszego auta, możemy to łatwo sprawdzić na odwrocie każdego z klocków, gdzie znajdziemy logo producenta pojazdu, logo twórcy systemu hamulcowego oraz logo twórcy naszych klocków.

Mnogość firm produkujących klocki hamulcowe sprawia, że kierowcom często trudno wybrać odpowiedni model. W tym miejscu, jako doświadczeni kolporterzy części samochodowych, chcieliśmy polecić produkty takich firm, jak ATE, TRW, Bosch i Textar. Z naszego doświadczenia wynika, że klocki wymienionych marek najlepiej sprawdzają się podczas użytkowania auta.

Dlaczego klocki hamulcowe piszczą, co nalezy zrobić?

Można powiedzieć, że rozpaczliwy pisk klocków hamulcowych to ich wołanie o pomoc. Wskutek użytkowania hamulców okładzina pokrywająca klocki hamulcowe ulega zużyciu, w efekcie czego metal, z którego wykonano klocki, trze o tarczę hamulcową i powoduje charakterystyczny dźwięk. Niezależnie od tego, czy hałas jest spowodowany stanem klocków, czy innymi czynnikami, piszczenie hamulców to najpewniejszy znak, że pora wybrać się do warsztatu i sprawdzić układ hamulcowy naszego pojazdu.

Zużyte klocki należy oczywiście wymienić na nowe, zgodne z zaleceniami producenta naszego samochodu. Wymianę klocków możemy przeprowadzić samodzielnie lub skorzystać z usług sprawdzonego warsztatu samochodowego.

Z czujnikiem czy bez?

Na rynku dostępne są klocki z dwoma rodzajami czujników, które alarmują o stanie zużycia tej części. Czujniki te mogą być elektryczne - wtedy po zużyciu 80% powierzchni klocka na naszej desce rozdzielczej powinna zapalić się specjalna kontrolka, lub akustyczne - o zużyciu klocka poinformuje nas rozpaczliwy pisk hamulców. Czujniki są użyteczne, jednak w obu przypadkach, zwłaszcza jeśli chodzi o czujniki elektryczne, warto stosować zasadę ograniczonego zaufania. Zarówno jedne, jak i drugie czujniki mogą działać nieprawidłowo. Stan klocków najlepiej oceni mechanik podczas obowiązkowego przeglądu pojazdu, który, w zależności od rodzaju samochodu, powinien być wykonany po przejechaniu 15 lub 30 tysięcy kilometrów.

czytaj dalej
ukryj treść
2017-03-06 12:49:09 Najczęściej zadawane pytania dotyczące płynu hamulcowego

Kierowcy na ogół zdają sobie sprawę z faktu, że płyn hamulcowy jest niezbędny dla prawidłowego działania pojazdu oraz ma coś wspólnego z układem hamulcowym, a także że należy go wymienić raz na jakiś czas, bo w innym przypadku możemy mieć poważny problem. Ale na tym wiedza całkiem sporej części posiadaczy aut się kończy.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące płynu hamulcowego

Płyn hamulcowy - informacje i pytania

Kierowcy na ogół zdają sobie sprawę z faktu, że płyn hamulcowy jest niezbędny dla prawidłowego działania pojazdu oraz ma coś wspólnego z układem hamulcowym, a także że należy go wymienić raz na jakiś czas, bo w innym przypadku możemy mieć poważny problem. Ale na tym wiedza całkiem sporej części posiadaczy aut się kończy.

A ponieważ dobrze jest wiedzieć, co w naszym aucie przelewa się i bulgocze, postanowiliśmy odpowiedzieć na najczęściej zadawane przez kierowców pytania dotyczące płynu hamulcowego. Z tego artykułu dowiecie się, co to jest płyn hamulcowy, do czego służy, kiedy należy go uzupełnić, a kiedy wymienić oraz jak wybrać odpowiedni płyn hamulcowy dla naszego auta.

Co to jest plyn hamulcowy, do czego służy?

Płyn hamulcowy jestrodzajem płynu hydraulicznego, który stosuje się w hamulcach oraz sprzęgłach hydraulicznych. Płyn hamulcowy znajdziemy w samochodach, motorach, niewielkich ciężarówkach i innych urządzeniach tego typu. Płyn hamulcowy, jako płyn hydrauliczny, żeby zadziałać, musi znaleźć się pod odpowiednim ciśnieniem.

W wyniku nacisku na pedał hamulca, ciecz zostaje przemieszczona, a wytworzona w ten sposób siła nacisku przenosi się na szczęki hamulcowe, czego efektem jest prawidłowa praca hamulców, czyli po prostu spowolnienie lub zatrzymanie auta. Większość dostępnych obecnie płynów hamulcowych jest produkowana na bazie eteru glikolu, ale niektóre marki, jak Citroen czy Rolls-Roys, korzystają z płynów tworzonych na bazie oleju mineralnego.

Jak wymienić i dobrać płyn hamulcowy

Wymiana płynu hamulcowego nie jest zbyt skomplikowaną sprawą, o ile oczywiście wiemy, jak to zrobić. Dla niewtajemniczonych cały proces może jednak wydać się nieco skomplikowany. Żeby całą operację przeprowadzić prawidłowo, będzie nam potrzebna pomoc drugiej osoby, odpowiedni płyn hamulcowy (informację jaki to płyn znajdziemy w instrukcji obsługi auta lub na zamknięciu zbiorniczka wyrównawczego), transparentny gumowy wężyk oraz butelka do zebrania starego płynu. Na początku musimy osadzić auto na podnośniku lub podstawkach, a następnie zdjąć wszystkie koła. Kolejny krok to zdjęcie odpowietrzników (wymiana płynu jest połączona z odpowietrzeniem układu).

Odpowietrzniki demontujemy w odpowiedniej kolejności. Najpierw prawy tylny, później lewy tylny, prawy przedni i lewy przedni. Uwaga! W samochodzie z układem abs kolejność jest odwrotna! Po zakończeniu tego etapu do odpowietrznika wprowadzamy gumowy wężyk, a jego koniec umieszczamy w butelce, po czym prosimy naszego towarzysza, żeby nacisnął kilka razy i na nasz znak przytrzymał pedał hamulca. Ciecz spuszczamy, dopóki nie przestaną się w niej pojawiać pęcherzyki powietrza, a jej kolor nie będzie zgodny z nowo-dolewanym płynem. Zabieg powtarzamy w pozostałych odpowietrznikach.

Najczęstsze awarie płynu hamulcowego

Płyny hamulcowe - Sklep Wajbex

Najczęstszą awarią płynu hamulcowego jest zawodnienie płynu. Substancje, które wchodzą w skład części płynów hamulcowych, są higroskopijne czyli chłoną wilgoć. Woda gromadząca się w płynie zmienia jego temperaturę wrzenia, znacząco ją obniżając, a to przekłada się na większą ściśliwość płynu (która powinna być niewielka oraz niezależna od temperatury!), czego efektem jest niższa skuteczność pracy hamulców. 

Dodatkowo obecność wody w płynie hamulcowym przyczynia się do korozji elementów tworzących układ hamulcowy, dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie płynu hamulcowego i całego układu hamulcowego oraz wymienianie płynu co dwa lata. O zawodnieniu płynu hamulcowego mówimy w momencie, kiedy ilość wody przekracza 3,7%.

Czy można dolać, mieszac płyn hamulcowy?

Teoretycznie płynu hamulcowego nie powinno ubywać. Jeżeli jednak płyn w magiczny sposób znika, możemy go uzupełnić płynem hamulcowym tego samego rodzaju, a później jak najszybciej sprawdzić, jakie są przyczyny wycieku. Zbiorniczek wyrównawczy powinien być całkowicie szczelny, więc ubytek płynu został prawdopodobnie spowodowany jakimś uszkodzeniem, a to z kolei obniża skuteczność układu hamulcowego!

Czy możemy uzupełnić płyn innym płynem hamulcowym? Teoretycznie nie powinno się mieszać jedynie płynów higroskopijnych z niehigroskopijnymi (o rodzajach płynów za chwilę), ale w praktyce wymieszanie dwóch płynów różnego rodzaju może obniżyć temperaturę wrzenia płynu hamulcowego, co, podobnie jak w przypadku obecności wody w substancji, sprawia, że nasze hamulce nie będą działały prawidłowo.

Rodzaje płynów hamulcowych

Płyny hamulcowe dzielą się na higroskopijne oraz niehigroskopijne. Płyny higroskopijne - mieszalne z wodą - to płyny tworzone na bazie olejku rycynowego i alkoholu, tlenku etylenu, estrów glikoli i poliglikoli, estrów boranu i estrów silikonu. Płyny niehigroskopijne to płyny z dodatkiem silikonu lub tworzone na bazie oleju mineralnego.

Oprócz stopnia higroskopijności możemy zatem podzielić płyny również na te tworzone na bazie glikolu, na mineralne oraz na bazie silikonu. Oprócz stopnia higroskopijności płyny te różnią się pomiędzy sobą też lepkością oraz temperaturą wrzenia, co sprawia, że lepiej nie mieszać ze sobą płynów z różnych grup.

Kolory, poziom i co ile wymieniać płyn hamulcowy

Teoretycznie w prawidłowo działającej instalacji żywotność płynu hamulcowego jest bardzo długa, a jego ubytek może zająć nawet kilka lat. Niestety, w praktyce płyn zbiera wilgoć oraz zanieczyszczenia, co obniża jego skuteczność, dlatego mechanicy zalecają jego wymianę co dwa, maksymalnie trzy lata. Nowo kupiony, niezanieczyszczony płyn ma jasnożółty, słomkowy kolor oraz dużą przezroczystość. Często już po samej barwie płynu można ocenić, czy należy go wymienić.

czytaj dalej
ukryj treść
2017-01-04 11:34:11 Bez akumulatora ani rusz!

Właściwa praca samochodu nie jest możliwa bez akumulatora. Na pólkach sklepów motoryzacyjnych ich wybór jest bardzo duży, co nie ułatwia wyboru. Pojawiają się pytania, jaki akumulator naprawdę jest dobry?

Sercem samochodu nazywamy jego silnik, układem krwionośnym auta można uznać akumulator. Bez niego serce samochodu staje się bezużyteczne. Dobry akumulator powinien funkcjonować bezawaryjnie i do tego długo. Akumulatory samochodowe są sprzedawane przez sklepy stacjonarne i dobre sklepy internetowe, do których należy sklep Wajbex oferujący akcesoria samochodowe: http://www.wajbex.pl/pages/akcesoria,30-17.aspx.

Bez akumulatora ani rusz!

Właściwa praca samochodu nie jest możliwa bez akumulatora. Na pólkach sklepów motoryzacyjnych ich wybór jest bardzo duży, co nie ułatwia wyboru. Pojawiają się pytania, jaki akumulator naprawdę jest dobry?

Sercem samochodu nazywamy jego silnik, układem krwionośnym auta można uznać akumulator. Bez niego serce samochodu staje się bezużyteczne. Dobry akumulator powinien funkcjonować bezawaryjnie i do tego długo. Akumulatory samochodowe są sprzedawane przez sklepy stacjonarne i dobre sklepy internetowe, do których należy sklep Wajbex oferujący akcesoria samochodowe: http://www.wajbex.pl/pages/akcesoria,30-17.aspx.

 

Najważniejsza żywotność

Kupując nowy akumulator, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego najważniejszą cechę, czyli  żywotność. Znawcy tematu uważają, że dobry akumulator to taki, który działa minimum przez okres czterech lat. Ale okres eksploatacji akumulatora zależy między innymi od tego, jak pracuje instalacja elektryczna samochodu. Jeśli pozostawia ona wiele do życzenia, to akumulator rozładuje się wcześniej niż się spodziewamy. Wybierając nowy akumulator, powinniśmy sprawdzić, czy napięcie pozostaje w zgodzie z danymi fabrycznymi. Zbyt duża wartość napięcia prowadzi do przeładowania. Jest ono w równym stopniu niekorzystne, jak niedoładowanie.

Parametr drugi: pojemność

Tutaj nie mamy zbyt wielkiego wyboru. Jest to parametr określany przez producenta, znajduje się w dołączonej do samochodu instrukcji. Zalecenia oraz wskazania producenta są bardzo istotne i zawsze powinny być brane pod uwagę. Jeśli je zlekceważymy, może się okazać, że nie tylko stracimy pieniądze, ale także zniszczymy instalację elektryczną. Jeżeli nie mamy dokumentacji samochodowej, możemy skorzystać z pomocy Internetu. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać markę i model samochodu, aby po kilku minutach poznać odpowiedź na pytanie o właściwą dla naszego auta pojemność akumulatora. Możemy też zapytać o to sprzedawcę - w dobrych sklepach na pewno taką poradę otrzymamy. Nie możemy kupić akumulatora o zbyt małej pojemności. Zmusi nas to do ciągłego ładowania, gdyż inaczej będziemy mieli problemy z uruchomieniem silnika.

Inne parametry

Zgodnie z zaleceniami producenta auta istotna jest nie tylko pojemność akumulatora, ale również rozmieszczenie biegunów i stopka. Zgodny z zaleceniami producenta musi być także prąd rozruchowy. Ostatni parametr to wielkość akumulatora. Jest ona często powiązana z jego pojemnością. Jeżeli chcemy mieć stu procentową pewność, że nowy akumulator zmieści się pod maską, przed zakupem zmierzmy po prostu stary.

Serwisowanie i producent

Akumulatory dostępne są w wielu super- lub hipermarketach. Są to akumulatory bardzo tanie, ale często ich producenci są nieznani. Niska cena nie przekłada się jednak na wysoką jakość. Dlatego jeśli stoimy przed koniecznością zakupu nowego akumulatora, lepiej wybierzmy produkt markowy. Będzie on wprawdzie droższy, ale za to posłuży nam przez wspomniane wcześniej cztery lata. Oprócz tego otrzymamy długi okres gwarancji. Bez problemu więc w przypadku awarii producent naprawi akumulator, albo, jeśli naprawa będzie niemożliwa, otrzymamy nowy.

Bardzo ważnym elementem każdego samochodu jest akumulator. Przejechanie nawet kilku metrów jest bez niego niemożliwe. Kupując nowy akumulator, warto kierować się wymienionymi wyżej parametrami. Dzięki tym wskazówkom kupimy naprawdę dobry akumulator, z którego będziemy korzystali przez kilka lat. Nie opłaca się na zakupie dobrego, markowego akumulatora oszczędzać. Kupując tanio, tak naprawdę niewiele na tym zyskamy.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem Wajbex: http://www.wajbex.pl/.

czytaj dalej
ukryj treść
2016-06-08 10:35:09 Olej do silnika samochodowego - dlaczego jest tak ważny?

Sprawną pracę silnika samochodowego zapewnia olej. Sprawdzanie jego poziomu i systematyczna wymiana zapewnia na długo bezawaryjną pracę najważniejszej części każdego auta. Każdy właściciel samochodu musi nie tylko regularnie wykonywać wspomniane czynności, ale dbać także o to, aby do silnika wlewać właściwy, dobrze dobrany rodzaj oleju. Do wyboru kierowcy mają dzisiaj oleje silnikowe mineralne, syntetyczne oraz półsyntetyczne.

Olej do silnika samochodowego - dlaczego jest tak ważny?

Sprawną pracę silnika samochodowego zapewnia olej. Sprawdzanie jego poziomu i systematyczna wymiana zapewnia na długo bezawaryjną pracę najważniejszej części każdego auta. Każdy właściciel samochodu musi nie tylko regularnie wykonywać wspomniane czynności, ale dbać także o to, aby do silnika wlewać właściwy, dobrze dobrany rodzaj oleju. Do wyboru kierowcy mają dzisiaj oleje silnikowe mineralne, syntetyczne oraz półsyntetyczne.

Wśród różnych płynów eksploatacyjnych, które znajdują się w samochodzie, olej silnikowy odgrywa najważniejszą rolę. Dzięki niemu serce samochodu chronione jest przed nadmiernym zużyciem. Usuwa także podczas jazdy zanieczyszczenia, które powstają w trakcie spalania benzyny lub oleju napędowego. Olej silnikowy dodatkowo wypełnia jeszcze inne funkcje:

–        umożliwia chłodzenie silnika;

–        zmniejsza tarcie;

–        zabezpiecza przed rdzą;

–        spowalnia procesy zużywania elementów ruchowych, z których zbudowany jest silnik.

Sprzedażą olejów silnikowych zajmują się stacjonarne sklepy motoryzacyjne oraz sklepy internetowe. Wśród tych ostatnich jest między innymi Wajbex (http://www.wajbex.pl/pages/oleje-i-plyny,30-16.aspx).

Podstawowe rodzaje olejów silnikowych

Na rynku dostępne są oleje: syntetyczne, półsyntetyczne, mineralne. Wśród wymienionych olejów, mineralne należą do najbardziej rzadkich. Stąd zaleca się ich stosowanie do silników benzynowych, które mają mały osiąg. Mogą być stosowane również w silnikach wysokoprężnych z wtryskiem pośrednim. Oleje półsyntetyczne to z kolei oleje o gęstości średniej. Można je stosować do silników benzynowych posiadających wtrysk wielopunktowy. Znajdują one zastosowanie także w nowej generacji silnikach wysokoprężnych. Spośród oferowanych obecnie rodzajów olejów największa gęstość charakteryzuje oleje syntetyczne. Z tego względu mogą być stosowane tylko w benzynowych silnikach wysokoprężnych, które mają wysokie osiągi. Olej silnikowy należy dobierać zawsze zgodnie z zaleceniami producenta, niewłaściwy olej może uszkodzić silnik. Awaria może być na tyle poważna, że jego naprawa będzie nieopłacalna.

Lepkość oleju

Jest bardzo ważnym parametrem charakteryzującym każdy rodzaj oleju silnikowego. Dostarcza on informacji na temat tego, jaka jest zdolność przepływu oleju. Ten parametr informuje również użytkownika, jak szybko zachodzi proces jego przepływu w zależności od określonej temperatury. Klasyfikacja lepkości olejów silnikowych została opracowana przez działające od 1905 roku Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacji, w skrócie SAE. Zgodnie z dokonaną przez SAE klasyfikacją do sprzedaży dopuszczonych zostało sześć klas olejów letnich oraz także sześć klas olejów, które są przeznaczone do stosowania w okresie zimowym. Dodatkowo wyróżniono oleje, które można stosować w dowolnej porze roku. Takim olejem jest olej o symbolu 10W-40. Umieszczona przed literą W liczba informuje użytkownika, jaka jest jego płynność w niskich temperaturach. Im wartość cyfry jest mniejsza, tym lepiej. Dla użytkownika oznacza to, że może on stosować ten olej w niższej temperaturze. Rozszerza to zakres jego stosowania przez polskich kierowców, zwalnia ich także z konieczności wymiany oleju na zimowy. Na lato powinno się wybierać oleje, które są oznaczone liczbą o wysokiej wartości. Taki olej zachowa swoje właściwości także wtedy, kiedy temperatura będzie naprawdę bardzo wysoka, a to latem zdarza się w naszym kraju coraz częściej. Właściwie dobrany olej silnikowy przedłuża życie samochodowym silnikom, ułatwia uruchamianie samochodu.

Artykuł powstał we współpracy z www.wajbex.pl/.

czytaj dalej
ukryj treść
2016-06-08 10:32:54 Jakie cechy powinien mieć dobry płyn do spryskiwaczy?

Posiadacze samochodów doskonale wiedzą, że aby utrzymać go w dobrym stanie oraz zapewnić sobie i pasażerom bezpieczną jazdę, niezbędnych jest szereg rozmaitych akcesoriów. Jednym z koniecznych elementów, które muszą znaleźć się na wyposażeniu samochodu, jest płyn do spryskiwaczy. Jest on potrzebny zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy szyby pojazdu ulegają bardzo szybkiemu zabrudzeniu. Wszyscy kierowcy wiedzą, że brudne szyby ograniczają widoczność. Jakie właściwości powinien mieć dobry płyn do spryskiwaczy? Jakie powinny być kryteria jego wyboru?

Jakie cechy powinien mieć dobry płyn do spryskiwaczy?

Posiadacze samochodów doskonale wiedzą, że aby utrzymać go w dobrym stanie oraz zapewnić sobie i pasażerom bezpieczną jazdę, niezbędnych jest szereg rozmaitych akcesoriów. Jednym z koniecznych elementów, które muszą znaleźć się na wyposażeniu samochodu, jest płyn do spryskiwaczy. Jest on potrzebny zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy szyby pojazdu ulegają bardzo szybkiemu zabrudzeniu. Wszyscy kierowcy wiedzą, że brudne szyby ograniczają widoczność. Jakie właściwości powinien mieć dobry płyn do spryskiwaczy? Jakie powinny być kryteria jego wyboru?

Zapach

Spryskując szyby w czasie jazdy, w kilka sekund czujemy charakterystyczny zapach płynu. Za pośrednictwem wlotu powietrza jego opary przedostają się do wnętrza pojazdu. To jeden z mało przyjemnych skutków ubocznych mycia szyb podczas jazdy. W celu jego eliminacji niektórzy producenci dodają do płynów substancje zapachowe. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż pozwala na wybór płynu, który wydziela aromat najbardziej odpowiadający danemu kierowcy i jadącym z nim pasażerom. Bardzo szeroki wybór płynów do spryskiwaczy znajdziemy w sklepach internetowych, między innymi w sklepie motoryzacyjnym Wajbex: http://www.wajbex.pl/pages/oleje-i-plyny,30-16.aspx.

Obecnie są dostępne płyny do spryskiwaczy o zapachu cytrynowym, letnim czy jabłkowym. Pamiętajmy jednak, że płyn, do którego dodano zbyt dużo substancji zapachowych, może się niekorzystnie odbić na gumie, z której wykonano pióra wycieraczek. Lepiej więc wybierać płyn aromatyzowany mniejszą ilością substancji zapachowych.

Bezpieczeństwo użytkowania

Płyny do spryskiwaczy są produktami składającymi się z różnych związków chemicznych. Ze względu na własne zdrowie należy więc wybierać tylko produkty wysokiej jakości. O tym, że płyn nam nie zaszkodzi, świadczą atesty, a w szczególności certyfikat PZH i PCBC. Jeżeli producent posiada te certyfikaty, ma prawo umieścić na swoim płynie znak bezpieczeństwa. Dla kupujących takim sygnałem jest zamieszczona na opakowaniu litera B. Kupując tak oznaczony produkt, mamy pewność, że płyn nie wpłynie negatywnie na stan zdrowia użytkowników. Przed zakupem możemy też sprawdzić, jaki jest jego skład. Jeżeli na etykiecie producent umieścił wszystkie zawarte w nim składniki, zakupmy właśnie ten.

Pora roku

Producenci podzieli płyny do spryskiwaczy, uwzględniając pory roku, dlatego w sprzedaży znajdują się płyny letnie oraz zimowe. Jeżeli chodzi o płyny zimowe, to w ich przypadku najważniejszym parametrem jest temperatura krystalizacji. W okresie zimowy bezpieczne i dobre są płyny, których temperatura krystalizacji nie jest większa niż -20 stopni Celsjusza. Płyn zimowy do spryskiwaczy nie może zamarzać i mimo niskiej temperatury nadal musi zachowywać swoje wysokie właściwości myjące. Musi on porządnie pokryć pióra wycieraczek, nie może też negatywnie wpływać na lakier pokrywający karoserię samochodu. W ofercie znajdują się także płyny do spryskiwaczy o niższej temperaturze krystalizacji - temperatura ta wynosi ponad -20 stopni. Nadają się one do stosowania w czasie bardzo silnych mrozów.

Latem temperatura krystalizacji nie odgrywa już takiej ważnej roli. Znacznie ważniejszy jest wpływ płynu na lakier na karoserii oraz właściwości myjące - powinien skutecznie usuwać zabrudzenia, ale nie może uszkadzać lakieru.

Dobry płyn do spryskiwaczy sprawi, że szyby w czasie jazdy będą idealnie czyste. Przekłada się to nie tylko na komfort podróżowania, ale także na bezpieczeństwo.

Artykuł powstał we współpracy z http://www.wajbex.pl/.

czytaj dalej
ukryj treść
2016-06-08 10:08:08 Co koniecznie musi znaleźć się w samochodowej apteczce?

Właściciele samochodów bardzo dbają o ich wygląd. Nie powinni jednak zaniedbywać kwestii bezpieczeństwa swojego i pasażerów, stąd okresowe przeglądy kół, klocków hamulcowych i innych elementów, które wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Poruszając się po drogach, musimy pamiętać, że nie jesteśmy jedynymi uczestnikami ruchu. To, czy przydarzy się nam wypadek, nie jest zależne tylko i wyłącznie od nas. Kiedy dojdzie do kolizji, przed przyjazdem karetki pogotowia musimy udzielić pomocy rannym. Do udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadku niezbędna jest apteczka samochodowa. Musi się ona znajdować w wyposażeniu każdego samochodu.

Co koniecznie musi znaleźć się w samochodowej apteczce?

Właściciele samochodów bardzo dbają o ich wygląd. Nie powinni jednak zaniedbywać kwestii bezpieczeństwa swojego i pasażerów, stąd okresowe przeglądy kół, klocków hamulcowych i innych elementów, które wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Poruszając się po drogach, musimy pamiętać, że nie jesteśmy jedynymi uczestnikami ruchu. To, czy przydarzy się nam wypadek, nie jest zależne tylko i wyłącznie od nas. Kiedy dojdzie do kolizji, przed przyjazdem karetki pogotowia musimy udzielić pomocy rannym. Do udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadku niezbędna jest apteczka samochodowa. Musi się ona znajdować w wyposażeniu każdego samochodu.

 

Obowiązkowe wyposażenie apteczki

Większość kierowców lekceważy konieczność posiadania w samochodzie apteczki. Najczęściej jej nie mamy, a jeśli nawet jest, to zazwyczaj kupujemy kiepsko wyposażoną podróbkę w hipermarkecie. Porządnie wyposażoną apteczkę samochodową oferują dobre sklepy motoryzacyjne, takie jak np. Wajbex; znajdziemy tam szeroki wybór: http://www.wajbex.pl/pages/akcesoria,30-17.aspx. Co w takim razie powinno się w niej znaleźć, aby w razie konieczności jej obecność na coś się przydała?

 • Indywidualny opatrunek.
 • Plastry.
 • Elastyczne opaski.
 • Chusty opatrunkowe.
 • Chusty trójkątne.
 • Sterylne kompresy.
 • Nożyczki o zaokrąglonych końcówkach.
 • Lateksowe rękawiczki.
 • Koc ratunkowy.
 • Instrukcja, w której znajdziemy informacje o sposobach udzielania pierwszej pomocy.

 

Niektóre elementy z wyposażenia powinny znajdować się w określonych ilościach, należą do nich np. chusty opatrunkowe, których powinno być dwie. Powinny mieć one wymiary 60x80 cm. Apteczki oczywiście nie musimy kupować, jednak w takim przypadku pierwsza pomoc przedmedyczna stanie się niemożliwa. Musimy zdawać sobie sprawę, że apteczka w aucie może nawet uratować komuś życie.

Dodatkowe wyposażenie apteczki

Apteczkę możemy wyposażyć w elementy dodatkowe, dzięki którym zakres udzielanej pomocy stanie się większy. W profesjonalnie wyposażonej apteczce powinny się dodatkowo znaleźć:

 • maska twarzowa,
 • szyny, które pozwolą unieruchomić kończyny,
 • kołnierz ortopedyczny,
 • latarka,
 • race świetlne,
 • płyn do płukania oczu.

Co nie powinno się znaleźć w apteczce?

Są pewne rzeczy, które nie powinny znaleźć się w samochodowej apteczce. W apteczce nie mogą znajdować się:

 • ożyczki z ostro zakończonymi końcami,
 • lignina,
 • wata,
 • jodyna,
 • woda utleniona,
 • agrafki.

Opatrując ranę watą, spowodujemy przyklejenie się jej do obrażenia. Z kolei ostro zakończonymi nożyczkami możemy zrobić krzywdę, kiedy zajdzie konieczność rozcięcia nogawek spodni.

Wygląd apteczki samochodowej

Zadaniem apteczki jest ratowanie zdrowia i życia osób poszkodowanych w wypadku. Kiedy przydarzy się nam wypadek lub jesteśmy jego świadkami, nie możemy tracić czasu na jej poszukiwania. Dlatego kupując apteczkę, wybierajmy taką, której opakowanie zostało wykonane z materiału w jaskrawej, wyraźnie wyróżniającej się barwie. Apteczka powinna być w kolorze pomarańczowym, żółtym lub czerwonym. Musi być także dobrze oznakowana, aby osoby, które jako pierwsze wejdą do środka auta wiedziały, że to opakowanie zawiera środki pierwszej pomocy przedmedycznej. Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej pudełko apteczki powinno zostać oznakowane białym krzyżem na zielonym tle.

Gdzie umieścić apteczkę?

Apteczka powinna znajdować się w miejscu łatwo dostępnym i dobrze widocznym. W samochodzie takim idealnym miejscem jest tylna półka.

Apteczka samochodowa to bardzo ważny element, który koniecznie powinien się znaleźć na wyposażeniu każdego samochodu.

Artykuł powstał we współpracy z http://www.wajbex.pl/.

czytaj dalej
ukryj treść
2016-06-08 10:06:23 Letnie i zimowe - specyfika opon samochodowych

Opony to jedne z najważniejszych elementów każdego samochodu. Tylko one mają kontakt z drogą, po której jeździmy, w dużym stopniu zatem odpowiadają za nasze bezpieczeństwo. Opona, choć wydaje się bardzo zwykłym przedmiotem, jest odpowiednio konstruowana, tak aby zwiększyć jej przyczepność do podłoża w każdych warunkach drogowych i atmosferycznych. Bardzo ważne jest, by w odpowiedni sposób zadbać o ogumienie własnego samochodu i nie martwić się, że utkniemy gdzieś pośrodku drogi w czasie podróży.

 

Letnie i zimowe - specyfika opon samochodowych

 

Opony to jedne z najważniejszych elementów każdego samochodu. Tylko one mają kontakt z drogą, po której jeździmy, w dużym stopniu zatem odpowiadają za nasze bezpieczeństwo. Opona, choć wydaje się bardzo zwykłym przedmiotem, jest odpowiednio konstruowana, tak aby zwiększyć jej przyczepność do podłoża w każdych warunkach drogowych i atmosferycznych. Bardzo ważne jest, by w odpowiedni sposób zadbać o ogumienie własnego samochodu i nie martwić się, że utkniemy gdzieś pośrodku drogi w czasie podróży.

 

Specyfika opon samochodowych

 

Opony samochodowe dzielą się na dwa podstawowe rodzaje. Zimowe i letnie. Ich nazwy klarownie wskazują na pory roku, w których powinniśmy ich używać. Do niedawna dużą popularnością cieszyły się również opony wielosezonowe, które jednak nie są w stanie w odpowiedni sposób sprostać warunkom letnim, a także zimowym. Są oponami pośrednimi mającymi odnaleźć zastosowanie w czasie całego roku, ale nie zapewniają najwyższego bezpieczeństwa. Najlepiej zatem zdecydować się na dwa komplety ogumienia.

 

 

 • Opony letnie - nadają się do jazdy kiedy temperatura powietrza regularnie zacznie przekraczać 0 stopni Celsjusza, a także pożegnamy poranne przymrozki, czyli od wiosny do jesieni. Opona letnia posiada niewiele wąskich nacięć, ale za to szerokie rowki odpowiedzialne za odprowadzanie wody. Taka opona została stworzona do jazdy tak po suchych, jak i mokrych nawierzchniach. Bez trudu może zmagać się z temperaturami powietrza przekraczającymi 40 stopni Celsjusza. Opona letnia w niskich temperaturach twardnieje, a w szerokich rowkach szybko gromadzi się śnieg, przez co wydłuża się droga hamowania z powodu słabej przyczepności.

 

 

 

 • Opony zimowe - używamy ich, kiedy temperatura powietrza przestanie przekraczać przyjęte 7 stopni Celsjusza. Należy zawczasu wymienić opony z letnich na zimowe, aby nie zaskoczyły nas nagle zmieniające się warunki atmosferyczne. Te opony dobrze poradzą sobie tak z zaśnieżoną, jak i oblodzoną nawierzchnią. Posiadają one liczne nacięcia oraz wąskie rowki, które zapobiegają oblepieniu opony śniegiem, jak również wspomagają odprowadzanie wody. “Zimówki” dostosowane są do eksploatacji w niskich temperaturach, gdyż wykonywane są z mieszanki gumowej z dodatkiem silikonu i krzemu, które gwarantują miękkość oraz dobrą przyczepność.

 

 

Nie tylko warunki atmosferyczne powinny determinować nas do wymiany opon. Równie wielką wagę należy przywiązywać do głębokości bieżnika, gdyż to dzięki niemu opona ma dobrą przyczepność. Jazda na tak zwanych “łysych” oponach zdecydowanie wydłuża drogę hamowania, takie opony nie odprowadzają również wody, a tym samym powodują niebezpieczeństwo na drodze. Minimalna wysokość bieżnika według przepisów obowiązujących od 2002 roku może wynosić 1,6 mm.

 

O czym jeszcze należy pamiętać?

 

Tak jak ważny jest stan opon, na których jeździmy, równie ważne jest, aby w naszym samochodzie znajdowała się jedna opona zapasowa. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wydarzeń losowych, które mogą spotkać nas na drodze. Niekiedy zdarza się, że jedna z naszych opon zostanie przecięta i zejdzie z niej powietrze uniemożliwiając dalszą jazdę. Jeśli wydarzy się to w trasie, drogocennym przedmiotem będzie opona zapasowa. Jeśli jednak z opony ujdzie powietrze, ale nie zostanie ona w poważny sposób naruszona, warto mieć przy sobie również pompkę do kół, dzięki której samodzielnie napełnimy oponę powietrzem. Warto również zadbać o kosmetykę opon. Dzięki specjalnym środkom odpowiednio zregenerujemy i zakonserwujemy nasze opony. Wszystkie wyżej wymienione produkty dostępne są w sklepie motoryzacyjnym Wajbex.

czytaj dalej
ukryj treść
2016-06-08 10:02:04 Amortyzatory i ich wymiana

Amortyzatory są bardzo ważnym elementem zawieszenia każdego pojazdu. Pełnią one na tyle ważną funkcję w samochodzie, że przy ich wymianie nie można wręcz pozwolić sobie na jakikolwiek błąd. Przy ich wymianie powinni pracować profesjonaliści, znający się na swoim fachu. W przeciwnym razie konsekwencje mogą być drastyczne. Na rynku znaleźć można wiele rodzajów amortyzatorów. Wyróżniamy amortyzatory o uniwersalnym charakterze, pasujące do większości pojazdów oraz takie przeznaczone do konkretnego typu samochodu.   Odpowiada on przecież za przyczepność do danej powierzchni. Tłumi wahania zawieszenia na nierównych i wyboistych drogach, a także zabezpiecza przed podskakiwaniem kół i podtrzymuje ciągły kontakt z podłożem. Nie jest niczym zaskakującym, że amortyzator ulega zużyciu i raz na jakiś czas należy go wymienić.

Amortyzatory i ich wymiana

 

Amortyzatory są bardzo ważnym elementem zawieszenia każdego pojazdu. Pełnią one na tyle ważną funkcję w samochodzie, że przy ich wymianie nie można wręcz pozwolić sobie na jakikolwiek błąd. Przy ich wymianie powinni pracować profesjonaliści, znający się na swoim fachu. W przeciwnym razie konsekwencje mogą być drastyczne. Na rynku znaleźć można wiele rodzajów amortyzatorów. Wyróżniamy amortyzatory o uniwersalnym charakterze, pasujące do większości pojazdów oraz takie przeznaczone do konkretnego typu samochodu.   Odpowiada on przecież za przyczepność do danej powierzchni. Tłumi wahania zawieszenia na nierównych i wyboistych drogach, a także zabezpiecza przed podskakiwaniem kół i podtrzymuje ciągły kontakt z podłożem. Nie jest niczym zaskakującym, że amortyzator ulega zużyciu i raz na jakiś czas należy go wymienić.

 

Na czym polega wymiana amortyzatora?

 

Istotne kwestie

Amortyzatory wymieniane są parami wzdłuż jednej osi. Najlepszą opcją jest wymiana wszystkich czterech od razu. Dzięki temu nie będzie wątpliwości co do prawidłowej pracy zawieszenia. Nie ma określonej długości żywotności amortyzatora, ponieważ zależy to od intensywności użytkowania samochodu. Za każdym razem, gdy dokonujemy wymiany amortyzatora, powinniśmy pamiętać o tym, że należy zamontować odbój i nową osłonę tłoczyska. Podczas wymiany amortyzatorów pamiętajmy również o tym, aby sprawdzić geometrię zawieszenia. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że samochód w trakcie drogi nie przyszykuje nam żadnych niespodzianek, a opony nie będą się zużywały zbyt szybko. Pamiętajmy również o wymianie łożyska i górnej poduszki. Pozwoli nam to uniknąć jakiejkolwiek awarii, która może nam się przytrafić. Należy pamiętać, że do wymiany amortyzatorów nie wolno używać klucza elektrycznego. Można stosować klucz dynamometryczny. Jeśli dokręcimy amortyzator zbyt mocno, gwint może się zerwać lub zablokować mocowanie, a przez to uszkodzić amortyzator.

Dokręcanie amortyzatorów przeprowadza się w dwóch etapach. Podczas gdy samochód znajduje się na podnośniku, amortyzator zostaje przymocowany przy użyciu nowych śrub i nakrętek. Później koła zostają nałożone i gdy samochód znajduje się już na ziemi, należy je mocno dociągnąć. Jeśli nie będziemy przestrzegać tych zasad w miejscu mocowania po opuszczeniu samochodu na ziemię mogą powstać niebezpieczne naprężenia zginające.

Dzięki spłaszczonemu zakończeniu górnego końca tłoczyska możemy chwycić go podczas dokręcania amortyzatora. Pamiętaj! Za tłoczysko nie można chwytać żadnym innym narzędziem, ponieważ jego powierzchnia  powinna pozostać gładka. Tylko w takim stanie jest ona odporna na powstawanie korozji. Uszkodzenie uszczelki może spowodować nawet lekkie zarysowanie. Należy pamiętać o tym również podczas zdejmowania amortyzatorów.

Jeśli wymieniasz amortyzator o typie szpilki, powinieneś trzymać się ściśle określonej kolejności wymiany, a także sposobu w  jaki zostaną ułożone. Całość węzła powinna zostać zamontowana w sposób zgodny z montażem oryginalnym.

 

Zapraszamy do sklepu internetowego wajbex.pl, nr (22)620-89-45 lub 654-26-71 lub mailowo sklep@wajbex.pl.

czytaj dalej
ukryj treść
2016-06-08 09:59:27 Samochodem na wakacje - jak przygotować się do długiej trasy?

Wprawdzie do wakacji jeszcze trochę czasu, ale letnie miesiące nastaną szybciej niż nam się wydaje. Warto więc dzisiaj zastanowić się nad tym, czy na urlop zamierzamy jechać własnym autem. Każdy, kto decyduje się jechać samochodem na wakacje powinien pamiętać o odpowiednim przygotowaniu pojazdu.

 

Samochodem na wakacje - jak przygotować się do długiej trasy?

Wprawdzie do wakacji jeszcze trochę czasu, ale letnie miesiące nastaną szybciej niż nam się wydaje. Warto więc dzisiaj zastanowić się nad tym, czy na urlop zamierzamy jechać własnym autem. Każdy, kto decyduje się jechać samochodem na wakacje powinien pamiętać o odpowiednim przygotowaniu pojazdu.

W dużej mierze od stanu technicznego pojazdu zależy, czy bezpiecznie dojedziemy na miejsce swojego letniego wypoczynku. Dlatego tak ważne jest, aby przed wyjechaniem w trasę, dokładnie sprawdzić samochód i odpowiednio przygotować go do podróży. Podpowiadamy o czym nie można zapomnieć.

Przegląd techniczny u profesjonalisty

Wiele osób uważa, że ci, którzy decydują się jechać własnym samochodem na wakacje powinni skorzystać z przeglądu technicznego u profesjonalisty. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli zależy nam na tym, aby auto zostało naprawdę dokładnie skontrolowane. Mechanik sprawdzi to, czego nie jesteśmy w stanie zrobić samodzielnie. Wówczas będziemy mogli w trasę wyjechać bez najmniejszych obaw, że w trakcie podróży stanie się coś złego.

Zadbaj o apteczkę

Nawet samochód w najlepszym stanie technicznym może ulec wypadkowi. Wszak na drodze nie jesteśmy sami i nigdy nie mamy pewności, czy na przykład ktoś nie zajedzie nam drogi. Dlatego tak ważne jest, aby w aucie nie zabrakło odpowiednio wyposażonej apteczki. Dzisiaj większość kierowców decyduje się na zakup apteczki w centrum handlowym. Jest to błąd. Zaleca się kupno tego elementu wyposażenia w dobrym sklepie, na przykład oferującym sprzedaż internetową Wajbex. Ma się wówczas pewność, że apteczka samochodowa jest właściwie wyposażona i nic w niej nie brakuje. Po zakupie apteczkę umieszcza się na tylnej półce samochodu. Jest wówczas doskonale widoczna, a sięgnięcie po nią nie nastręcza żadnych trudności. Warto pamiętać: apteczka może nieraz uratować komuś życie.

Sprawdź ilość oleju

Zanim wyruszymy na wakacyjne wojaże powinniśmy sprawdzić poziom oleju. Jeśli jest go zbyt mało, należy go uzupełnić. To właśnie olej silnikowy dba o to, aby z silnikiem naszego samochodu nie stało się nic złego. Kiedy zaczyna go brakować, silnik może się zatrzeć. A wówczas na pewno nie zajedziemy daleko. Zamiast udanych wakacji będziemy mieli poważną awarię samochodu. Olej silnikowy to niejedyny płyn, którego poziom należy sprawdzić. Znaczenie ma również płyn hamulcowy oraz płyn w chłodnicy. Gwarantują one jazdę bezpieczną i niezwiązaną z ryzykiem awarii. Przed wyjazdem na wczasy należy sprawdzić, czy w aucie nie ma wycieku płynu hamulcowego. To ten płyn eksploatacyjny, który najsilniej wpływa na bezpieczeństwo jazdy.

Zmień opony na letnie

Wielu kierowców popełnia ogromny błąd: cały rok jeździ na tych samych oponach, które nie są dostosowane do warunków atmosferycznych. Jeżeli jesienią zmieniło się opony na zimowe, koniecznie trzeba pamiętać o tym, aby przed wyjazdem założyć opony letnie. Te zimowe nie będą bowiem dobrze zachowywały się podczas wielkich upałów, które latem coraz częściej nawiedzają nasz kraj. Warto pamiętać, że nieodpowiednie opony to zawsze ryzyko zmniejszonej kontroli nad samochodem. A stąd już tylko krok do naprawdę poważnego w skutkach wypadku.

Właściwie przygotowany do letniego wyjazdu samochodów zagwarantuje nam nie tylko komfort, ale również bezpieczeństwo. Wsiadając do sprawnego auta, mamy pewność, że na miejsce dojedziemy bez żadnych niespodzianek w postaci awarii czy poważnych usterek. Nigdy nie należy wybierać się na wczasy samochodem, którego stan techniczny nie jest pewny.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem /.

czytaj dalej
ukryj treść
2016-06-08 09:57:46 Kosmetyki do auta - przegląd popularnych środków

Samochód to zawsze niemały wydatek. Dlatego każdy kierowca stara się zrobić wszystko, aby jego auto było utrzymane w nienagannym stanie. Znaczenie ma więc nie tylko przegląd techniczny, ale także właściwa pielęgnacja samochodu. Odpowiednie kosmetyki do auta okazują się być niezbędne, jeśli pojazd ma długo zachować swój nienaganny wygląd.

Kosmetyki do auta  - przegląd popularnych środków

Samochód to zawsze niemały wydatek. Dlatego każdy kierowca stara się zrobić wszystko, aby jego auto było utrzymane w nienagannym stanie. Znaczenie ma więc nie tylko przegląd techniczny, ale także właściwa pielęgnacja samochodu. Odpowiednie kosmetyki do auta okazują się być niezbędne, jeśli pojazd ma długo zachować swój nienaganny wygląd.

Kosmetyki do auta, które dzisiaj znaleźć można w sklepach, to zarówno produkty do prania tapicerki, czyszczenia deski rozdzielczej, jak i nabłyszczacze czy środki zapachowe. Trzeba pamiętać, aby wybierać je rozważnie. Tylko bowiem wówczas pozwolą utrzymać samochód w czystości i nie uszkodzą znajdujących się w jego wnętrzu materiałów.

Podział środków do czyszczenia samochodu

Środki określane mianem “car spa” to ogromna grupa produktów, które mają rozmaite przeznaczenie. Wyróżnia się wśród nich preparaty przeznaczone do czyszczenia:

–        karoserii;

–        szyb;

–        opon;

–        felg;

–        elementów plastikowych znajdujących się wewnątrz auta;

–        tapicerki;

–        elementów skórzanych.

Środki do czyszczenia tapicerki

Większość zabrudzeń można usunąć przy użyciu wody. Kiedy jednak plamy są tłuste, należy sięgnąć po specjalny preparat do czyszczenia tapicerki. Większość środków tego rodzaju działa na zasadzie podobnej, co popularne i często wykorzystywane w naszych domach szampony do prania dywanów. W związku z tym do ich zastosowania niezbędny jest odkurzacz. Środek nanosi się na tapicerkę, a następnie dokładnie odkurza. Środki do czyszczenia tapicerki dostępne są zarówno w wygodnym w użyciu sprayu, jak i w postaci płynów. Te pierwsze są nieco droższe i mniej wydajne. Jeśli samochód czyścimy często, lepiej postawić na płyn. Jeżeli tapicerkę chcemy wyczyścić tylko miejscowo, warto sięgnąć po specjalne ściereczki. Zawsze warto je mieć pod ręką. Uchronią tapicerkę przed powstaniem trwałej plamy wówczas, kiedy zalejemy ją napojem czy poplamimy kanapką. Preparaty tego rodzaju kupić można zarówno w stacjonarnych sklepach, jak i internecie. W tym drugim wypadku warto postawić na sprawdzony sklep taki, jak na przykład Wajbex.

Czyszczenie kokpitu

Wielu kierowców przywiązuje ogromną wagę do tego, jak prezentuje się kokpit w ich samochodzie. Chcąc wyczyścić ten fragment wnętrza auta, można z powodzeniem sięgnąć po środki o działaniu nabłyszczającym, które pozostawią nie tylko przyjemny zapach, ale również cienką warstwę, która chronić będzie przed osadzaniem się brudu. Jeżeli nie lubimy silnych zapachów, warto postawić na środek bezzapachowy. Trzeba bowiem pamiętać, że zdecydowana większość tego rodzaju preparatów charakteryzuje się naprawdę mocnym zapachem.

Karoseria - jak o nią dbać?

Jest niemniej ważna, co tapicerka czy kokpit. Odpowiednia jej pielęgnacja istotnie przedłuży trwałość lakieru. Środków do czyszczenia karoserii jest naprawdę wiele. Do tych, które stosowane są najczęściej zalicza się szampony oraz żele. Skutecznie usuwają one wszelkie zabrudzenia – także te, które przy zastosowaniu samej wody nie chcą zejść. W niektórych środkach tego rodzaju znajdują się substancje, które mają za zadanie chronić przed utlenianiem się lakieru. Dzięki temu kolor nie traci intensywności i ładnie się błyszczy.

Chcąc dokładnie wyczyścić samochód, trzeba wybrać nie tylko odpowiednie kosmetyki, ale również akcesoria dodatkowe. Dzisiaj w sprzedaży dostępne są przeróżne gąbeczki i ściereczki, które nie uszkadzają delikatnej powierzchni. Nie brakuje również aplikatorów do wosków czy czyszczących płynów.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem /.

czytaj dalej
ukryj treść
2016-06-08 09:52:05 Cechy dobrego płynu do spryskiwaczy

Każdy kierowca musi pamiętać o kupnie szeregu akcesoriów do swojego samochodu. To właśnie dzięki nim auto jest sprawne i przede wszystkim bezpieczne. Wśród obowiązkowych elementów wyposażenia znajduje się między innymi płyn do spryskiwaczy. Jest on szczególnie istotny jesienią oraz zimą, kiedy szyby pojazdu brudzą się wyjątkowo szybko, co znacząco ogranicza widoczność. Jakimi cechami odznacza się dobry płyn do spryskiwaczy? Czym kierować się przy jego wyborze?

Cechy dobrego płynu do spryskiwaczy

Każdy kierowca musi pamiętać o kupnie szeregu akcesoriów do swojego samochodu. To właśnie dzięki nim auto jest sprawne i przede wszystkim bezpieczne. Wśród obowiązkowych elementów wyposażenia znajduje się między innymi płyn do spryskiwaczy. Jest on szczególnie istotny jesienią oraz zimą, kiedy szyby pojazdu brudzą się wyjątkowo szybko, co znacząco ogranicza widoczność. Jakimi cechami odznacza się dobry płyn do spryskiwaczy? Czym kierować się przy jego wyborze?

Zapach

Kiedy w czasie jazdy spryskujemy szyby płynem, od razu czujemy charakterystyczny aromat. Opary dostają się do wnętrza samochodu za pośrednictwem wlotu powietrza. Z całą pewnością większość osób przyzna, że jest to niezwykle nieprzyjemny efekt uboczny mycia szyb. Aby go uniknąć, niektórzy producenci decydują się na dodawanie do płynów substancji zapachowych. W efekcie każdy właściciel samochodu może wybrać płyn o aromacie przyjemnym nie tylko dla niego, ale również dla jego pasażerów. Zapach jabłkowy, cytrynowy czy letni – naprawdę jest w czym wybierać. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt duża ilość substancji zapachowych może negatywnie wpływać na gumę, z której zrobione są wycieraczki. Decydując się na płyn aromatyzowany, nie należy więc przesadzać. Szeroki wybór najróżniejszych płynów do spryskiwaczy oferują dobre sklepy motoryzacyjne, np. Wajbex: http://www.wajbex.pl/pages/oleje-i-plyny,30-16.aspx.

 

Bezpieczeństwo

Płyny do spryskiwaczy to produkty, które zawierają rozmaite związki chemiczne. Nie są one obojętne dla naszego zdrowia. Dlatego tak ważne jest, aby stawiać jedynie na dobre jakościowo produkty, które nie będą szkodzić. Wyznacznikiem jest w tym wypadku certyfikat PZH oraz PCBC. Ich posiadanie uprawnia producenta do zamieszczania na płynie znaku bezpieczeństwa. Jeżeli płyn go posiada, na jego opakowaniu dostrzec można literę B. Jest to dla kupujących sygnał, że płyn jest bezpieczny i w żaden sposób nie wpływa negatywnie na zdrowie tych, którzy z niego korzystają. Zawsze warto również sprawdzić skład płynu i wybrać ten, na którego  etykiecie producent wymienił dokładnie wszystkie komponenty.

Pora roku

Dzisiaj producenci dzielą płyny do spryskiwaczy, biorąc pod uwagę pory roku. Tym samym wyróżnia się płyny letnie oraz zimowe. W przypadku płynów zimowych największe znaczenie ma temperatura krystalizacji. Za dobre i bezpieczne w stosowaniu uważa się te produkty, które krystalizują w temperaturze nie większej niż -20 stopni. Płyn zimowy do spryskiwaczy nie może zamarzać, a jego właściwości myjące muszą stać na najwyższym poziomie. Ważne jest, aby solidnie pokrywał pióra wycieraczek oraz nie wpływał negatywnie na lakier, którym pokryta jest samochodowa karoseria. Te płyny do spryskiwaczy, których temperatura krystalizacji jest jeszcze niższa - a więc -20 i więcej - to doskonały wybór, jeśli zima jest naprawdę sroga.

W porze letniej temperatura krystalizacji jest w zasadzie bez znaczenia. W tym wypadku liczą się właściwości myjące oraz wpływ płynu na lakier samochodowy. Płyn ma być na tyle silny, by skutecznie usuwał wszelkie zabrudzenia z szyby, a jednocześnie na tyle delikatny, aby nie uszkadzał lakieru. Połączenie tych dwóch czynników sprawia, że płyn do spryskiwaczy może zostać określony mianem idealnego.

Wybór płynu do spryskiwaczy nie jest prosty, bowiem dzisiaj w sklepach można znaleźć cały szereg produktów, które różnią się między sobą pojedynczymi właściwościami. Gdy jednak będziemy pamiętać o cechach opisanych powyżej, uda się nam zakupić płyn bezpieczny i dobrze myjący szyby. A taki można znaleźć na: http://www.wajbex.pl/.

czytaj dalej
ukryj treść
2016-06-08 09:47:14 Wybierz najlepsze części dla Twojego samochodu

Tę sytuację zna każdy posiadacz czterech kółek – najpierw auto jeździ bez przeszkód, a z czasem coś zaczyna szwankować i niezbędna jest wizyta w warsztacie. Czasem jednak wystarczy chłodna głowa i kilka pomysłów, by tańszym kosztem naprawić pojazd. Sprawdź, jak zamawiać części samochodowe przez Internet, by nie żałować, a przede wszystkim zaoszczędzić.

Wybierz najlepsze części dla Twojego samochodu

 

Tę sytuację zna każdy posiadacz czterech kółek – najpierw auto jeździ bez przeszkód, a z czasem coś zaczyna szwankować i niezbędna jest wizyta w warsztacie. Czasem jednak wystarczy chłodna głowa i kilka pomysłów, by tańszym kosztem naprawić pojazd. Sprawdź, jak zamawiać części samochodowe przez Internet, by nie żałować, a przede wszystkim zaoszczędzić.

Co możesz zamówić do swojego auta przez Internet?

Prawdę mówiąc, wszystko. Od najmniejszych po największe części, od drobiazgów wspomagających działanie auta, aż po części niezbędne do jazdy. Niezależnie od tego, czego poszukujesz, znajdziesz to w sieci. To bardzo wygodny sposób, bo bez wychodzenia z domu możesz sprawnie, szybko, a także taniej kupić to, co niezbędne, by Twoje cztery kółka jeździły bez zastrzeżeń.

Co znajdziesz w sklepie internetowym? Przede wszystkim części niezbędne do prawidłowego działania wszystkich układów samochodowych, np. części wspomagające:

 • układ hamulcowy (płyn, klocki, tarczę),
 • układ wydechowy (sondę lambda, rurę wydechową oraz tłumik wydechowy),
 • układ zapłonowy (cewkę zapłonową, świecę zapłonową, świecę żarową),
 • układ chłodzenia (powietrzomierz, uszczelkę miski olejowej).

 

No dobra, układy mamy załatwione, ale auto to nie tylko one. W internetowym sklepie Wajbex znajdziesz także rzeczy, które wspomagają napęd osi, a także wszelkiego rodzaju filtry – powietrza, oleju czy paliwa. Szybko zadbasz także o swoje nadwozie, kupując pasek mocujący zbiornik, sprężynę gazową i pokrywę bagażnika. Kupisz w nim także koło pasowe wału korbowego, pasek wielorolkowy oraz rolkę napinacza. Jeśli problemy sprawia ci skrzynia biegów, to koniecznie sprawdź filtr hydrauliczny, a gdy masz problem z paliwem - zawór EGR i wtryskiwacz. W sklepie znajdziesz także wszelkiego rodzaju oleje i płyny – olej przekładniowy, olej do skrzyni automatycznej, olej silnikowy czy płyn hamulcowy. Z łatwością znajdziesz części potrzebne do układu zasilania paliwem, a także uzupełnisz zawieszenia, wahacze i łożyska kół. Układ kierowniczy (końcówka drążka kierowniczego, pompa wspomagacza, przekładnia kierownicza) to nie przeszkoda, kiedy odwiedzasz sklep internetowy. Jakie jeszcze części do aut oraz narzędzia znajdziesz w ofercie Wajbex? Sprawdź sam dzięki wyszukiwarce: http://www.wajbex.pl/czesci-samochodowe/wyszukiwarka.aspx.

Jak zamówić przez Internet?

Strona sklepu motoryzacyjnego Wajbex - http://www.wajbex.pl/ - jest zbudowana w przejrzysty sposób, a wyszukiwarka produktów, części i narzędzi dodatkowo ułatwi ci zadanie. Z łatwością dobierzesz części do marki i typu auta, a także rozwiążesz problem, z którym twoje auto boryka się od dawna.

Zamówienie części przez Internet niesie także wiele innych korzyści, ponieważ możesz liczyć nie tylko na szybką dostawę, ale także wiele innych udogodnień. Jednym z nich jest zamówienie z rabatem, a konkretniej mówiąc, od każdej zapłaconej kwoty dostaniesz określoną sumę rabatu – oczywiście im większe zakupy robisz, tym większy rabat dostajesz. Jak widzisz, samo zamawianie przedmiotów i części samochodowych jest nie tylko łatwe, ale także korzystne – więcej pieniędzy zostaje w twoim portfelu, a czas, który poświęciłbyś na stanie w sklepowej kolejce, możesz poświęcić na przyjemności.

czytaj dalej
ukryj treść
2016-06-08 09:42:32 Apteczka samochodowa – co musi się w niej znaleźć?

Jeśli decydujemy się na kupno samochodu, musimy pamiętać, że wiąże się to z koniecznością zakupienia również rozmaitych elementów wyposażenia. Dla każdego kierowcy liczyć powinny się nie tylko pokrowce na siedzenia i kolor tapicerki. Znaczenie mają również te elementy, które wpływają na bezpieczeństwo podróżujących autem osób. Nigdy nie wiemy, kiedy w czasie jazdy przydarzy się nam lub innym osobom znajdującym się na drodze wypadek. A wtedy apteczka samochodowa okazuje się być tym, co może uratować komuś życie.

Apteczka samochodowa – co musi się w niej znaleźć?

 

Jeśli decydujemy się na kupno samochodu, musimy pamiętać, że wiąże się to z koniecznością zakupienia również rozmaitych elementów wyposażenia. Dla każdego kierowcy liczyć powinny się nie tylko pokrowce na siedzenia i kolor tapicerki. Znaczenie mają również te elementy, które wpływają na bezpieczeństwo podróżujących autem osób. Nigdy nie wiemy, kiedy w czasie jazdy przydarzy się nam lub innym osobom znajdującym się na drodze wypadek. A wtedy apteczka samochodowa okazuje się być tym, co może uratować komuś życie.

Znaczna część posiadaczy auta lekceważy obowiązek posiadania apteczki z odpowiednim wyposażeniem. Aby spełnić wymagania nakładane przez polskie prawo, kupują oni kiepsko wyposażone apteczki, które dostępne są w supermarketach. Niestety, zazwyczaj nie ma w nich tego, co w apteczce samochodowej powinno się znaleźć. Zatem co musi zawierać apteczka, aby w sytuacjach wyjątkowych okazała się naprawdę przydatna.

Wyposażenie obowiązkowe

Dobre sklepy motoryzacyjne – również te działające w internecie – oferują doskonale wyposażone apteczki samochodowe. Przykładem jest sklep Wajbex (http://www.wajbex.pl/clientcatalogue/articlesgrid.aspx?id=3-AKCESO&level=2&selectedNameValues=PRODUCENT=--%20wszystkie%20--;RODZAJ=BEZPIEC;&selectedValues=ALL;APTECZKI;), w którym kupić można apteczkę zawierają wszelkie niezbędne elementy.

 

Dobrze wyposażona apteczka samochodowa to:

–        opatrunek indywidualny;

–        plastry;

–        opaski elastyczne;

–        chusty trójkątne;

–        chusty opatrunkowe;

–        kompresy sterylne;

–        nożyczki z zaokrąglonymi końcami;

–        rękawiczki lateksowe;

–        koc ratunkowy;

–        instrukcja udzielania pierwszej pomocy.

 

Nie można zapominać o tym, że w przypadku niektórych elementów – na przykład chust opatrunkowych – jeden element jest niewystarczający. Osoby, które nie decydują się na zakup porządnie wyposażonej apteczki samochodowej, muszą zdawać sobie sprawę z tego, że w razie wypadku pierwsza pomoc przedmedyczna stanie się praktycznie możliwa. A to oznacza zawsze igranie z ludzkim życiem. Apteczka w aucie to najlepszy sposób na to, aby w razie jakiegokolwiek zdarzenia na drodze uratować nie tylko czyjeś zdrowie, ale nierzadko również życie.

Elementy dodatkowe

wymienione wyżej elementy wyposażenia mają charakter obowiązkowy – powinny znaleźć się w każdej apteczce. Wskazać można na elementy, które sprawiają, że apteczka nabiera bardziej profesjonalnego charakteru, a możliwy zakres udzielanej pierwszej pomocy jest jeszcze większy. Do takich elementów zalicza się:

–        szyny pozwalające na unieruchomienie kończyn;

–        maskę twarzową;

–        kołnierz ortopedyczny;

–        race świetlne;

–        latarkę;

–        płyn do płukania oczu.

 

Co nie może znajdować się w apteczce samochodowej?

Apteczka samochodowa pod żadnym pozorem nie powinna zawierać:

–        waty;

–        ligniny;

–        nożyczek, których końce są ostre;

–        agrafek;

–        wody utlenionej;

–        jodyny.

Te środki opatrunkowe prowokują nieprawidłowe udzielanie pomocy przedmedycznej, co może wywołać więcej szkody niż pożytku. Najlepszym tego przykładem jest wata, która błyskawicznie przyklei się do każdej rany.

Apteczka samochodowa to obowiązkowy element wyposażenia każdego auta. Trzeba jednak pamiętać o tym, że musi ona nie tylko zawierać odpowiednie materiały opatrunkowe, ale również być właściwie oznakowana oraz znajdować się w widocznym w samochodzie miejscu. Przyjmuje się, że najlepsze miejsce na apteczkę samochodowa to tylna pólka. Dzięki temu w razie wypadku nie trzeba tracić czasu na przeszukiwanie auta w poszukiwaniu apteczki – leży ona w miejscu, które na ogół jest łatwo dostępne. A w przypadku pierwszej pomocy zawsze liczy się czas.

Artykuł powstał przy współpracy z www.wajbex.pl/.

czytaj dalej
ukryj treść
2016-06-08 09:36:45 Oryginalne części ASO czy zamienniki?

Wiele osób z pewnością zadaje sobie pytanie, jak bardzo oryginalne części ASO różnią się od zamienników i na które lepiej się zdecydować, by posłuży nam jak najdłużej. Mówi się, że na oryginalne części stać tylko najbogatsze osoby, zaś ci, którzy wolą zaoszczędzić decydują się na części zamienne. Przyjrzyjmy się bliżej, czy w autoryzowanych serwisach naprawdę tak dużo zapłacimy, czy są to jedynie wydumane teorie, niemające wiele wspólnego z rzeczywistością.

Oryginalne części ASO czy zamienniki?

 

Wiele osób z pewnością zadaje sobie pytanie, jak bardzo oryginalne części ASO różnią się od zamienników i na które lepiej się zdecydować, by posłuży nam jak najdłużej. Mówi się, że na oryginalne części stać tylko najbogatsze osoby, zaś ci, którzy wolą zaoszczędzić decydują się na części zamienne. Przyjrzyjmy się bliżej, czy w autoryzowanych serwisach naprawdę tak dużo zapłacimy, czy są to jedynie wydumane teorie, niemające wiele wspólnego z rzeczywistością.

 

Jak sprawdzają się tanie zamienniki?

Oprócz ceny, jaką przeznaczamy na części samochodowe, istotną, jeśli nie najważniejszą rolę stanowi ich jakość i to, jak sprawdzą się w codziennym użytkowaniu. Oczywiście równie ważne jest, ile czasu nam posłużą, a przecież chcielibyśmy, by jak najdłużej. Warto przeanalizować koszty, by potem zdecydować się na najkorzystniejszą ofertę, zarówno pod względem jakościowym, jak i finansowym. Powinniśmy więc przyjrzeć się sprzętowi, który oferują autoryzowani dilerzy oraz zamiennikom. Zamienniki możemy podzielić na tanie, często wątpliwej jakości wersje, dostępne w większości hurtowni oraz produkty droższe, markowe.

 

Zwróć uwagę na części

Najczęściej wymienianymi elementami są amortyzatory, klocki hamulcowe, tarcze hamulcowe, a także pompa wody. Dla większości z nas głównym wyznacznikiem jest pułap cenowy i to tym sugerują się kierowcy. Jeżeli decydujemy się na kupno zamienników, możliwości wyboru ulegają zwiększeniu, ponieważ znaleźć tam można mnóstwo rodzajów konkretnego podzespołu. W autoryzowanych serwisach musimy liczyć się z tym, że przedstawione zostaną nam jeden, bądź dwa elementy, pochodzące od producentów.

 

Kwestia gwarancji

Kwestia gwarancji jest częstym powodem do zastanowienia. W dobrej hurtowni uzyskasz ją bez problemu. Powinieneś jednak uważać na części pochodzące z nieznanych źródeł, one bowiem gwarancji nie posiadają, co wiązać się może z niemałym ryzykiem, zwłaszcza, gdy potrzebujemy wymienić sporo części. Najlepiej skorzystać z zamienników o średniej cenie, ponieważ te najtańsze, choć wydawać się mogą atrakcyjne cenowo, nie posłużą nam zbyt długo. Zaoszczędzisz sporo, w porównaniu do oryginalnych części. Jeśli chodzi o ewentualną awarię to zdarzy się ona na pewno mniej szybko, niż w przypadku najtańszych elementów. Często zdarza się również tak, że elementy pochodzą od producentów, którzy dostarczają części przeznaczone do pierwszego montażu.

 

Rabaty w hurtowniach

Przy zakupie sporej ilości części, z pewnością dostaniesz rabat. Czasami zdarza się tak, że koszt części jest niewiele droższy od dobrego zamiennika, niekiedy mogą być nawet niższe. W przypadku autoryzowanych serwisów ważne jest, by ustalić, czy konkretna marka sugeruje nam oryginalne elementy, jednak w zdecydowanie niższej cenie niż te używane podczas tak zwanego pierwszego montażu.


Na stronie www.waybex.pl posiadamy szeroki wybór części samochodowych najwyższej jakości. Nie warto tracić czasu na zastanawianie się, wejdź i sprawdź już dziś, co przygotowaliśmy dla Ciebie w swojej ofercie.

czytaj dalej
ukryj treść
2016-06-08 09:33:29 Jak wyczyścić samochód w środku?

Każdy właściciel samochodu chce, aby jego auto utrzymane było w możliwie jak najlepszym stanie. Jednym z elementów troski o swój samochód jest jego regularne czyszczenie. Czyszczenie samochodu nie powinno koncentrować się tylko i wyłącznie na karoserii. Równie ważne jest wnętrze auta.

Jak wyczyścić samochód w środku?

Każdy właściciel samochodu chce, aby jego auto utrzymane było w możliwie jak najlepszym stanie. Jednym z elementów troski o swój samochód jest jego regularne czyszczenie. Czyszczenie samochodu nie powinno koncentrować się tylko i wyłącznie na karoserii. Równie ważne jest wnętrze auta.

Chcąc naprawdę solidnie wyczyścić swój samochód, należy zaopatrzyć się w odpowiednie środki czyszczące, odkurzacz oraz liczyć na dobrą pogodę. Trzeba bowiem pamiętać, że po czyszczeniu samochód musi naprawdę porządnie wyschnąć. Dzisiaj czyszczenie samochodu nie jest wcale takie trudne. Liczne sklepy oferują rozmaite środki czyszczące dedykowane właśnie do samochodu. Wśród nich znajduje się działający w sieci sklep Wajbex.

Odkurzanie

Pierwszym krokiem podczas czyszczenia wnętrza samochodu jest odkurzanie. Wadą domowych odkurzaczy jest brak końcówek, które pozwalają na skutecznie odkurzenie nawet największych zakamarków. Odkurzając auto, trzeba pamiętać, aby twardą szczotką nigdy nie odkurzać elementów plastikowych. W przeciwnym razie powierzchnia detali pokryje się brzydkimi zarysowaniami, których nie da się usunąć. Istotne jest więc posiadanie właściwej szczotki. Do większości odkurzaczy dodawane są okrągłe szczotki z miękkim włosiem. Takie można stosować bez najmniejszych nawet obaw. Trzeba pamiętać, że odkurzanie należy przeprowadzić zawsze, jeśli później zamierzamy czyścić tapicerkę czy polerować deskę rozdzielczą.

Czyszczenie elementów plastikowych

Większość osób sięga po spreje o charakterze czyszcząco – konserwującym. Tymczasem znawcy samochodów polecają, aby najpierw dokładnie umyć elementy plastikowe, a następnie je wypolerować, używając do tego celu środka nabłyszczającego. Dobrym rozwiązaniem okazują się być środki do kokpitu, które mają charakter uniwersalny. Ich stosowanie to pewność, że na kokpicie nie pozostaną żadne smugi. Jeśli przez przypadek tapicerka wejdzie w kontakt z takim środkiem, nie pojawią się na niej trudne do usunięcia plamy. Chcąc mieć pewność, że efekt utrzyma się naprawdę długo, warto sięgnąć po środki na bazie winylu. Powinny one jednak zawierać filtr UV, który chronił będzie wrażliwe elementy przed wpływem światła. Środki na bazie silikonu to dobry wybór dla tych, którym zależy przede wszystkim na mocnym zapachu wewnątrz samochodu. Efekt wizualny utrzymuje się stosunkowo krótko.

Szyby

Czyszczenie auta wewnątrz to nie tylko karoseria oraz tapicerka, ale również szyby. Większość kierowców kompletnie o nich zapomina, czyszcząc je jedynie od zewnątrz. Tymczasem szyby brudzą się także w środku auta, a osadzający się na ich powierzchni kurz oraz brud mogą skutecznie ograniczać widoczność zmniejszając tym samym bezpieczeństwo i komfort jazdy. Szyby najlepiej czyścić specjalnie do tego celu stworzonymi środkami, które nie pozostawiają smug. Używać wolno jedynie czystej szmatki, która musi dobrze chłonąć wodę. W przypadku bardzo brudnej szyby zabieg trzeba będzie powtórzyć. Czasem nawet kilka razy. Unikać należy szmatek, które na mytej powierzchni pozostawiają rozmaite kłaczki. Jest to w przypadku auta niedopuszczalne i to nie tylko z uwagi na efekty estetyczne.

Pięknie wyczyszczone wewnątrz auto to doskonała wizytówka kierowcy. Pokazuje to, że samochodem jeździ osoba lubiąca porządek, dla której brud nie ma wstępu nawet do samochodu. Aby samochód wyczyścić dokładnie, wcale nie trzeba jechać do myjni. Należy jednak pamiętać o przekazanych powyżej wskazówkach. Wówczas auto będzie lśniło czystością i zachęcało do podróży.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem http://www.wajbex.pl.

czytaj dalej
ukryj treść
2016-06-08 09:30:20 Oleje do silników samochodowych

Sprawną pracę silnika samochodowego zapewnia olej. Do podstawowych obowiązków kierowcy należy regularne sprawdzanie jego poziomu oraz wymiana w określonym czasie. Dzięki temu okres eksploatacji silnika jest znacznie dłuższy. Kluczową kwestią jest także dobór właściwego oleju. Sklepy oferują oleje silnikowe mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne.

Oleje do silników samochodowych

Sprawną pracę silnika samochodowego zapewnia olej. Do podstawowych obowiązków kierowcy należy regularne sprawdzanie jego poziomu oraz wymiana w określonym czasie. Dzięki temu okres eksploatacji silnika jest znacznie dłuższy. Kluczową kwestią jest także dobór właściwego oleju. Sklepy oferują oleje silnikowe mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne.

Funkcje oleju silnikowego

Najważniejszym płynem, który znajduje się w samochodowych instalacjach, jest olej silnikowy. Dzięki niemu silnik jest chroniony przed nadmiernym zużyciem. Dodatkowo gwarantuje usunięcie wszelkich zanieczyszczeń. Ponadto olej silnikowy ma spełniać następujące funkcje:       

 • zapewniać chłodzenie silnika,
 • zmniejszać tarcie,
 • spowalniać procesy zużywania się elementów ruchomych, z których składa się silnik,
 • zabezpieczać przed rdzą.

Sprzedażą olei silnikowych zajmują się sklepy stacjonarne i internetowe. Wśród tych ostatnich jest między innymi sklep motoryzacyjny Wajbex: http://www.wajbex.pl/pages/oleje-i-plyny,30-16.aspx.

 

Rodzaje olei silnikowych

W ofercie producentów możemy znaleźć oleje:

 • syntetyczne,
 • półsyntetyczne,
 • mineralne.

Spośród nich najrzadsze są oleje mineralne. Nadają się więc do stosowania w silnikach benzynowych, które mają małe osiągi. Można je stosować także w silnikach wysokoprężnych, ale tylko w takich, które mają wtrysk bezpośredni. Średnią gęstością charakteryzują się z kolei oleje półsyntetyczne. Są przeznaczone do stosowania w silnikach benzynowych z wtryskiem wielopunktowym oraz w nowoczesnych silnikach wysokoprężnych. Największą gęstość mają oleje syntetyczne - można je wlewać do benzynowych silników wysokoprężnych o wysokich osiągach.

Olej należy zawsze dobierać właściwie do typu silnika. Jeśli dokonamy niewłaściwego wyboru, może to skończyć się awarią urządzenia. W przypadku awarii naprawa może być tak kosztowna, że stanie się całkowicie nieopłacalna. A wtedy nie pozostanie nam nic innego jak zakup nowego auta.

Jaka lepkość oleju?

Jednym z najważniejszych parametrów, które charakteryzują olej silnikowy, jest jego lepkość. Dostarcza nam ona informacji na temat tego, jaka jest jego zdolność przepływu oraz mówi o szybkości, z jaką ten proces przebiega w konkretnej temperaturze. Klasyfikacja lepkości została dokonana przez Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacji (posiadacze czterech kółek kojarzą to stowarzyszenie raczej ze skrótem SAE). Zgodnie z dokonaną klasyfikacją w sklepach spotkamy sześć klas olejów do eksploatacji w okresie letnim oraz sześć przeznaczonych na okres zimowy. Produkowane są także oleje, które można stosować w trakcie całego roku. Wśród nich znajduje się między innymi olej o symbolu 10W-40. Umieszczona przed literą “W” liczba informuje nabywcę o tym, jaka jest płynność oleju w niskich temperaturach. Uważa się, że lepiej, gdy wartość tej cyfry jest mniejsza - znaczy to bowiem, że wybrany olej może być użytkowany w niższych temperaturach. W ten sposób jego zastosowanie lepiej sprawdza się w polskich warunkach klimatycznych, a oprócz tego odpada konieczność wymiany oleju przed nadejściem niskich temperatur. Latem lepiej sprawdzają się oleje oznaczone cyfrą o dużej wartości - tak oznaczony olej zachowuje swoje właściwości także w wysokich temperaturach.

Lepkość oleju jest parametrem lekceważonym przez wielu kierowców. Zapominają oni, że parametr ten wpływa na uruchamianie silnika. Olej o wysokiej lepkości wlany do silnika zimą może sprawić trudności z jego odpaleniem w czasie mrozów. Z kolei w okresie letnim olej o tak zwanej niskiej wartości letniej powoduje, że ubywa on zbyt szybko z miski olejowej.

Artykuł powstał we współpracy z http://www.wajbex.pl/.

czytaj dalej
ukryj treść
2016-06-08 09:28:29 Akumulator – o czym pamiętać, aby kupić ten właściwy?

Niezbędnym elementem każdego samochodu jest akumulator. Nie tylko umożliwia on uruchomienie silnika, ale dostarcza także prąd elektryczny do wszystkich urządzeń, które bez niego nie mogą pracować. Wybór akumulatorów jest bardzo duży. Stąd wiele osób, zwłaszcza początkujących kierowców, nie wie jak dokonać tego wyboru i jaki akumulator okaże się dobrym zakupem.

Akumulator – o czym pamiętać, aby kupić ten właściwy?

Niezbędnym elementem każdego samochodu jest akumulator. Nie tylko umożliwia on uruchomienie silnika, ale dostarcza także prąd elektryczny do wszystkich urządzeń, które bez niego nie mogą pracować. Wybór akumulatorów jest bardzo duży. Stąd wiele osób, zwłaszcza początkujących kierowców, nie wie jak dokonać tego wyboru i jaki akumulator okaże się dobrym zakupem.

 

Akumulator sercem samochodu

Akumulator jest jednym z najważniejszych elementów, które znajdują się w samochodzie. Bez niego nawet auto z najbardziej wydajnym silnikiem będzie bezużyteczne. Nic więc dziwnego, że akumulatory samochodowe znajdziemy we wszystkich sklepach motoryzacyjnych - zarówno tych stacjonarnych, jak i tych internetowych. Przykładem tego ostatniego jest sklep Wajbex. Na stronie: http://www.wajbex.pl/czesci-samochodowe/wyniki-wyszukiwania,12-akumulator.aspx? możesz sprawdzić dostępność poszczególnych urządzeń.

 

Ważna cecha: żywotność

Wybierając nowy akumulator, na tę właśnie cechę powinniśmy zwrócić największą uwagę, ponieważ od niej zależy to, czy akumulator posłuży nam co najmniej cztery lata, czy rozładuje się w krótszym czasie. Oczywiście musi tutaj być zachowany jeszcze jeden warunek: instalacja elektryczna w naszym aucie musi pracować idealnie. Przy niesprawnej i wadliwie działającej instalacji elektrycznej każdy, nawet najlepiej dobrany akumulator, rozładuje się znacznie szybciej. Gdy zamierzamy kupić akumulator, powinniśmy również sprawdzić, czy napięcie ładowania odpowiada danym fabrycznym. Zbyt małe napięcie ładowania jest szkodliwe dla akumulatora, podobnie zresztą jak przeładowanie, które ma miejsce wtedy, kiedy napięcie ładowania jest za duże.

Pojemność

W tym przypadku kierowcom nie pozostaje zbyt duże pole do manewru. Do każdego samochodu parametr ten jest bowiem dobierany przez producenta auta. Informację na ten temat znajdziemy w dołączonej do samochodu instrukcji obsługi. Kupując nowy akumulator, powinniśmy więc kierować się wskazówkami producenta dotyczącymi jego pojemności. Co jednak mamy zrobić, kiedy nie mamy instrukcji? Otóż możemy skorzystać z pomocy Internetu, wchodząc na stronę producenta akumulatorów. Na stronie firmowej znajduje się zakładka „katalog”, tam znajdziemy potrzebne nam informacje na temat pojemności. Z pomocą powinien nam przyjść także pracownik sklepu, w którym dokonujemy zakupu. Dobranie właściwej pojemności jest bardzo ważne: akumulator o zbyt małej pojemności będzie nam przysparzał kłopotów z rozruchem, gdyż będzie szybko ulegał rozładowaniu.

Dodatkowe parametry

Pojemność akumulatora to nie jedyny parametr, który powinien zgadzać się z zaleceniami producenta samochodu. Należy zwrócić również uwagę na rozmieszczenie biegunów i stopki oraz na prąd rozruchowy.

Ostatnim parametrem, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie akumulatora, są jego wymiary. Najczęściej są one ściśle powiązane z jego pojemnością, ale na wszelki wypadek zmierzmy stary akumulator. Warto to zrobić, aby mieć pewność, że nowy na pewno się zmieści w aucie.

Producent i serwis

Dzisiaj akumulatory kupimy nie tylko w renomowanych sklepach motoryzacyjnych, ale także w super- i hipermarketach. Często na ich półkach oferowane są akumulatory w wyjątkowo niskich cenach, nie zawsze jednak przekładają się one na ich jakość. Dlatego jeśli chcemy kupić nowy akumulator, lepiej wybierzmy się do dobrego sklepu, w którym prowadzona jest sprzedaż tych urządzeń. W sklepach motoryzacyjnych oferowane są akumulatory, które pochodzą od renomowanych i znanych producentów. Zakup akumulatora to spory wydatek, zwłaszcza jeśli będzie on pochodził od dobrego producenta. Jednak w zamian za wyższą cenę, zyskamy większe bezpieczeństwo i mniej nerwów w sytuacjach, gdy komponent będzie sprawiał problemy. Ponadto niesprawny akumulator będziemy mogli naprawić lub wymienić go na nowy w ramach udzielanej przez producenta gwarancji.

Artykuł powstał we współpracy z http://www.wajbex.pl/.

czytaj dalej
ukryj treść
2016-06-08 09:23:32 Dobry płyn do spryskiwaczy, czyli jaki?

Wśród niezbędnych elementów wyposażenia samochodu, które nabierają szczególnego znaczenia zwłaszcza w czasie niekorzystnych warunków atmosferycznych, znajdują się płyny do spryskiwaczy. Ich zastosowanie pozwala przywrócić pełną widoczność, która nie jest niczym ograniczona. Wybór płynów do spryskiwaczy jest obecnie na rynku tak duży, że pojawia się pytanie o cechy, które powinien posiadać dobry płyn do spryskiwaczy. Odpowiedź jest naprawdę złożona.

Dobry płyn do spryskiwaczy, czyli jaki?

Wśród niezbędnych elementów wyposażenia samochodu, które nabierają szczególnego znaczenia zwłaszcza w czasie niekorzystnych warunków atmosferycznych, znajdują się płyny do spryskiwaczy. Ich zastosowanie pozwala przywrócić pełną widoczność, która nie jest niczym ograniczona. Wybór płynów do spryskiwaczy jest obecnie na rynku tak duży, że pojawia się pytanie o cechy, które powinien posiadać dobry płyn do spryskiwaczy. Odpowiedź jest naprawdę złożona.

Płyny do spryskiwaczy powinny być używane przez każdego posiadacza auta. To dzięki nim jeszcze podczas jazdy można dokładnie umyć szybę, zapewniając sobie doskonałą widoczność. Przekłada się to na komfort jazdy, a jednocześnie jej bezpieczeństwo. Trudno bowiem o niezagrażającą sobie i innym jazdę, kiedy widoczność ograniczona jest przez brudną szybę.

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wszystkie płyny do spryskiwaczy to produkty, w których nie brakuje najróżniejszych związków chemicznych. Niektóre z nich mogą nie być obojętne dla naszego stanu zdrowia. Dlatego tak ważne jest, aby wybierać jedynie te płyny do spryskiwaczy, które cechują się naprawdę dobrą jakością, a ich skład nie odbije się negatywnie na naszym zdrowiu. Kupując płyn do spryskiwaczy, zawsze warto sprawdzić, czy posiada on certyfikat PZH oraz certyfikat PCBC. Producent, któremu udało się uzyskać wymienione certyfikaty, może na swoim produkcie umieścić znak bezpieczeństwa, czyli literę B. Użytkownicy płynów do spryskiwaczy mogą być wówczas pewni, że kupują produkt w pełni bezpieczny dla ich zdrowia.

Wybierz swój zapach

Wystarczy spryskać szybę w czasie jazdy, aby błyskawicznie wnętrze samochodu wypełniło się charakterystyczną i naprawdę nieprzyjemną wonią. Opary stosowanego środka dostają się do wnętrza samochodu przez wlot powietrza. Tych nieprzyjemnych wrażeń można uniknąć, stawiając na płyn z dodatkiem substancji zapachowych. Wybór aromatyzowanych spryskiwaczy do szyb jest naprawdę ogromny. Kupić można je między innymi w sklepach internetowych, takich jak na przykład Wajbex. Producenci prześcigają się jeśli chodzi o oferowane zapachy. I tak kupić można płyny o aromacie jabłkowym, cytrynowym czy takim, który na myśl przywodzić ma lato. Nie można jednak zapominać, że zbyt duży dodatek substancji aromatycznych może negatywnie odbić się na kondycji wycieraczek.

 

W zależności od pory roku

Dostępne dzisiaj płyny do spryskiwaczy dzieli się z uwagi na porę roku, podczas której mogą być stosowane. W oparciu o to kryterium wyróżnia się zimowe płyny do spryskiwaczy oraz letnie płyny do spryskiwaczy. Jeśli chodzi o płyny przeznaczone do stosowania zimą, to najbardziej istotnym parametrem jest ich temperatura krystalizacji. Nie powinna ona być wyższa niż -20 stopni. W przeciwnym razie płyn będzie zamarzał, jeśli na dworze zrobi się naprawdę zimno.  W czasie lata temperatura krystalizacji nie ma tak wielkiego znaczenia. Liczy się natomiast to, jak szybko płyn odparowuje. Zbyt szybkie tempo parowania sprawia, że umycie nim szyby może być naprawdę trudnym zadaniem.

Kupno idealnego płynu do spryskiwacza naprawdę nie jest łatwe. W sprzedaży dostępne są dzisiaj rozmaite produkty, które różnią się nie tylko zapachem, ale również szeregiem innych właściwości. Wystarczy jednak pamiętać o elementach omówionych przed chwilą, aby wybrać płyn dobrze myjący szyby, a jednocześnie bezpieczny dla kierowcy oraz jego pasażerów.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem: http://www.wajbex.pl/.

czytaj dalej
ukryj treść
2016-06-08 09:21:42 Mineralne, syntetyczne i półsynetyczne – oleje samochodowe i ich cechy

Silnik samochodu może pracować sprawnie dzięki olejowi. Regularne sprawdzanie jego poziomu oraz wymiana w określonych odstępach czasu sprawia, że serce pojazdu może pracować o wiele dłużej. Trzeba jednak pamiętać, że znaczenie ma także właściwy dobór oleju silnikowego. W sprzedaży dostępne są oleje silnikowe mineralne, syntetyczne oraz półsyntetyczne.

Mineralne, syntetyczne i półsynetyczne – oleje samochodowe i ich cechy

Silnik samochodu może pracować sprawnie dzięki olejowi. Regularne sprawdzanie jego poziomu oraz wymiana w określonych odstępach czasu sprawia, że serce pojazdu może pracować o wiele dłużej. Trzeba jednak pamiętać, że znaczenie ma także właściwy dobór oleju silnikowego. W sprzedaży dostępne są oleje silnikowe mineralne, syntetyczne oraz półsyntetyczne.

Olej silnikowy jest najważniejszym płynem eksploatacyjnym, jaki znajduje się w samochodzie. To właśnie on chroni przed nadmiernym zużyciem silnika. Dba także o to, aby w czasie jazdy usuwane były wszelkie powstające zanieczyszczenia. Oprócz tego olej silnikowy ma za zadanie:

–        zmniejszyć tarcie;

–        zapewniać chłodzenie silnika;

–        zabezpieczyć przed rdzą;

–        spowolnić proces zużycia wszelkich elementów ruchowych, które tworzą silnik.

Sprzedaż olejów silnikowych prowadzą zarówno sklepy stacjonarne, jak i internetowe, takie jak na przykład Wajbex.

Podstawowe rodzaje olejów silnikowych

Producenci oferują nam dzisiaj oleje:

–        mineralne;

–        półsyntetyczne;

–        syntetyczne.

Oleje mineralne są najrzadsze. W efekcie stosować można je w silnikach benzynowych o małych osiągach, a także wtedy, kiedy silnik jest wysokoprężny, ale jego wtrysk ma charakter pośredni. Oleje półsyntetyczne cechują się średnią gęstością. Sięga się po nie wtedy, kiedy silnik benzynowy ma wielopunktowy wtrysk. Mogą być stosowane również w nowoczesnych silnikach wysokoprężnych. Oleje syntetyczne są najbardziej gęste spośród wszystkich trzech dostępnych obecnie na rynku. Mogą być stosowane tylko w przypadku silników benzynowych wysokoprężnych, które charakteryzują się wysokimi osiągami. Zastosowanie niewłaściwie dobranego do silnika oleju może skutkować uszkodzeniem serca samochodu. Powstałe awarie są często tak poważne, że naprawa się nie opłaca. Lepiej kupić wówczas nowy samochód.

Lepkość oleju

To jeden z ważniejszych parametrów, który charakteryzuje każdy olej silnikowy. To właśnie on mówi nam o zdolności przepływu oleju oraz informuje o tym, jak szybko ten przepływ zachodzi w określonej temperaturze. Autorem klasyfikacji lepkości jest Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacji, które bardziej znane jest pod skrótem SAE. Obecnie wyróżnia się aż sześć klas olejów przeznaczonych do stosowania latem oraz tyle samo klas olejów zimowych. W sprzedaży znajdują się także oleje, które stosowane mogą być niezależnie od pory roku. Do takich zalicza się na przykład olej oznaczony 10W-40. Liczba, która znajduje się przed literą W mówi o płynności oleju w niskiej temperaturze. Generalnie im mniejszą wartość przyjmuje ta cyfra, tym lepiej. Oznacza to bowiem, że dany olej może być stosowany w niższej temperaturze. A to bez wątpienia zwiększa zakres jego zastosowania w naszym klimacie i sprawia, że nie jest konieczna wymiana oleju przed zimą. W lecie z kolei liczy się to, aby liczba ta przybierała jak największe wartości. Można być bowiem wtedy pewnym, że olej nie straci swoich właściwości również wtedy, kiedy na dworze panują prawdziwe upały.

Parametr lepkości, który wielu kierowców decyduje się lekceważyć, ma ogromny wpływ na to, jak uruchamia się silnik. Wystarczy pamiętać o tym, iż wysoka lepkość może prowadzić do wystąpienia problemów z odpaleniem samochodu w zimie, kiedy za oknem panuje naprawdę niemały mróz. Niska, tak zwana wartość letnia, może natomiast wiązać się ze zbyt szybkim ubytkiem oleju z miski. A to także nie jest korzystne zjawisko.

Właściwy wybór oleju silnikowego wpływa na żywotność silnika oraz łatwość jego uruchamiania. Jeżeli nie wiemy, jaki olej należy zastosować do naszego auta, zawsze można poradzić się sprzedawcy lub mechanika.

Artykuł powstał we współpracy z www.wajbex.pl/.

czytaj dalej
ukryj treść
2016-06-08 09:14:34 Bezpiecznie w samochodzie, czyli obowiązkowe wyposażenie apteczki

Każdy właściciel samochodu powinien dbać nie tylko o to, aby jego auto prezentowało się idealnie, ale również, by było w pełni bezpieczne dla niego samego i jego pasażerów. Należy kontrolować stan hamulców, kół i innych elementów. Trzeba również pamiętać, że na drodze nie jesteśmy sami! Nie tylko od nas zależy, czy przydarzy się nam wypadek. Kiedy już do niego dojdzie, musimy mieć czym opatrzeć rannych zanim na miejsce dojedzie pogotowie ratunkowe. To właśnie dlatego apteczka samochodowa jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego auta.

Bezpiecznie w samochodzie, czyli obowiązkowe wyposażenie apteczki

Każdy właściciel samochodu powinien dbać nie tylko o to, aby jego auto prezentowało się idealnie, ale również, by było w pełni bezpieczne dla niego samego i jego pasażerów. Należy kontrolować stan hamulców, kół i innych elementów. Trzeba również pamiętać, że na drodze nie jesteśmy sami! Nie tylko od nas zależy, czy przydarzy się nam wypadek. Kiedy już do niego dojdzie, musimy mieć czym opatrzeć rannych zanim na miejsce dojedzie pogotowie ratunkowe. To właśnie dlatego apteczka samochodowa jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego auta.

Wielu kierowców nie traktuje apteczki poważnie. Zazwyczaj w naszych autach nie ma jej w ogóle. Kiedy jednak się pojawia – ku uspokojeniu naszych sumień – jest na ogół kiepsko wyposażoną podróbką z hipermarketu. Pojawia się więc pytanie, co powinna zawierać apteczka samochodowa, aby jej obecność w aucie miała w ogóle sens?

Obowiązkowe wyposażenie apteczki

W dobrych sklepach internetowych, takich jak na przykład Wajbex, kupimy porządnie wyposażone apteczki samochodowe, które zawierają wszystkie niezbędne elementy. Przydatna apteczka samochodowa zawiera:

 • opaski elastyczne;
 • opatrunek indywidualny;
 • chusty trójkątne;
 • kompresy sterylne;
 • koc ratunkowy;
 • chusty opatrunkowe;
 • nożyczki z zaokrąglonymi końcami;
 • plastry;
 • rękawiczki lateksowe;
 • instrukcję udzielania pierwszej pomocy.

 

Warto pamiętać, że niektóre elementy muszą znaleźć się w odpowiedniej ilości. I tak warto, aby w apteczce znajdowały się na przykład dwie chusty opatrunkowe o wymiarach 60x80 centymetrów. Rezygnując z zakupu apteczki samochodowej, musimy liczyć się z tym, że pierwsza pomoc przedmedyczna będzie po prostu niemożliwa. Apteczka w aucie może pomóc nam uratować komuś życie.

 

Co warto mieć dodatkowo?

Jeżeli chcemy mieć apteczkę profesjonalnie wyposażoną, która pozwala na jeszcze skuteczniejsze niesienie pomocy, powinniśmy zakupić taką, w której znajdują się również: szyny pozwalające na unieruchomienie kończyn, maska twarzowa, kołnierz ortopedyczny, race świetlne, latarka, płyn do płukania oczu.

Czego nie warto wozić?

Apteczka samochodowa to nie tylko obowiązkowe elementy wyposażenia, ale również to, co znaleźć się w niej nie powinno. Apteczka samochodowa to nie jest miejsce na: watę, ligninę, nożyczki o ostro zakończonych końcach, agrafki, płyny, takie jak woda utleniona oraz jodyna. Ich obecność może prowokować niewłaściwe zachowania w czasie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Wata przyłożona do rany z pewnością się do niej przyklei, a ostro zakończone nożyczki mogą zrobić krzywdę w czasie chociażby rozcinania spodni czy innych części ubrania.

Wygląd apteczki samochodowej

Apteczka samochodowa zawsze ma służyć ratowaniu zdrowia oraz życia ludzi, którzy brali udział w wypadku. W tak nagłej sytuacji nie wolno tracić czasu na jej nerwowe poszukiwanie w aucie. W związku z tym kupując apteczkę, należy szukać takiej, której opakowanie ma jaskrawy i rzucający się w oczy kolor. Idealnie sprawdza się w tym wypadku żółty, czerwony oraz pomarańczowy. Musi ona być również dobrze oznakowana. Dzięki temu każdy, kto wejdzie do samochodu będzie wiedział, że właśnie w tym pudełku znajdują się środki pierwszej pomocy przedmedycznej. Unia Europejska zaleca, aby na pudełku apteczki znajdował się biały krzyż umieszczony na zielonym tle.

Gdzie umieszczać apteczkę samochodową?

Przede wszystkim w miejscu widocznym i łatwo dostępnym. Większość kierowców wozi ją na tylnej półce. W tym miejscu doskonale ją widać, a sięgnięcie po nią nie nastręcza w zasadzie żadnych problemów.

Apteczka samochodowa to istotny element wyposażenia, który może pomóc nam w uratowaniu czyjegoś życia. Nigdy nie należy jej lekceważyć. Niezbędne wyposażenie znajdziesz na: www.wajbex.pl/

czytaj dalej
ukryj treść
2015-11-27 15:03:04 Kupowanie auto części krok po kroku

Kupując części samochodowe w Internecie, można liczyć nie tylko na lepsze ceny, ale również na szeroką i zróżnicowaną ofertę. Kupowanie w sieci jest dość łatwe, jednak warto dokładnie zaplanować przebieg takiego postępowania, aby nie popełnić żadnych błędów. W poniższym artykule przedstawione zostanie – krok po kroku – w jaki sposób przeprowadzać internetowe zakupy auto części.

Zdiagnozowanie problemu

Oczywiście pierwszym krokiem jest odpowiednie zdiagnozowanie usterki. Jeżeli ktoś ma wprawne ucho, podczas jazdy samochodem od razu jest w stanie zdiagnozować w czym tkwi problem. W innych wypadkach konieczne może okazać się dokładne przeanalizowanie stanu samochodu – oczywiście potrzeba do tego przynajmniej podstawowej znajomości mechaniki. W innym przypadku konieczna może być wizyta w warsztacie samochodowym.

Znalezienie odpowiedniej części

Kiedy już wiemy, która część samochodu wymaga wymiany, należy znaleźć odpowiedni podzespół. Jest to bardzo ważny moment zakupów – trzeba sobie uświadomić, że części do samochodu są bardzo zróżnicowane. Poszczególny element – np. pasek klinowy – może się różnić nie tylko w zależności od marki, modelu, rodzaju silnika czy roku produkcji samochodu. Istotna może być również dokładna wersja nadwozia. Dlatego też, zanim przystąpimy do tego etapu, trzeba mieć przygotowany zestaw takich informacji.

Bardzo istotnym elementem, który okazuje się być bardzo pomocny podczas kupowania części do samochodu, będzie dobrze skonstruowana wyszukiwarka. Najlepszym przykładem tego rozwiązania jest wyszukiwarka zamieszczona na stronie sklepu motoryzacyjnego Wajbex: /czesci-samochodowe/wyszukiwarka.aspx.  Wystarczy kilka kliknięć, aby odnaleźć odpowiednie części do auta.

Wybór producenta

Następnym punktem jest decyzja, czy chcemy zakupić oryginalny podzespół czy też część zamienną mniej znanego producenta. W gruncie rzeczy wybór należy do nas. Nierzadko tańsze podzespoły mogą poszczycić się takim samym wysokim poziomem jakości. Jeżeli więc nie chcemy przepłacać, warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem.

Co bardzo ważne, odpowiednia hurtownia części - np. Wajbex - ma wysoko wykwalifikowany personel, który każdorazowo służy radą przy kupowaniu podzespołów do samochodu. Warto się z nimi skontaktować, aby poznać ich opinie na temat konkretnych producentów.

Przesyłka i płatność

Jak już odnajdziemy odpowiednią część (oraz producenta), należy przejść do sfinalizowania transakcji. W tym momencie warto zaznaczyć, że różne sklepy posiadają ciekawe programy rabatowe. W takich wypadkach można zapłacić mniej po przekroczeniu określonego progu cenowego zakupów. Dlatego też warto zapoznać się z takim rozwiązaniem – być może będzie dało się dodatkowo zaoszczędzić na kupowanych częściach.

Kolejnym etapem jest wybór formy płatności. Przesyłki wysyłane są kurierem, jednak to od nas zależy, w jaki sposób za nie zapłacimy. Możemy płacić przy odbiorze (wówczas należy wybrać opcję przesyłki pobraniowej) lub dokonując przedpłaty (za pomocą przelewu lub korzystając z szybkich płatności internetowych). Warto zaznaczyć, że w zdecydowanej większości przypadków opcja przedpłaty jest kilka złotych tańsza od wysyłki pobraniowej.

W tym momencie kończy się proces składania zamówienia. Klientowi pozostaje tylko czekać na przesyłkę. Dostarczenie towaru realizowane jest bardzo szybko - można je otrzymać w ciągu 1-2 dni roboczych. Kiedy już otrzymamy zamawiane części samochodowe, możemy przystąpić do ich wymiany, mając jednocześnie satysfakcję, że na takim rozwiązaniu udało się nam sporo zaoszczędzić.

czytaj dalej
ukryj treść
2015-11-27 15:01:15 Na co zwrócić uwagę, kupując części samochodowe?

Decydując się na samodzielny zakup auto części, można sporo zaoszczędzić. Jednak trzeba zwrócić uwagę na szereg czynników, które mogą być decydujące dla opłacalności danej transakcji. Poniżej zaprezentowanych zostanie kilka elementów, które trzeba mieć na uwadze podczas składania zamówienia w internetowych sklepach z częściami samochodowymi.

Dokładny opis samochodu

Na początku trzeba sobie zdać sprawę, że istnieje bardzo wiele części do auta. Aby jak najlepiej dobrać odpowiedni podzespół, trzeba dokładnie określić wiele parametrów swojego samochodu. Oczywiście potrzebna będzie marka i model, ale również rodzaj silnika i wersja nadwozia. Nie można zapomnieć także o roku produkcji auta.

Elementów wpływających na kompatybilność części jest bardzo dużo. Przed popełnieniem błędu podczas składania zamówienia może ochronić dobrze skonstruowana wyszukiwarka. Doskonałym przykładem może być ta znajdująca się na stronie sklepu motoryzacyjnego Wajbex: /czesci-samochodowe/wyszukiwarka.aspx. Korzystając z niej, istnieje dużo większe prawdopodobieństwo, że zakupione podzespoły będą odpowiednie do naszego samochodu.

Oryginał czy zamiennik?

Kolejnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę, kupując części do samochodu, będzie firma produkująca dany podzespół. Musimy zdać sobie sprawę, że nie zawsze należy kupować artykuły oryginalne. Nierzadko da się dostać równie dobre części zamienne, które zostały wyprodukowane przez mniej znane firmy.

Kupując taki artykuł, powinniśmy kierować się przede wszystkim kryterium jakości. Jednocześnie trzeba zauważyć, że cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Dlatego też tak ważne jest, aby hurtownia części miała wykwalifikowany personel. Jeżeli będziemy mieć jakiekolwiek wątpliwości odnośnie danego produktu, warto skontaktować się z pracownikami sklepu. Przykładem dobrego sklepu z częściami samochodowymi, który posiada wykwalifikowaną kadrę jest Wajbex.

Kwestia dostawy

 

Kiedy już zdecydujemy się na konkretne części samochodowe, warto zastanowić się nad kwestią wysyłki. W przypadku sprzedaży internetowej można zdecydować się na dwie formy płatności – przedpłatę lub pobranie. W pierwszym wypadku zapłacimy mniej, jednak przelew trzeba wykonać przed otrzymaniem towaru. Natomiast w drugiej sytuacji możemy zapłacić gotówką przy odbiorze – trzeba jednak liczyć się z koniecznością dopłacenia kilku złotych za tę formę wysyłki.

Co zrobić, gdy dana część nie pasuje?

Kupując w internetowych sklepach, bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem jest możliwość zwrotu lub wymiany towaru. Wyjątkowo ważne jest to szczególnie w sklepach z częściami samochodowymi. Uchroni nas to przed zakupem podzespołu, który nie będzie pasować do samochodu. Jednocześnie trzeba zauważyć, że w takiej sytuacji trzeba dokładnie przestrzegać ustalonych przez sklep terminów. Przekroczenie okresu zwrotu może skutkować nieprzyjęciem towaru. Jednak z takimi informacjami jesteśmy zapoznani już na etapie składania zamówienia.

Doskonale widać, że kupowanie części samochodowych przez Internet wymaga choćby podstawowego zasobu wiedzy z zakresu motoryzacji. Jednak bez problemu dostrzega się, że takie rozwiązanie jest też bardzo wygodne. Gdy porówna się ceny tego typu hurtowni z propozycjami oferowanymi przez warsztaty mechaniczne, nietrudno dojść do wniosku, że jest to rozwiązanie również wyjątkowo opłacalne. Dlatego też warto jest zainteresować się tą kwestią – być może podczas następnej wizyty w warsztacie będzie dało się zaoszczędzić nawet kilkaset złotych? Jeżeli dobrze podejdziemy do tego tematu, taka sytuacja jest wysoce prawdopodobna.

czytaj dalej
ukryj treść
2015-11-27 14:09:51 W jaki sposób najlepiej szukać auto części?

Istnieje wiele sposobów wyszukiwania części do samochodu. Oczywiście niektóre z nich są dużo wygodniejsze od pozostałych. W niniejszym artykule zostaną zaprezentowana najpopularniejsze sposoby odnajdywania konkretnej części.

Klasyczny katalog

Najpopularniejszym sposobem wyszukiwania części do auta jest korzystanie z klasycznego katalogu. Oczywiście wydaje się to dość archaicznym rozwiązaniem, jednak prawda jest taka, że wciąż stosuje się je w wielu warsztatach samochodowych.

 

Polega to na odnalezieniu właściwej części (najczęściej po kodzie) w katalogu dostarczanym przez danego producenta. Wówczas można złożyć zamówienie – mailowo lub telefonicznie. Jednak doskonale widać, że w dobie Internetu nasze możliwości zdecydowanie się rozszerzają.

Szukanie według marki samochodu

Hurtownia części Wajbex proponuje ogromny wybór auto części. Bez problemu odnajdzie się w niej wszystkie niezbędne podzespoły. Jedną z opcji wyszukiwania jest przeglądanie internetowego katalogu poprzez klikanie w poszczególne marki samochodów. Wówczas prezentuje się wykaz konkretnych modeli, a po wyborze konkretnej marki prezentowane są wszelkie dostępne podzespoły.

Producenci części

Innym sposobem – dużo rzadziej stosowanym – jest wyszukiwanie części po konkretnych producentach. Trzeba sobie zdać sprawę, że internetowe sklepy oferują bardzo dużo rozwiązań. Dlatego też wśród dostawców części można znaleźć zarówno doskonale znanych producentów, jak również mniej znane firmy oferujące części zamienne.

Wyszukiwanie w ten sposób pozwala na znalezienie rozwiązania najbardziej atrakcyjnego cenowo. Trzeba sobie bowiem uświadomić, że nie zawsze trzeba kupować części najbardziej znanych firm. Często tańsze rozwiązania okazują się równie dobre.

 

Doskonała wyszukiwarka

Jednak najlepszym rozwiązaniem jest wyszukiwarka dostępna pod adresem: /czesci-samochodowe/wyszukiwarka.aspx. Prowadzi ona krok po kroku użytkownika, by ten mógł znaleźć interesującą go część. Najpierw trzeba podać markę samochodu, rok produkcji oraz model. Następnie zaprezentowane zostają konkretne wersje napędowe. Należy wybrać tę, którą poszukujemy.

Wyszukiwarka zaprezentuje nam konkretne działy w obrębie których możemy odnaleźć odpowiednią część. I tak np. poszukując paska klinowego, należy odnaleźć dział „silnik”, a następnie, klikając odpowiednie poddziały, dojść do paska klinowego. Co bardzo ważne – po kliknięciu na dany produkt prezentowane są zarówno droższe, jak i tańsze propozycje. To od klienta zależy, na które rozwiązanie się zdecyduje.

 

Widać więc, że istnieje bardzo dużo możliwości wyszukiwania części. Jednak trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że najwygodniejszym z nich jest przeszukiwanie sklepów internetowych. Kupując części samochodowe przez Internet, można liczyć nie tylko na większą wygodę, ale również na bardziej atrakcyjne warunki cenowe. Tego typu strony oferują także różnorodne promocje. Kupując więcej produktów, można liczyć na określony rabat, dzięki czemu będzie dało się nabyć części jeszcze taniej.

Wszystkie osoby, które obawiają się, że kupowanie przez Internet jest niebezpieczne, powinny zapoznać się z opiniami na temat konkretnych sklepów. Internetowe hurtownie, które oferują wysyłki za pobraniem albo posiadają dostęp do szybkich płatności online z pewnością są w stanie szybko i sprawnie dostarczyć do nas zamówione części samochodowe. Dlatego też nie ma się co obawiać – warto samemu spróbować.

czytaj dalej
ukryj treść
2015-11-27 14:08:30 Opony letnie i zimowe. Poradnik kierowcy i odpowiedzi na najważniejsze pytania

Prawidłowo dobrane opony to jeden z najważniejszych elementów auta, który nie tylko zapewnia swobodę kierowcy, ale również wpływa na poprawę ekonomiczności jazdy, a także na zwiększenie bezpieczeństwa. Dlatego kierowcy przeważnie dbają o utrzymanie ich dobrego stanu poprzez kontrolę stanu bieżnika, prawidłowe ciśnienie w kołach, a także ich wymianę na opony letnie bądź zimowe podczas przejściowych pór roku. Według polskich standardów bieżnik w kołach samochodowych powinien mieć nie mniej niż 1,6 mm! Podpowiemy, czym charakteryzuje się konkretny typ opon i czy warto inwestować w opony używane.

Opony letnie

 

Przyjmuje się, że w naszym kraju opony letnie powinniśmy użytkować od kwietnia do października. Letnie opony - ze względu na swoje charakterystyczne właściwości - sprawdzają się w warunkach, kiedy temperatura powietrza utrzymuje się średnio na poziomie 7 stopni Celsjusza. Jak sama nazwa wskazuje, są używane w okresie letnim, a więc w cieplejszych miesiącach - zapewniają wówczas odpowiednią przyczepność na drodze (zimą nie są w stanie zagwarantować pełnego poziomu bezpieczeństwa). W oponach letnich bieżnik osadzony jest stosunkowo nisko, gdyż podczas jazdy opona nie musi odprowadzać ze swojego toru deszczu, błota pośniegowego i samego śniegu. Opony letnie są wykonane z bardzo twardych materiałów, gdyż muszą być przystosowane do poruszania się po drodze nawet wtedy, gdy temperatury są bardzo wysokie.

 

Opony zimowe

 

Opony zimowe posiadają wysoki bieżnik, który ma za zadanie odprowadzić wszelkie naleciałości znajdujące się na drodze. Są one również szersze, dzięki czemu lepiej przylegają do drogi. Jeśli chodzi o cenę, opony zimowe są zdecydowanie droższe od letnich. Zimowe opony powstają zazwyczaj z mieszanki kauczuku, który nie kurczy się w zimie, co miałoby miejsce w przypadku opon letnich. Tym samym nie tracą one przyczepności nawet w trudnych warunkach. Zimą bardzo ważna jest kwestia bezpiecznego hamowania. Należy mieć na uwadze, że droga hamowania samochodu wyposażonego w opony zimowe jest dwa razy krótsza w porównaniu z samochodem na oponach letnich! Oponę zimową od razu rozpoznamy po charakterystycznym bieżniku. Posiada on głębokie oraz szerokie rowki, które tworzą szerokie kostki.

 

Opony całoroczne

 

Dzięki oponom całorocznym możemy zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również czas przeznaczony na oczekiwanie w kolejce do warsztatu samochodowego - szczególnie podczas pór przejściowych, kiedy większość kierowców wymienia opony na ostatnią chwilę. Należy jednak pamiętać, że niemożliwe jest wyprodukowanie pełnowartościowej opony całorocznej, która zapewni naprawdę bardzo wysokie bezpieczeństwo, dlatego rozważając zakup opon całorocznych, należy wziąć pod uwagę wszystkie ich zalety i wady.

 

Opony używane - warto czy nie warto?

 

Poniższe wskazówki pomogą Ci wybrać opony używane, dzięki którym nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale także znajdziesz te najlepszej jakości.

 

 • Najważniejszą kwestią jest dobranie odpowiedniego bieżnika. Nie może być on płytszy niż 5 mm.
 • Sprawdź źródło pochodzenia opon - kupujesz je od poprzedniego właściciela czy od warsztatu samochodowego, w którym zostały po wymianie?
 • Warto zapytać, czy opony nie pochodzą z samochodu po wypadku, gdyż wtedy ich konstrukcja mogła znacznie ucierpieć.
 • Opony nie powinny być starsze niż 6 lat. Po tym okresie możliwy jest spadek jakości materiałów, z których zostały wykonane i nie ma na to wpływu argument, że „opony były rzadko używane, gdyż samochód długo stał w garażu”. Kupuj opony, które mają poniżej pięciu i czterech lat, gdyż wtedy posłużą Ci dłużej.
 • Opona nie powinna mieć również żadnych wybrzuszeń ani otarć na ściankach.

 

Niezbędne akcesoria do pielęgnacji opon samochodowych - w tym pompki do kół oraz preparaty do pielęgnacji opon i konserwacji felg - znajdziesz na stronie sklepu internetowego z częściami samochodowymi, Wajbex: /pages/akcesoria,30-17.aspx.

czytaj dalej
ukryj treść
2015-11-27 14:05:20 Wymiana klocków hamulcowych - możesz zrobić to sam!

Wymiana klocków hamulcowych - możesz zrobić to sam!


Układ hamulcowy to jedna z najważniejszych części w każdym samochodzie - sprawny i bezawaryjny zapewnia bezpieczeństwo nie tylko kierowcy, ale też wszystkim podróżującym. Dlatego naszym obowiązkiem jest dbanie o układ hamulcowy poprzez regularną wymianę jego zużytych elementów - w tym klocków hamulcowych. Możemy zrobić to na dwa sposoby - oddając samochód do autoryzowanego serwisu lub wybranego warsztatu bądź też decydując się na wymianę klocków hamulcowych na własną rękę. Wbrew pozorom nie jest to aż tak trudne zadanie. Tłumaczymy krok po kroku jak się do tego zabrać!

Kiedy wymienić klocki hamulcowe?

 

Z wymianą klocków hamulcowych nie należy zbyt długo zwlekać lub czekać aż do końca się zużyją - stan klocków i tarcz hamulcowych ma ogromny wpływ nie tylko na jakość i komfort jazdy, ale też na nasze bezpieczeństwo. Podstawowym kryterium pod wymianę klocków w samochodzie jest sposób jego użytkowania - zdecydowanie szybciej zużyje je kierowca, który zazwyczaj porusza się po trasie szybkiego ruchu niż ten, który z reguły porusza się w cyklu miejskim. W wielu samochodach zainstalowany został system, który sygnalizuje zużycie klocków hamulcowych, jednak ich stan powinien również ocenić mechanik w trakcie okresowych badań technicznych pojazdu.

 

Klocki hamulcowe - wymiana w warsztacie czy samodzielnie?

 

Wymiana klocków hamulcowych to czynność, którą prędzej czy później będzie trzeba wykonać w każdym samochodzie. Możemy z tym udać się do autoryzowanego serwisu, warsztatu samochodowego lub podjąć się tego zadania samodzielnie. Oczywiście wymiana klocków przez doświadczonego mechanika zajmie stosunkowo mało czasu, jednak pochłonie zdecydowanie więcej funduszy - w tym przypadku musimy wziąć pod uwagę nie tylko koszt części samochodowych, ale też “robociznę”. Decydując się na samodzielną wymianę klocków, możemy sporo zaoszczędzić - zarówno na pracy własnych rąk, jak i kupionych samodzielnie elementach układu hamulcowego. Klocki hamulcowe w korzystnej cenie możemy znaleźć między innymi w ofercie sklepu internetowego Wajbex. W razie wątpliwości pracujący tam specjaliści udzielą szybkich i fachowych porad jak dobrać odpowiednie części samochodowe do naszego auta.

 

Jak wymienić klocki hamulcowe?

 

 • Zanim zabierzemy się do wymiany klocków hamulcowych, musimy się właściwie przygotować do tego zabiegu - będzie nam potrzebny lewarek, odpowiednie klucze, ściągacz, a także szczotka druciana.
 • Najpierw należy zabezpieczyć samochód przed ewentualnym stoczeniem się - klinami lub drewnianymi klockami, które podkłada się pod koła.
 • W następnej kolejności należy poluzować śruby koła i przy pomocy lewarka podnieść pojazd. Gdy koło oderwie się już od ziemi, możemy je wtedy zdjąć.
 • Przy pomocy odpowiedniego klucza odkręca się zacisk - jeżeli jest on mocno zabezpieczony, możemy zastosować wybrany płyn penetracyjny do jego poluzowania.
 • Zdjęty zacisk kładzie się w stabilnym miejscu i przystępuje się do cofnięcia tłoczka, który następnie wciska się ponownie w zacisk, by zapewnić nowej i grubszej okładzinie ciernej odpowiednio dużo miejsca podczas montażu.
 • Znajdujące się w jarzmie zawleczki odczepiamy i wyjmujemy. Natomiast do nowego zestawu klocków hamulcowych przekładamy stare blaszki mocujące. Na tym etapie czyścimy gniazda zacisku papierem ściernym lub szczotką drucianą.
 • W ostatniej kolejności montujemy nowe okładziny cierne i mocujemy z powrotem zaciski, pamiętając, by robić to w odwrotnej kolejności niż w przypadku ich ściągania.
 • Zamykając proces wymiany klocków hamulcowych, przykręcamy śruby mocujące i koło, opuszczamy samochód, dokręcamy śruby i wyjmujemy klocki zabezpieczające.
 • Ważne jest, by przed uruchomieniem auta wielokrotnie wcisnąć pedał hamulca - musi on stać się twardy, by tłoczek mógł się dosunąć do klocków.
 • Bezpośrednio po wymianie klocków hamulcowych należy unikać ostrego hamownia - klocki muszą się najpierw dobrze ułożyć i dotrzeć, by zapewnić nam komfort i bezpieczeństwo jazdy.
czytaj dalej
ukryj treść
2015-09-30 09:53:48 Czy opłaca się kupować używane części?

Stając w obliczu awarii samochodu bardzo często zastanawiamy się, czy nie da się w jakiś sposób uniknąć niepotrzebnych wydatków. Koszt naprawy w warsztacie zawiera w sobie pracę mechanika jak i cenę zakupionych części do samochodu. Możliwość zaoszczędzenia pieniędzy poprzez zakup używanych części może być dla niektórych kierowców pokusą. Może się jednak okazać, że pozornie tani zakup na dłuższą metę wcale nie będzie bardziej opłacalny.

Nie wszystkie części można kupić używane

Pierwszym krokiem jest zapoznanie się z katalogiem produktów, które dostępne są na rynku wtórnym. Bowiem nie wszystkie części samochodowe nadają się do ponownego założenia. Oczywiście można spotkać się z ofertami sprzedaży przykładowo filtrów oleju, jednak trzeba sobie zadać pytanie – czy to ma sens? Jeżeli montuje się do samochodu urządzenie, którego celem jest filtracja, to czy warto oszczędzić to kilka złotych – w zamian montując sprzęt, który już na wstępie jest w pewnym stopniu zużyty? Oczywiście na to pytanie kierowca musi odpowiedzieć sobie sam, jednak w powszechnie panującej opinii nie należy montować używanych filtrów.

Brak znajomości historii części

Istnieją też takie auto części, które z zewnątrz mogą prezentować się dobrze, jednak w środku posiadać spore objawy zużycia. Tak często zdarza się w przypadku elementów układu wydechowego. Tłumik z zewnątrz wygląda na niezniszczony, jednak po jego zamontowaniu okazuje się, że daleko mu do ideału. Kupując używane części zamienne niestety nigdy nie wie się, na co można trafić. Dlatego też w przypadku części do auta, które trudno ocenić po wyglądzie, lepiej zdecydować się na zakup nowego podzespołu. Jeżeli chodzi o elementy układu wydechowego, warto spojrzeć pod ten adres: /czesci-samochodowe/tlumik-srodkowy,2-03436-0100004,0100314.aspx.Zwiększona podatność na eksploatację

Kupując używane części samochodowe bardzo często zdarza się tak, że są one bardziej podatne na uszkodzenia. Wiąże się to z tym, że były one już używane przez lata, więc z całą pewnością posłużą  krócej niż podzespoły instalowane od nowości. Tak może być np. podczas montowania używanego zbiornika paliwa. Może zdarzyć się, że element ten zacznie korodować już po kilku miesiącach. Wówczas – nie dość, że będziemy skazani na dodatkowe straty czasu – będziemy musieli zainwestować w kolejną część. Okazuje się więc, że zakup nowej części – pozornie droższej – może na dłuższą metę być bardziej opłacalny.

Podsumowanie

Kupowanie używanych części opłaca się tylko w niektórych przypadkach. Przeważnie są to sytuacje, w których wymieniane są elementy nadwozia. Trzeba pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa i w żadnym wypadku nie decydować się na używane elementy układu jezdnego. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie zakup nowych podzespołów. Hurtownia części / może poszczyć się doskonałymi cenami oraz profesjonalnym podejściem do klienta. Możliwość zwrotu lub wymiany towaru to czynnik, który jest dość rzadko spotykany na wtórnym rynku auto części. Co bardzo istotne – mamy możliwość wyboru spośród części oferowanych przez różne firmy. A przecież różnice w cenie między najdroższym, a najtańszym elementem zamiennym mogą sięgać kilkuset procent.


Czasem warto jest zapłacić więcej, by w zamian otrzymać towar lepszej jakości oraz spokój związany z większym bezpieczeństwem podczas jazdy samochodem. Dlatego też zamiast obserwować portale aukcyjne czy też wizytować pobliskie szroty, lepiej będzie skontaktować się z profesjonalistami zajmującymi się sprzedażą fabrycznie nowych auto części.

czytaj dalej
ukryj treść
2015-09-30 09:52:36 Co można zyskać samodzielnie kupując części samochodowe?

Sklepy z częściami samochodowymi nie są domeną jedynie warsztatów samochodowych. Także przeciętny kierowca powinien rozeznać się w ofercie tego typu firm. Okazuje się, że nawet samemu nie będąc mechanikiem, można z takiej współpracy osiągnąć bardzo wiele korzyści.

Profesjonalna obsługa

Wiele firm zajmujących się sprzedażą części do aut cechuje się znakomitą obsługą klienta. Nierzadko rozmowa z dostawcą takich podzespołów może być bardziej owocna niż kilkugodzinne przeszukiwanie stron internetowych, czy też wizyta u kiepskiego mechanika. Kontakt – czy to mailowy, telefoniczny czy osobisty – z osobami profesjonalnie podchodzącymi do tematyki sprzedaży części umożliwi wybór najbardziej korzystnej opcji do swojego samochodu.

Wymiany związane z przebiegiem

Istnieją pewne koszty związane z eksploatacją samochodu, które można samodzielnie przewidzieć. Na przykład wymiana oleju – nie jest to wydatek nagły i każdy kierowca powinien go odpowiednio wcześniej zaplanować w swoim budżecie. Jeżeli pojedziemy wymienić olej do pierwszego-lepszego mechanika, możemy na takim rozwiązaniu sporo stracić. Okazuje się bowiem, że w firmie oferującej auto części można zakupić ten sam olej o wiele, wiele taniej. W takiej sytuacji koszt jego wymiany ogranicza się do zapłacenia za pracę mechanika. Ceny olejów, jakie w swojej ofercie ma hurtownia części Wajbex można zobaczyć pod tym adresem: /pages/oleje-i-plyny,30-16.aspx

Proste elementy wymień samodzielnie

Istnieją takie części samochodowe, które wymienia się samodzielnie. Przykładem mogą tu być piórka wycieraczek. Z pewnością każdy z nas wie o tym, że element ten ulega zużyciu. Jeżeli ich nie wymienimy, kiedy pada deszcz możemy mieć ograniczoną widoczność – co przekłada się na zwiększone niebezpieczeństwo na drodze. Dlatego też trzeba pamiętać o cyklicznej zmianie tego typu części do auta. Nie jest to rzecz trudna, więc z powodzeniem możemy zrobić to sami. Natomiast odpowiednie pióra do wycieraczek można znaleźć na stronie: /

Sam dostarcz części wymagane do naprawy

Jednak w przypadku nawet większych napraw można sporo zaoszczędzić decydując się na samodzielne zaopatrzenie się w części do samochodu. Trzeba mieć świadomość, że rozbieżności w cenie pomiędzy poszczególnymi producentami podzespołów mogą różnić się nawet kilkakrotnie. Hurtownia części posiada pełen katalog podzespołów i to od nas zależy na jaką firmę się zdecydujemy.

Oczywiście dobór części powinien być w gestii mechanika. Jednak często zdarza się, że warsztaty nie podejmują w tym zakresie najbardziej roztropnych decyzji. Często to właśnie kierowca potrafi zdobyć części w lepszych cenach. Być może jednak w takich wypadkach warto zastanowić się nad zmianą mechanika?

Szybka dostawa sposobem na nagłe awarie

Samodzielnie kupując części samochodowe korzysta się z ekspresowych przesyłek kurierskich. W związku z tym części zamienne można otrzymać nawet w ciągu 24 godzin. Jest to szczególnie ważne, kiedy zależy nam na czasie, a awarii uległ element, którego wymiana nie jest trudna. Wówczas można dużo zaoszczędzić na kosztach naprawy w warsztacie.

Widać więc, że nie tylko warsztaty samochodowe mogą czerpać korzyści ze współpracy z dobrą firmą oferującą części zamienne. Wystarczy tylko zdobyć podstawową wiedzą odnośnie dbania o samochód, aby móc rozeznać się w cenach dostępnych części. Natomiast informacje zdobyte w ten sposób z pewnością zaowocują w wydłużonej trwałości posiadanego auta.

czytaj dalej
ukryj treść
2015-09-30 09:51:24 Akcesoria samochodowe poprawiające bezpieczeństwo

O akcesoriach, wpływających na nasze bezpieczeństwo w podróży, nie myślimy, dopóki nie staniemy się uczestnikami wypadku drogowego. Każdy ma nadzieję, że zawsze bezpiecznie dotrze do celu i nie będzie musiał korzystać z gaśnicy, czy zawartości apteczki. Tymczasem posiadanie podstawowych akcesoriów bezpieczeństwa jest nie tylko wymagane prawnie, poprzez odpowiednie zapisy w Kodeksie Drogowym, ale także decydować może o naszym zdrowiu lub życiu w chwili zagrożenia. Co warto wozić z sobą zawsze, podczas podróży samochodem?

 

 1. Gaśnica samochodowa

 

Jest jednym z wymaganych prawnie elementów wyposażenia samochodu. Brak gaśnicy może skutkować negatywnym wynikiem przeglądu technicznego auta, a w razie kontroli drogowej, dokonywanej przez policję, mandatem w wysokości nawet do 500 zł. Gaśnica powinna być umieszczona w miejscu, umożliwiającym łatwy dostęp do niej, zatem bagażnik nie jest dobrym miejscem na jej ulokowanie. Najlepiej przytwierdzić gaśnicę pod siedzeniem, pamiętajmy jednak,
że musi być dobrze przymocowana, ponieważ poruszanie się pojazdem, w którym przedmioty dowolnie się przemieszczają, jest niebezpieczne, a w razie wypadku drogowego, mogą one spowodować dodatkowe obrażenia. Nie otrzymamy mandatu za posiadanie przeterminowanej gaśnicy, jednak zalecane jest kontrolowanie terminu przydatności przynajmniej raz w roku. Gaśnice samochodowe oraz inne przydatne akcesoria samochodowe można znaleźć w dobrym sklepie motoryzacyjnym: /pages/akcesoria,30-17.aspx. 1. Trójkąt ostrzegawczy


Trójkąty ostrzegawcze to akcesoria samochodowe, które obowiązkowo muszą znaleźć się na wyposażeniu każdego pojazdu samochodowego. Ich posiadanie oraz właściwe użycie, zapewnia bezpieczeństwo w sytuacji, gdy z powodu awarii jesteśmy zmuszeni zatrzymać się w miejscu, w którym nie wolno tego robić, a więc na autostradzie, czy drodze ekspresowej. Ustawiając trójkąt w odpowiedniej odległości od samochodu, dbamy o własne bezpieczeństwo, ale także o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Kierowcy, którzy zobaczą trójkąt ostrzegawczy, mają szansę odpowiednio szybko zareagować, zmieniając pas na drodze, lub zmniejszając prędkość. Pamiętajmy, że trójkąty ostrzegawcze muszą posiadać również auta, które są holowane. Dla kierowców, podążających za holowanym samochodem, jest to cenna wskazówka, sugerująca, że wymijając pojazd, muszą być przygotowani na wyminięcie nie jednego, ale dwóch aut jednocześnie. To bardzo ważna informacja, pozwalająca lepiej ocenić odległość od zbliżających
się pojazdów i oszacować czas, potrzebny na bezpieczne wykonanie manewru.

 

 1. Apteczka samochodowa


Posiadanie apteczki samochodowej nie jest w Polsce obowiązkowe, ale jej obecność jest bardzo przydatna, nie tylko wtedy, gdy uczestniczymy w wypadku drogowym. Warto zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria medyczne, zwłaszcza, jeśli podróżujemy z dziećmi, u których nie jest trudno o różnego typu obrażenia. Plastry z opatrunkiem i bez, bandaże, jałowa gaza, nożyczki, agrafki, opaska uciskowa oraz środek odkażający to absolutne minimum, jakie powinny zawierać apteczki samochodowe. Świetnie, jeśli posiadają także ustnik do wykonywania sztucznego oddychania – zwłaszcza, że prawnym obowiązkiem świadka wypadku jest udzielenie poszkodowanym pierwszej pomocy.

 

 1. Inne elementy


Inne akcesoria samochodowe, które wpływają na nasze bezpieczeństwo w czasie podróży, to kamizelki ostrzegawcze oraz koce termoizolacyjne. Pierwsze z nich zajmują niewiele miejsca, a mogą uchronić nas przed potrąceniem przez inny pojazd, w sytuacji, gdy jesteśmy zmuszeni opuścić wnętrze samochodu, na przykład w celu dokonania naprawy. Koce z kolei przydają się podczas wypadku, pozwalają chronić rannego przed wyziębieniem lub poparzeniem.


Jeśli chcesz skompletować przydatne akcesoria samochodowe, na / znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz.

czytaj dalej
ukryj treść
2015-09-30 09:50:21 Wpływ firmy dostarczającej części na zadowolenie z naprawy

Niestety nie ma samochodów bezawaryjnych. W związku z tym niezależnie od tego czy posiadamy fabrycznie nowy samochód z salonu, czy też od lat korzystamy z auta używanego, prędzej czy później będziemy musieli wydać pieniądze na jego naprawę. Istnieje wiele firm, które w swojej ofercie mają części do samochodu. Nie oznacza to, że wszystkie reprezentują taki sam poziom fachowej wiedzy oraz obsługi klienta.

Wpływ firmy dostarczającej części na zadowolenie z naprawy

Niestety nie ma samochodów bezawaryjnych. W związku z tym niezależnie od tego czy posiadamy fabrycznie nowy samochód z salonu, czy też od lat korzystamy z auta używanego, prędzej czy później będziemy musieli wydać pieniądze na jego naprawę. Istnieje wiele firm, które w swojej ofercie mają części do samochodu. Nie oznacza to, że wszystkie reprezentują taki sam poziom fachowej wiedzy oraz obsługi klienta.

Najlepsze firmy na rynku

Zapoznając się z opiniami w internecie oraz fachowej prasie można dojść do wniosku, że niektóre hurtownie dzięki stosowaniu wysokich standardów zyskują zdecydowaną przewagę nad konkurencją. Tak właśnie jest w przypadku następującego sklepu: /. Firma ta może pochwalić się sporą tradycją – w tej branży działa od kilku dziesiątek lat. Przez ten okres zyskali dostęp do najlepszych auto części, które mogą oferować w doskonałych cenach.

Nie tylko cena

Kupując części samochodowe nie można kierować się jedynie kryterium ceny. To dość oczywiste – każdy element pojazdu ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów. Dlatego to, że coś jest tanie wcale nie musi oznaczać dobrego wyboru. Jeżeli poszukiwany element należy do układu jezdnego lub zawieszenia decydowanie się na części zamienne nie jest najlepszym rozwiązaniem. W takim wypadku zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będą oryginalne, markowe części.

Bardzo ważne doświadczenie

Dobra hurtownia części powinna dać klientowi możliwość wyboru. Chodzi tutaj o to, by mógł on świadomie zdecydować się czy kupuje części do auta polecane przez producenta, czy też tańsze zamienniki. Różnice w cenie mogą być ogromne i niekonieczne odzwierciedlają się w różnicach jakościowych. Wystarczy przeanalizować różnice na podstawie filtru kabinowego w popularnym modelu samochodu: /czesci-samochodowe/filtr-kabinowy—przeciwpylkowy-audi-a6-avant-4f5-c6-2-0-tfsi-2005-06-2011-08,8-00005-05381-000018941-0002-00424-0005,0100005,8000012.aspx. To właśnie w tym miejscu pojawia się cała istota dużego doświadczenia sprzedawcy. Dzięki przedstawieniu odpowiednich argumentów za i przeciw, kierowca będzie mógł samodzielnie podjąć decyzję – łączącej w sobie oszczędność z rozsądkiem.

Istotny wybór warsztatu

Jednak nie zawsze kierowca ma wpływ na to jakie części samochodowe zostaną zainstalowane w jego pojeździe. Oddając swój pojazd do warsztatu często jesteśmy skazani na samodzielne decyzje mechanika. Jego dostawca części może mieć ogromny wpływ na cenę, jaką będziemy musieli zapłacić za wykonaną usługę. Dlatego ważne jest, aby wybierać takich fachowców, którzy mają podpisane umowy z najlepszymi firmami. Takie informacje można zdobyć na stronach internetowych oraz licznych forach internetowych. Nie można lekceważyć tego tematu, ponieważ wybór dostawcy części ma wpływ nie tylko na cenę, ale również na trwałość wykonanej naprawy.

Widać więc, że na zadowolenie z samochodu wpływ ma nie tylko sama naprawa, ale również jakość otrzymanych części. Warto utrzymywać dobre relacje z konkretnym dostawcą – w związku z większymi ilościami zamówień można liczyć na lepsze ceny przy kolejnych zamówieniach. Dlatego też świadomy kierowca, któremu zależy na swoim samochodzie, nigdy nie pozostawi kwestii wyboru części ślepemu losowi. Dzięki samodzielnemu nadzorowi nad tym procesem może rozwijać wiedzę dotyczącą swojego auta, ale także przyczynić się do jego zwiększonej trwałości, co z kolei przełoży się na większy poziom bezpieczeństwa na drodze.

czytaj dalej
ukryj treść
2015-09-30 09:48:56 Zalety i wady samodzielnego kupowania części

Istnieje wiele sklepów internetowych oferujących profesjonalne części do samochodu. Z całą pewnością głównym klientem w takich miejscach są pracownicy warsztatów. Prawda jest jednak, że coraz częściej to właśnie kierowcy decydują się na samodzielny zakup auto części. Rozwiązanie to – jak każde inne – ma swoje wady i zalety. W tym artykule zaprezentowane zostaną niektóre z nich.

Konieczność znajomości podstawowych zasad mechaniki

Przy zakupie części konieczna jest choćby podstawowa znajomość zasad mechaniki. Niestety kierowcy bardzo takową się nie wykazują. Egzaminy na prawo jazdy nie wymagają od kierowców wystarczającej znajomości informacji technicznych dotyczących prowadzonego pojazdu. W związku z tym bardzo często jest to sporą przeszkodą przy kupowaniu części. Pomóc w tym może dobra wyszukiwarka – taka jak ta: /partscatalogue/carmodel.aspx?wyszukiwarka=true – która minimalizuje ryzyko zakupu złej części. Często pomocny może być też kontakt z pracownikami sklepu.

Ryzyko niepasującej części

W przypadku kupowania części do auta za pomocą kanałów sprzedaży internetowej, można nabyć element, który nie będzie pasował. Niestety części samochodowe bardzo często różnią się drobnymi czynnikami, niedostrzegalnymi dla niewprawionego oka. W przypadku samodzielnego zakupu ryzyko związane z zakupem niepasującego podzespołu pozostaje po stronie kierowcy. Na szczęście dobra hurtownia części nie robi żadnych problemów przy wymianie i zwrocie towaru. Trzeba jednak pamiętać o przestrzeganiu wskazanych terminów.

Oszczędność pieniędzy

Najważniejszą zaletą samodzielnego zakupu części jest możliwość zaoszczędzenia sporych pieniędzy. Części zamienne pochodzące od różnych dostawców posiadają bardzo różnorodne ceny. To od nas zależy, którą wybierzemy. Dlatego też samodzielny zakup pozwala na uniknięcie dodatkowej marży, często narzucanej przez mechaników.

Szybsza naprawa

Gdy do warsztatu udamy się już wyposażeni w części samochodowe, cały proces może ulec znacznemu przyspieszeniu. Nie będziemy musieli oczekiwać, aż mechanik złoży zamówienie na dany element. W przypadku samodzielnego zakupu części za pośrednictwem hurtowni internetowej, otrzymany produkt możemy otrzymać za pośrednictwem szybkiej przesyłki kurierskiej. Dlatego też osobom, którym zależy na szybkim usunięciu usterki, często poleca się samodzielne zaopatrzenie w części samochodowe.

Większa świadomość – większe bezpieczeństwo

Kolejną zaletą związaną z kupowaniem części jest zwiększenie bezpieczeństwa jazdy. Kierowca, który wie jak dana część wygląda oraz jak działa, szybciej zdiagnozuje usterkę w samochodzie. Umożliwia to utrzymanie samochodu w lepszym stanie technicznym oraz szybszą reakcję w przypadku nagłej awarii. Przykładowo – gdy w trakcie podróży na wakacje z pojazdu samochodu dobiegać będzie charakterystyczny dźwięk, kierowca będzie w stanie zlokalizować zagrożenie oraz podjąć odpowiednie kroki, mające na celu jego usunięcie. Jeżeli nie – przynajmniej będzie wiedział do jakiego typu mechanika powinien się on udać.


Choć zakup części samochodowych wymaga poświęcenia trochę czasu oraz posiadania choćby podstawowej wiedzy dotyczącej pojazdu, zalety zdecydowanie przemawiają za takim rozwiązaniem. Istnieją sklepy, które mogą pochwalić się znakomitą obsługą klienta, dzięki czemu możemy być pewni, że nie zostaniemy oszukani. Taką firmą jest np. /. Zaopatrując się w auto części w takim sklepie z pewnością zyskamy liczne korzyści.

czytaj dalej
ukryj treść
2015-09-30 09:47:46 Oleje i płyny samochodowe – ABC początkującego kierowcy

Aby samochód był w pełni sprawny i służył nam jak najdłużej, należy dbać o odpowiednią jakość oraz poziom płynów eksploatacyjnych. Każdy z nich odznacza się innymi właściwościami, służy do czego innego i wymaga wymiany po określonym czasie, lub po przejechaniu sprecyzowanego dystansu.

Oleje i płyny samochodowe – rodzaje

W aucie znajdziemy różnego rodzaju oleje i płyny samochodowe: /pages/oleje-i-plyny,30-16.aspx/ Oleje samochodowe to olej silnikowy oraz przekładniowy. Mają właściwości smarne, zapobiegają ścieraniu się elementów i umożliwiają płynną pracę podzespołów. Oleje przekładniowe to innymi słowy oleje w skrzyni biegów.
Występują zarówno w samochodach z manualną, jak i z automatyczną skrzynią biegów. Jeśli chodzi o płyny samochodowe, to wyróżniamy płyny do chłodnic, płyny hamulcowe oraz płyny do spryskiwaczy. Te ostatnie dostępne są w dwóch wersjach – letniej i zimowej.

Jak często wymieniać?

Poszczególne oleje i płyny samochodowe wymienia się w określonym czasie, wskazanym przez producenta. Choć modele samochodów różnią się znacznie między sobą, wymiana płynów powinna następować w podobnym czasie w większości pojazdów.

Płyny hamulcowe wymieniamy średnio co 2 lata. W międzyczasie należy kontrolować poziom wody w płynie, ponieważ posiada on właściwości higroskopijne, a zbyt duża ilość wody w płynie obniża jego temperaturę wrzenia, co może doprowadzić do zagotowania się cieczy i uszkodzenia układu hamulcowego.

Płyn do spryskiwaczy powinien być dobrany do pory roku. W okresie zimowym i wczesnowiosennym, gdy temperatura powietrza utrzymuje się poniżej zera, stosujemy płyn zimowy. Jeśli zastosujemy płyn letni, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zamarznie on w zbiorniku, co powoduje brak możliwości zastosowania płynu oraz niesie z sobą ryzyko uszkodzenia zbiornika. Pamiętajmy, że płyny do spryskiwaczy są niezbędne w czasie podróży: zimą pozwalają usuwać
na bieżąco zabrudzenia w postaci błota pośniegowego, latem z kolei ułatwiają pozbycie się odprysków po owadach i śladów po pyłkach roślin. Nie należy kupować najtańszego, pozbawionego walorów płynu, bo przyczynia się on do zbyt szybkiego zużycia piór wycieraczek.

Płyny do chłodnic powinny być wymieniane średnio co 2 lata, ponieważ po tym czasie tracą one swoje właściwości. To bardzo ważne, by w układzie chłodzącym znajdował się płyn dobrej jakości, ponieważ pracuje on w ekstremalnych warunkach, temperatury zmieniają się bardzo szybko i jeśli płyn zawiedzie, ryzykujemy przegrzanie silnika.

Oleje przekładniowe mają różne terminy wymiany, zależne od zaleceń producenta. W manualnych skrzyniach biegów najczęściej wymienia się olej co 40-60 tysięcy kilometrów. Stan oleju najłatwiej jest kontrolować w serwisie samochodowym.

Olej silnikowy należy wymieniać wraz z filtrem oleju, średnio co 10-20 tys. km. W przypadku silników z instalacją LPG czas pomiędzy kolejnymi wymianami oleju skraca się o ¼. Nabywając olej silnikowy, należy zwrócić uwagę na jego normy lepkościowe oraz jakościowe. Stosujemy tylko oleje takiego rodzaju, jaki zaleca producent, w przeciwnym wypadku może dojść do poważnych
uszkodzeń silnika.

Koszt wymiany

Oleje i płyny samochodowe należy regularnie wymieniać, ale w związku z tym, że nie wymieniamy ich wszystkich jednocześnie, koszty nie są bardzo wysokie. Wymiana jednego płynu to koszt rzędu kilkudziesięciu złotych, dokładna cena uzależniona jest od wyboru marki, jakości płynu eksploatacyjnego oraz modelu samochodu i pojemności jego poszczególnych podzespołów.


Niedrogie i dobre oleje i płyny samochodowe znajdziesz na /.

czytaj dalej
ukryj treść
2015-09-30 08:45:39 Sklep motoryzacyjny online – sposób na sprawną i tanią naprawę samochodu

Znaczna część polskiego społeczeństwa posiada samochody używane, a te, niestety, lubią się czasem popsuć. Wymiana niektórych części bywa problematyczna, elementy są trudno dostępne albo drogie, a najczęściej: i jedno, i drugie. Wyjściem jest korzystanie z dobrodziejstw internetu – takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.

Szybko znajdziesz części samochodowe

Ile razy spotkała Cię sytuacja, gdy kolejne sklepy motoryzacyjne odsyłały Cię z kwitkiem, nie posiadając części, których poszukujesz? Tułaczka od sklepu do sklepu bywa irytująca, a poza tym jest czasochłonna. Sklep motoryzacyjny online znacznie ułatwia to zadanie – bez wychodzenia z domu możesz sprawdzić jakie części samochodowe są w nim dostępne. Poszukując konkretnych elementów o ściśle określonej specyfikacji, możesz skorzystać z dodatkowych udogodnień - wyszukiwarka części samochodowych pomoże Ci przeszukać wirtualne półki.

Auto części kupisz taniej

Dlaczego w internecie części samochodowe są tańsze niż w sklepach stacjonarnych? Nie dlatego, że są gorszej jakości, wręcz przeciwnie - sklepy online często posiadają starannie wyselekcjonowany, najlepszy asortyment. Atrakcyjność cen jest wynikiem specyfiki prowadzenia biznesu w sieci. Wirtualny sklep nie musi wynajmować powierzchni handlowej, czy opłacać wynagrodzenia stałemu personelowi – pracownik, który zrealizuje zamówienie, jest potrzebny tylko wówczas, gdy ktoś dokona zakupu. Sklepy motoryzacyjne działające w internecie zwykle też sprowadzają części samochodowe bez pośredników - wpływa to dodatkowo na utrzymanie niskich cen produktu.

Zakupu dokonasz po namyśle

W sklepie stacjonarnym nierzadko podejmujemy decyzję pod wpływem chwili. Rosnąca za nami kolejka, namowy sprzedawcy, pośpiech – wszystko to powoduje, że czasem nie do końca przemyślimy dany zakup, którego po powrocie do domu możemy pożałować. Robiąc zakupy w sklepie motoryzacyjnym online, mamy czas na spokojny przegląd asortymentu, porównanie poszczególnych części samochodowych różnych marek, poszukanie opinii użytkowników. Takie zakupy z pewnością są bardziej przemyślane, a podjęta decyzja jest wynikiem zdobytej wiedzy, a nie działaniem chwytów marketingowych.

Wszystko w jednym miejscu

Zdarza się, że nabywając części samochodowe i akcesoria, trzeba nabiegać się po wielu różnych sklepach. Jeden specjalizuje się w środkach do czyszczenia i pielęgnacji, inny w ogumieniu, jeszcze inny w akcesoriach tuningowych. Sklep internetowy oferuje bogaty i zróżnicowany asortyment. Jeśli więc interesują Cię oleje i płyny samochodowe, ale chcesz również przejrzeć dostępne akumulatory, na wirtualnych półkach znajdziesz produkty z obu kategorii. Oto cenna wskazówka, która pozwala zaoszczędzić na kosztach przesyłki: jeśli kupujesz coś w sklepie online, zastanów się, czy nie dokupić jeszcze czegoś - choćby na zapas, wówczas nabędziesz więcej produktów po korzystnej cenie, a za dostawę towaru zapłacisz tylko raz.

Szybko otrzymasz zamówioną przesyłkę

Sklepów internetowych jest całe mnóstwo, konkurencja jest ogromna, dlatego każdy stara się jak może. Realizując zamówienie w dobrym sklepie internetowym, możesz mieć pewność, że zamówione części samochodowe dotrą do Ciebie w ciągu zaledwie kilku dni. Często istnieje też możliwość złożenia specjalnego zamówienia - wtedy sklep sprowadzi dla Ciebie części, których nie posiada na stanie. W takiej sytuacji na towar trzeba poczekać troszkę dłużej, ale za to nie będziesz musiał marnować czasu na samodzielne poszukiwania w sklepach stacjonarnych.


Czeka Cię naprawa samochodu? Szukasz dobrych i niedrogich części? Odwiedź /!

czytaj dalej
ukryj treść
2015-09-30 08:35:06 Problemy z akumulatorem w środku lata

Akumulatory samochodowe są pod szczególną obserwacją kierowców zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy to istnieje możliwość nieodpalenia pojazdu z powodu siarczystych mrozów. Wbrew stereotypom akumulatory nie psują się tylko zimą. Równie często zdarza się to w lecie, kiedy temperatury sięgają ok. 30 stopni. Co zrobić z rozładowanym akumulatorem?

Kiedy rozładowuje się akumulator samochodowy?

Oryginalne akumulatory od producentów są przystosowane do pracy w jasno wskazanych, optymalnych dla nich temperaturach. Mają swoją wartość najniższą, która schodzi poniżej 0 stopni Celsjusza, a górna granica, w zależności od modelu, waha się w okolicach 20 stopni. Oznacza to, że każdy wzrost temperatury w upalne dni - potęgowany przez nagrzanie się blach samochodu - znacząco wpływa na żywotność akumulatora, skracając ją nawet dwukrotnie. Nic więc dziwnego, że wielu kierowców może być zaskoczonych brakiem możliwości odpalenia auta w bardzo gorące dni. Zdarzenie to jest bardziej prawdopodobne, jeśli samochód ma już swoje lata, a dodatkowo stał nieużywany przez kilka lub kilkanaście dni w nasłonecznionym miejscu. W tym czasie następował upływ prądu, który wpływał na żywotność akumulatora - jest to spowodowane koniecznością zasilania alarmu, sterowników czy kodowania radia.

Akumulator może rozładować się w środku lata i nie być zdatnym do ponownego naładowania także i z innej, prozaicznej przyczyny… ze starości. Jeśli ta część samochodowa od dawna potrzebowała wymiany, upały - ale również i mrozy - mogą przyspieszyć jego finalne zepsucie się.

Jak zapobiec rozładowaniu się akumulatora?

Mimo możliwości rozładowania się akumulatora samochodowego w środku lata, wielu kierowcom udaje się tego uniknąć. Rozwiązanie nie zawsze tkwi w posiadaniu nowego, w pełni sprawnego akumulatora. Istnieją proste i tanie sposoby na zwiększenie jego żywotności.

Przede wszystkim akumulator musi być regularnie uruchamiany. Jeśli samochód jest używany dosyć często, a nie stoi jedynie w garażu lub na dworze, to nie powinno być problemów z rozładowaniem się tej części. Pojazd musi być odpalany co kilka dni - powinny o tym pamiętać osoby, które chcą wyjechać na wakacje, a nie używały auta przez kilkanaście dni lub dłużej.

Po drugie, istotne jest regularne kontrolowanie poziomu naładowania się akumulatora. Jak mówi właściciel warszawskiego sklepu motoryzacyjnego Wajbex - wystarczy do tego prosty woltomierz za 15-20 zł. Raz na tydzień, dwa wystarczy poświęcić kilka minut na sprawdzenie, czy nasz akumulator wykazuje napięcie 12,6V. Spadek tego wyniku tylko o dwie dziesiąte świadczy o tym, że akumulator jest w fazie rozładowania. Wtedy dopiero trzeba podłączyć go pod prostownik.

Co zrobić, kiedy akumulator się rozładuje?

Jeśli jesteśmy w kryzysowej sytuacji, a sprawny akumulator, a co za tym idzie - samochód, jest nam potrzebny już w tej chwili, najlepiej będzie skorzystać z kabli rozruchowych (zwracajmy uwagę na oznaczenia możliwie największego natężenie prądu, który mogą przewodzić) i uprzejmości innego kierowcy. Wtedy naprawą możemy zająć się w domu, w dogodnych warunkach.

W przypadku stwierdzenia rozładowania się akumulatora wymagane jest podłączenie go pod prostownik. Warto polecić tzw. “inteligentne prostowniki”, które odłączają dopływ prądu, jeśli akumulator osiągnie odpowiednie napięcie. W przypadku korzystania z innych wersji prostowników trzeba często kontrolować stan ładowania.

Jeśli jesteśmy w posiadaniu akumulatora kwasowego, można próbować samodzielnie go zregenerować, uzupełniając elektrolity. Nie jest to polecany sposób przez mechaników, ale zawsze jest jakimś rozwiązaniem.

A co w przypadku, kiedy żaden z powyższych sposobów nie jest skuteczny? No cóż, wówczas pozostaje nam rozejrzeć się za nowym modelem akumulatora. Jego cena uzależniona jest od rodzaju i dopasowania do samochodu. Wyszukiwarkę produktów z cenami akumulatorów w Warszawie można znaleźć na stronie /czesci-samochodowe/akumulator,2-00001-0100010,0100042.aspx.

czytaj dalej
ukryj treść
2015-09-30 08:34:10 Gdy klimatyzacja nie działa jak trzeba…

Klimatyzacja samochodowa jest świetnym wynalazkiem, który docenia się zwłaszcza podczas długiej podróży w upale, stania w korku w duszny dzień oraz wtedy, kiedy mocno parują nam szyby. Jeśli się odpowiednio o nią nie zadba, może się uszkodzić. Warto znać najczęstsze awarie klimatyzacji oraz sposoby radzenia sobie z nimi.

Jak dbać o klimatyzację?

 

Klimatyzacja działa prawidłowo wtedy, jeśli użytkuje się ją regularnie - także w zimie. Zalecane jest, aby podczas chłodnych dni była włączana na ok. 15 minut raz w tygodniu - to pozwoli przedłużyć jej żywotność. Jest to jednocześnie świetny sposób na osuszenie powietrza podczas wilgotnych dni i zlikwidowanie problemu parujących szyb.

 

Przed latem warto zrobić jej większy przegląd, który obejmie m.in. nabicie czynnika chłodzącego, który jest odpowiedzialny za przyjemny chłód w upalne dni. Jak mówi właściciel sklepu motoryzacyjnego Wajbex z Warszawy - zaniedbanie uzupełnień czynnika chłodzącego bardzo szybko prowadzi do uszkodzenia najdroższej części klimatyzacji samochodowej, czyli kompresora.

 

Ponadto klimatyzacja powinna być regularnie czyszczona, a przynajmniej powinno wymieniać się w niej filtr powietrza. Jest to średni wydatek i czynność, którą można przeprowadzić samodzielnie. Dzięki temu nasza klimatyzacja nie będzie wydzielała zapachu stęchlizny. To także bezpieczniejsze dla alergików.

 

Najczęstsze problemy z klimatyzacją i ich przyczyny:

 

 

 • brak chłodzenia

 

 

Przyczyn tego problemu jest kilka. Przede wszystkim należy sprawdzić ilość czynnika chłodzącego. Po jego uzupełnieniu trzeba skontrolować, czy nie spowodowało to zapowietrzenia się zaworów. Jeśli nie to jest przyczyną, należy skupić się na szukaniu usterki w sprężarce (kompresorze) lub zaworach. Jeśli zostanie uszkodzony kompresor, zazwyczaj wskazane jest zakupienie nowego.

 

 

 • przerwy w działaniu klimatyzacji

 

 

Jeśli klimatyzacja działa, ale cyklicznie - sama generuje przerwy w ochładzaniu powietrza - problem jest zazwyczaj łatwy do usunięcia. W pierwszej kolejności należy zadbać o oczyszczenie układu chłodzącego i sprawdzić, czy nie jest zawilgocony. Ponadto warto nabić czynnik chłodzący, ponieważ jego niski poziom może generować takie właśnie problemy.

 

 

 • słabe chłodzenie

 

 

Klimatyzacja może działać poprawnie, ale chłodzenie - mimo ustawienia niskich temperatur - nie będzie efektywne. Przede wszystkim przyczyną może być niewielki poziom czynnika chłodzącego, który odpowiada za większość problemów z klimatyzacją samochodową. Ponadto należy skontrolować stan filtru i wymienić go w razie potrzeby oraz sprawdzić szczelność przewodów, które powodują przeciekanie klimatyzacji, a w efekcie jej gorsze działanie.

 

 

 • hałas podczas włączania klimatyzacji

 

 

Klimatyzacja może hałasować podczas jej włączania. Przyczyną hałasu klimatyzacji są uszkodzenia jej poszczególnych elementów, co warunkuje konieczność ich wymiany lub serwisu. Hałas mogą powodować zatarcia sprzęgła klimatyzacji lub luzy na jego mocowaniu. Hałas generuje też zużyte łożysko znajdujące się w kole pasowym bądź zbyt luźny pasek klinowy. Warto zlikwidować te usterki, ponieważ ich długotrwałe utrzymywanie się może doprowadzić do całkowitego zniszczenia działania klimatyzacji samochodowej.

 

 

 • klimatyzacja nie chce się włączyć

 

 

Jeśli klimatyzacja w ogóle nie chce się włączyć, pierwszą reakcją kierowcy powinno być sprawdzenie poziomu czynnika chłodzącego, który warunkuje poprawne działanie klimy. W drugiej kolejności warto sprawdzić, czy uruchomiona została dmuchawa wentylacji, która jest niezbędna do rozpoczęcia jej pracy. Jeśli rzeczy te zostały zweryfikowane, a klimatyzacja mimo to nie działa, problem leży w sprężarce, a dokładniej w wadliwym sterowniku. Weryfikacja tej usterki i jej naprawa będzie musiała odbyć się w warsztacie samochodowym, ponieważ samemu ciężko dokonać zmian w tym obszarze.


Osoby zainteresowane cenami części serwisowych do klimatyzacji samochodowych mogą sprawdzić je na stronie warszawskiego sklepu internetowego: /czesci-samochodowe/kompresor-klimatyzacji,2-00447-0100243,0100354.aspx.

czytaj dalej
ukryj treść
2015-09-30 08:32:21 Porównanie olei silnikowych

Istnieje duża zależność pomiędzy prawidłowym działaniem samochodu, a dobrze dobranym olejem silnikowym. Musi mieć on odpowiednią lepkość i gęstość, jednak jak ją właściwie dobrać? Na rynku dostępne są oleje mineralne, syntetyczne i półsyntetyczne. Zobacz czym różnią się od siebie i ile kosztują.

Rodzaje olejów silnikowych

 

Oleje silnikowe muszą być dopasowane do mocy i rodzaju silnika, żeby jak najlepiej spełniały swoje funkcje zarówno latem, jak i zimą. Ich podstawowym zadaniem jest redukowanie tarcia, uszczelnianie przestrzeni między tłokiem, pierścieniami i tuleją, a także chłodzenie elementów silnika spalinowego. Wymagają dobrego dobrania pod względem gęstości i lepkości. Na rynku obecnych jest wiele olei silnikowych znanych i mniej znanych marek, a każda z nich oferuje zazwyczaj oleje trzech rodzajów. Są to:

 

 

 • olej silnikowy mineralny

 

 

Olej mineralny święcił swoje triumfy kilkanaście lat temu, przed rozwojem technologii. Obecnie uważa się go za jeden z gorszych rodzajów olejów, choć wielu kierowców nadal go stosuje. Nie spełnia on wszystkich wymagań mających na celu ulepszenie i ochronę pracy silnika, szczególnie w najnowszych modelach samochodów. Poleca się stosować go w kilkunastoletnich autach lub w tych, w których pobór oleju jest większy niż standardowy.

 

 

 • olej silnikowy półsyntetyczny

 

 

Olej silnikowy półsyntetyczny jest dobrym wyborem, biorąc pod uwagę cenę i jakość. Jest znacznie lepszy od olei mineralnych, jednak nie posiada wszystkich właściwości oleju syntetycznego. Jeśli pojazd eksploatowany na oleju półsyntetycznym nie wykazuje znaków uszkodzenia i zużycia silnika - nie ma potrzeby rezygnować z tego typu produktu. Jego cena, wahająca się w okolicach 40 złotych za litr, jest uznawana za średnią półkę cenową, gwarantującą wysoką jakość.

 

 

 • olej silnikowy syntetyczny

 

 

Olej silnikowy syntetyczny stale poddawany jest badaniom i ulepszeniom technologicznym po to, żeby jak najlepiej spełniał swoje funkcje - najczęściej dostosowuje się go do wymagań najnowszych modeli aut. Są odpowiednie do pracy w wysokich temperaturach, a także bardzo niskich. W obu przypadkach nie odkładają się na wewnętrznych częściach silnika, co zwiększa czas jego poprawnego działania. Pracownik sklepu motoryzacyjnego Wajbex w Warszawie przekazuje, że oleje te zmniejszają tarcie i zużycie paliwa, nie trzeba wymieniać ich aż tak często i wolniej się starzeją. Oleje silnikowe syntetyczne są najczęściej polecanymi olejami, ale także najdroższymi - cena za litr może dochodzić nawet do ok. 120 zł.

 

Skala lepkościowa olei

 

Oleje mają swoją lepkość, czyli gęstość, od której zależy siła tarcia w silniku oraz łatwość odpalania auta na dużym mrozie. Istnieją oleje silnikowe zimowe i letnie, jednak zazwyczaj wykorzystuje się oleje wielosezonowe. Można je rozpoznać po oznaczeniu na pojemniku, które zapisuje się np. w ten sposób: 15W-40. Pierwsza liczba oznacza lepkość zimową, druga zaś - letnią. Do opisania lepkości olei silnikowych służy skala SAE, której wartości określają zastosowanie oleju w ustalonych temperaturach. Polska znajduje się w strefie klimatycznej, dla której najodpowiedniejszymi wartościami klasyfikacji SAE będą:

 

 • 5W-40 - dla samochodów wykorzystujących oleje syntetyczne,
 • 10W-40 - dla samochodów wykorzystujących oleje półsyntetyczne,
 • 15W-40 - dla samochodów wykorzystujących oleje mineralne.

 

Skala jakościowa olei

 

Podejmując decyzję o kupnie oleju silnikowego, należy zwrócić uwagę nie tylko na jego lepkość, ale i jakość. Określa ją klasyfikacja API i ACEA, w których wyróżnia się oleje dla silników benzynowych oraz dla silników diesel. Przykładowy zapis, jaki można spotkać na opakowaniu, to np. SL/CF. Pierwsza litera wskazuje na przeznaczenie do silników benzynowych. Kolejna pokazuje klasę jakości, która mieści się w zakresie od A do L (L to najlepsza jakość). Klasyfikacja ACEA składa się z liter i cyfr, gdzie A oznacza silnik benzynowy, zaś B - diesel. Im wyższa cyfra znajduje się przy nich, tym wyższa jest jakość oleju.


Informacje na temat cen olei silnikowych można sprawdzić na stronie: /pages/oleje-i-plyny,30-16.aspx.

czytaj dalej
ukryj treść
2015-09-30 08:31:03 Montaż haka holowniczego bez tajemnic

Hak holowniczy zazwyczaj nie jest wykorzystywany w codziennych sytuacjach, ale wiele osób odczuło już zalety posiadania takiego rozwiązania. Jest to wygodny dodatek do aut, który zwiększa możliwości każdego pojazdu. Ile kosztuje hak holowniczy? Jakie są jego rodzaje? Ile kosztuje montaż haka samochodowego? Przyjrzyjmy się bliżej tym pytaniom.

Rodzaje haków holowniczych

Haki holownicze mocno rozbudowują możliwości transportu każdego samochodu, dlatego z każdym rokiem udoskonala się ich technikę i sposób montowania. Z tego względu na rynku dostępnych jest wiele modeli haków holowniczych, które można dopasować do swoich potrzeb oraz konkretnego modelu pojazdu. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że posiadanie haków samochodowych jest także regulowane przez odpowiednie przepisy. Z tego względu nie praktykuje się m.in. montowania stałych elementów, których nie można zdemontować, ponieważ fakt ten uniemożliwia wjazd do niektórych państw.

Z jakimi rodzajami może się zatem spotkać osoba szukająca odpowiedniego haku holowniczego? Jak podpowiada ekspert sklepu motoryzacyjnego Wajbex z Warszawy, są to przede wszystkim:

 • haki montowane za pomocą śrub,
 • haki z automatycznym systemem wypinania,
 • haki składane.

Haki holownicze na śruby, czyli tzw. haki z odpinaną kulą, są dobrym rozwiązaniem dla osób, które z zaczepu korzystają sporadycznie. Potrzeba chwili czasu i odpowiednich narzędzi, aby zamontować hak, a następnie przypiąć do niego przyczepę. O wiele szybciej wykona się tę czynność, jeśli hak jest automatyczny. Wystarczy kilka sekund, aby odpiąć wystające elementy haku. Ostatni rodzaj - haki składane - są zazwyczaj montowane na liniach produkcyjnych aut. To zaawansowana technika, która pozwala jednym ruchem schować hak pod zderzakiem i wysunąć go w razie potrzeby.

Montaż haka samochodowego - samemu czy u mechanika?

Nie poleca się samodzielnego montowania haka holowniczego - jest on ściśle związany z systemem oświetlenia samochodu i przyczepy, które łatwo uszkodzić, a ponadto po montażu musi pozytywnie przejść badania techniczne w stacjach kontroli pojazdów - mówi ekspert ze sklepu Wajbex.

Montowanie haka holowniczego lepiej powierzyć doświadczonym mechanikom, którzy zrobią to o wiele szybciej, a także precyzyjniej. W ten sposób nie są generowane dodatkowe koszty związane z uszkodzeniami zderzaka, oświetlenia etc. Hak holowniczy można samodzielnie zakupić, jednak jego integracji z autem powinien dokonać fachowiec. Przy jego zakładaniu wymagane jest zdjęcie zderzaka, nawiercenie otworów o odpowiednich wymiarach i we właściwych miejscach, a także podłączenie do elektryki.

Montaż haka holowniczego zajmuje nawet kilka godzin. Jest to spowodowane skomplikowanym sposóbem jego zakładania. Czas ten będzie się skracał lub wydłużał w zależności od modelu samochodu, do którego jest przyczepiany.

Ceny haków holowniczych

W związku z różnorodnością dostępnych haków holowniczych na rynku, zróżnicowane są także ich ceny, które wahają się od 120 zł do nawet 4000 zł. Te najdroższe mają zazwyczaj najbardziej zaawansowane systemy automatycznego chowania się oraz są dedykowane konkretnym markom i modelom samochodów. Do kosztów haka samochodowego należy także doliczyć koszt jego montażu, który uzależniony jest od miejsca, w którym go dokonujemy, a także koszt zarejestrowania haka i wykonania badań dodatkowych w stacjach kontroli pojazdów.

Hak holowniczy można zakupić w sklepach motoryzacyjnych, choć trzeba się liczyć z tym, że część egzemplarzy będzie zamawiana na życzenie klienta. Wówczas jednak mamy pewność, że haki są nowe i sprowadzone od dobrego producenta. Inną możliwością jest kupowanie haków w warsztatach, w których można dokonać ich zamontowania lub w specjalnych hurtowniach.

Z cenami i rodzajami dostępnych haków holowniczych można zapoznać się na stronie: /produkty-nieskatalogowane/.,9990,505125,a.aspx.

czytaj dalej
ukryj treść
2015-09-30 08:27:56 5 błędów w eksploatacji samochodu

Większość kierowców ma specyficzne nawyki dotyczące prowadzenia samochodu. Część z nich jest nieprawidłowa i doprowadza do szybszej zużycia, a często do niepotrzebnych kosztów związanych z naprawą samochodu. Ilość nieprawidłowości podczas eksploatacji auta jest ogromna. Przedstawiamy 5 z nich, które są najczęstszymi błędami:

 

 • Nadmierne forsowanie nierozgrzanego silnika

 

Często zdarza się, że kierowca wsiada do samochodu, od razu dodaje ostro gazu i na najwyższych obrotach odjeżdża z piskiem opon. W ten sposób dochodzi do zniszczenia silnika. Specjalista ze sklepu motoryzacyjnego Wajbex tłumaczy, że do optymalnej pracy silnik potrzebuje mieć odpowiednią temperaturę - musi trochę się rozgrzać. Najlepiej przez kilka pierwszych minut podróży, jechać powoli. W okresie zimowym, kiedy najpierw musimy odśnieżyć swoje auto, najlepiej jest najpierw otworzyć samochód, następnie uruchomić na chwilę silnik, a potem go wyłączyć i zacząć odśnieżać auto. Podczas jazdy jechać powoli. Jest to najlepsze dla trwałości silnika i jego kultury pracy.

 

 

 • Płyn do spryskiwaczy

 

Kolejnym błędem popełnianym podczas zimy oraz lata jest nieodpowiedni płyn do spryskiwaczy. Wielu kierowców po prostu zapomina, że w zbiorniku ciągle posiada płyn letni, a temperatura na dworze spada poniżej zera. Następnie szukamy rozwiązania, często dolewając ciepłą wodę do zbiorniczka, co tylko pogarsza sytuację. W ten sposób można zniszczyć zbiornik, pompkę, również przewody. Należy podkreślić, że błędem jest również używanie płynu zimowego podczas lata. Jest on o wiele bardziej agresywny i może niszczyć karoserię. Pamiętaj, aby kupić i wozić ze sobą zapas płynu - do kupienia w każdym sklepie motoryzacyjnym.

 

 

 • Ciśnienie w oponach

 

Jak wynika z badań, większość z nas jeździ z nieprawidłowym ciśnieniem przynajmniej w jednym kole. Zbyt niskie, bądź zbyt wysokie ciśnienie ma bezpośredni wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Po prostu zbyt rzadko je sprawdzamy, a można to zrobić praktycznie na każdej stacji benzynowej, na której tak często tankujemy nasza auta. Należy kierować się zaleceniami producenta, które powinny być umieszczone w różnych miejscach wewnątrz samochodu, nie na oponach! Pamiętaj, że twardsze opony wcale nie trzymają się lepiej.

 

 

 • Turbo

 

Wiele samochodów jest wyposażonych w turbosprężarkę, jednak wielu kierowców nie wie, jak ona działa i od czego może się popsuć. Warto jednak o tym wiedzieć, ponieważ nowa turbosprężarka może kosztować nawet kilka tysięcy. Należy pamiętać o prostej zasadzie - nie należy wyłączać silnika z turbiną od razu, szczególnie po ostrzejszej jeździe. Najlepiej jest zatrzymać się, zaciągnąć ręczny, wyłączyć światła, odpiąć pasy, chwilę zaczekać i dopiero wyłączyć silnik. Dlaczego? Silnik na wysokich obrotach nagle odłączony, ma o wiele większe prawdopodobieństwo zepsucia.

 

 

 • Kierownica, pedały, pozycja

 

Kierowcy również bardzo często jeżdżą w nieprawidłowych pozycjach - zbyt blisko, za daleko, trzymając kierownicę końcami palców, a nawet bokiem, z połową ciała wychyloną w którąś stronę. Pamiętajmy, że fotel można regulować i dopasowywać pod siebie, aby było wygodnie i komfortowo. Na kierownicy należy ułożyć obie ręce. Nie należy za to podczas jazdy trzymać drążka zmiany biegów - od tego psuje się skrzynia. Podobnie jest z trzymaniem lewej nogi na pedale sprzęgła - nawet lekki ucisk zużywa docisk sprzęgła.


Pamiętaj, że nieprawidłowa eksploatacja doprowadza do zagrożenia w ruchu drogowym. Jeśli coś w funkcjonowaniu Twojego samochodu Cię niepokoi, udaj się do mechanika. Części samochodowe kupuj u sprawdzonych sprzedawców z doświadczeniem, takich jak Wajbex: /partscatalogue/carmodel.aspx?wyszukiwarka=true

czytaj dalej
ukryj treść
2015-09-30 08:26:20 O czym pamiętać podczas jazdy samochodem w upalne dni?

Szczególnie podczas lata upalne temperatury dają się nam we znaki, gdy wybieramy się w dłuższą podróż samochodem, który nie jest wyposażony w klimatyzację, a dodatkowo przewozimy dziecko lub swojego pupila. Warto wtedy zadbać o komfort wszystkich podróżujących i zapewnić w aucie przyjazną temperaturę. Znaczne ułatwienie mamy, jeśli posiadamy klimatyzację, jak jednak radzić sobie, gdy klimatyzacji brak, a doskwiera upał?

Sposoby na upał w samochodzie:

 

klimatyzacja – należy jednak pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą nam używać jej w efektywny i ekonomiczny sposób:

 

 1. nawet klimatyzacja nie jest panaceum na całe zło. Zanim ją uruchomimy i tak warto wcześniej przewietrzyć samochód, szczególnie, jeśli stał w nasłonecznionym miejscu. Dlatego, jeśli to możliwe, otwórz wszystkie okna, a nawet i drzwi, aby przez samochód przepłynęło świeże powietrze. Gdy już jedziemy samochodem należy przez jakiś czas mieć otwarte szyby i dopiero po chwili zamknąć je wszystkie i włączyć klimatyzację,
 2. nie należy od razu ustawiać najsilniejszego nawiewu i maksymalnie niskiej temperatury, gdyż może to grozić przeziębieniem. Zdecydowanie lepiej jest początkowo obniżyć temperaturę o 5-6 stopni niż ta, która panuje na zewnątrz. Taka duża zmiana temperatury może w skrajnych przypadkach wywołać szok termiczny,
 3. skieruj nawiew na nogi lub na szybę – najlepszym rozwiązaniem jest skierowanie strumienia zimnego powietrza w neutralne partie ciała, oszczędzając przy tym twarz i klatkę piersiową, na które bezpośredni nawiew mógłby wywołać przeziębienie czy np. zapalenie ucha,
 4. pamiętajmy, że gdy zbliżamy się do celu podróży powinniśmy nieco dostosować temperaturę, która panuje w samochodzie do tej na zewnątrz. Dlatego jeśli na dworze panuje upał, powinniśmy stopniowo zwiększać temperaturę panującą w pojeździe,
 5. przed zatrzymaniem się należy ustawić wszystkie przełączniki klimatyzacji na zero, aby nie włączyła się natychmiast po ponownym uruchomieniu samochodu,
 6. bardzo ważne jest regularne odgrzybianie i czyszczenie klimatyzacji, co zapewni jej optymalne działanie.

 

brak klimatyzacji w samochodzie – gdy nasz samochód nie posiada tego udogodnienia należy ochładzać się na inne sposoby:

 

 1. parkuj w cieniu – parkowanie w zacienionym miejscu nie tylko sprawi, że wnętrze pojazdu nie nagrzeje się aż tak bardzo, ale także nie wpłynie na deformację karoserii i elementów plastikowych podczas naprawdę silnych upałów,
 2. zabieraj ze sobą wodę – absolutną podstawą kierowania podczas lata jest zaopatrzenie się w butelkę wody mineralnej. Należy przechowywać ją pod ręką, aby chęć sięgnięcia po nią nie spowodowała stracenia kontroli nad pojazdem,
 3. zainstaluj rolety i maty – wykonane są one najczęściej z termoizolacyjnego materiału, dzięki czemu odbijają promienie słoneczne, zapewniając chłód wewnątrz pojazdu,
 4. załóż przewiewny strój – siadając za kierownicą zadbajmy również o własny komfort i wybierzmy przewiewne ubrania z naturalnych materiałów. Oprócz tego warto też pamiętać o ulubionych okularach przeciwsłonecznych, które zapobiegną oślepieniu kierowcy przez słońce,
 5. przewietrz samochód – jeśli pozostawimy swój pojazd na słońcu przez dłuższy czas jego środek może się nagrzać do temperatury na poziomie 50-60 stopni Celsjusza. W żadnym wypadku nie należy wsiadać do tak nagrzanego samochodu, gdyż może to być bardzo niebezpieczne. Dlatego zanim przystąpimy do jazdy, warto odjechać nawet kilka metrów w bardziej zacienione miejsce i tam otworzyć auto, aby je wywietrzyć,
 6. kup wiatrak samochodowy – jest to wydatek niewielkiego rzędu, (około 20-30 złotych), a może zagwarantować przyjemny przepływ powietrza. Instaluje się go zazwyczaj na przedniej szybie lub w wybranym miejscu deski rozdzielczej. Jedynym minusem może być emitowany przez niego hałas,
 7. ciemny grzeje, jasny chłodzi – uwaga do osób zamierzających zmienić kolor swojego auta lub kupić nowe. Te z ciemnym lakierem nagrzewają się zdecydowanie szybciej, zaś jasnym – wolniej.

 

Sposoby na upał w samochodzie i skuteczne radzenie sobie z tym problemem podpowiedzieli fachowcy ze sklepu motoryzacyjnego http://www.wajbex.pl

czytaj dalej
ukryj treść
2015-09-30 08:25:12 10 porad jak jeździć ekonomicznie

Gdy eksploatacja poszczególnych elementów samochodu wymaga od nas coraz większych nakładów finansowych, a licznik paliwa nieubłaganie chyli się ku rezerwie, większość kierowców myśli poważniej o zmianie swoich nawyków i przejściu na zdecydowanie bardziej ekonomiczną jazdę. Na czym ona polega i jak łatwo ją zastosować?

Czym jest ekonomiczna jazda samochodem?

 

Ekonomiczna jazda samochodem pozwala na przejechanie zdecydowanie większej ilości kilometrów bez potrzeby ponownego odwiedzenia stacji benzynowej. Aby być bardziej wiarygodnymi przedstawimy sprawdzone sposoby Gerharda Plattnera, któremu na zatankowaniu pełnego baku udało się przejechać Skodą Fabią 2006 kilometrów!

 

10 sposobów na oszczędną jazdę samochodem:

 

 1. Jeśli to możliwe, staraj się zrezygnować ze słuchania radia, używania klimatyzacji i włączania świateł – wszystkie te dodatkowe urządzenia przyczyniają się do większego pochłaniania benzyny, a także dodatkowego poboru mocy z akumulatora. Jeśli więc nie masz potrzeby słuchania muzyki lub chłodzenia się wewnątrz pojazdu, wyłącz je. Permanentne używanie klimatyzacji może zwiększać spalanie nawet o 2l/100km,
 2. Jeździj płynnie – zdecydowanie bardziej ekonomiczna jest płynna jazda, dzięki której możemy zapanować nad wszelkimi komponentami pojazdu. Dlatego jeśli widzisz czerwone światło to nie rozpędzaj się do maksymalnej prędkości, aby następnie gwałtownie zahamować przed sygnalizatorem. Zdecydowanie lepiej będzie, jeśli dojedziesz do niego nawet, jeśli nie hamując to nie dodając gazu i naturalnie wytracając prędkość, dodatkowo możesz również wcisnąć sprzęgło i ustawić bieg na luz,
 3. nie rozgrzewaj wcześniej silnika – nowoczesne jednostki nie potrzebują rozgrzania przed jazdą nawet podczas najbardziej surowych zim, dlatego wsiadając do pojazdu zapalaj silnik tylko wtedy, gdy masz zaraz zamiar ruszyć. Także przygotowanie do jazdy możesz wykonać przed uruchomieniem silnika. Ustaw lusterka i swój fotel oraz zapnij pasy zanim przekręcisz kluczyk w stacyjce,
 4. redukuj wysokie obroty – wysokie obroty znacznie sprzyjają zwiększonemu zużyciu paliwa, dlatego zaraz po ruszeniu staraj się wrzucić wyższy bieg, a następnie utrzymuj ten sam przez jak najdłuższy czas. Jeśli pozwalają na to warunki staraj się wrzucać najwyższy bieg, jaki możesz, dzięki temu zaoszczędzisz paliwo, a także zredukujesz emisję spalin i poziom hałasu,
 5. dopasuj jazdę do ukształtowania terenu – jest to bardzo ważna zasada szczególnie w górach, gdzie często mamy do czynienia z wjeżdżaniem pod górę i zjeżdżaniem. Staraj się wtedy, aby pojazd zjeżdżał płynnie, a jednocześnie miał tyle mocy, aby bez przesadnego przyciśnięcia gazu znów wjechał pod górkę
 6. utrzymuj odpowiednie ciśnienie w oponach – dzięki utrzymaniu ciśnienia w oponach opór drogi zdecydowanie się zmniejsza i pojazd szybciej nabiera prędkości, niż w przypadku odkształcających się opon z niskim ciśnieniem. Oszacowano, że opony z nieodpowiedni ciśnieniem zwiększają zużycie paliwa nawet o 10%,
 7. nie przeciążaj auta – szczególnie niewskazane jest przewożenie większej liczby osób niż zakłada specyfika pojazdu, a także przewożenie bardzo ciężkiego bagażu. Pobór paliwa, aby rozpędzić auto będzie wtedy zdecydowanie większy,
 8. unikaj oporów powietrza – do zmiany opływowego kształtu samochodu przyczyniają się wszelkiego rodzaje zewnętrzne bagażniki i przewożenie ładunków np. takich jak rowery. Dlatego jeśli chcesz jeździć ekonomiczne, zrezygnuj z ich instalacji lub używaj jedynie w razie potrzeby,
 9. utrzymuj tę samą prędkość – staraj się jeździć jak najdłużej z tą samą prędkością, dzięki czemu ustabilizujesz pobór paliwa,
 10. wyłączaj silnik – nieuzasadniona jest obawa o zużycie zapłonu przy wyłączaniu silnika za każdym razem i ponownym uruchamianiu. Pewne jest, że zużyje się on zdecydowanie późnej, porównując z zaoszczędzonymi kosztami, które uzyskasz. Pamiętaj o wyłączaniu silnika szczególnie podczas postoju przed przejazdem kolejowym.

 

Więcej informacji na temat ekonomicznej jazdy, a także wymiany zużytych części w Twoim samochodzie możesz uzyskać na stronie http://www.wajbex.pl

czytaj dalej
ukryj treść
2015-09-30 08:23:59 Coś mi piszczy w kole… - problem z hamulcami

Każde nietypowe dźwięki, które słychać podczas prowadzenia samochodu, powinny włączyć u kierowcy lampkę ostrzegawczą i zmusić do zainteresowania się stanem technicznym pojazdu. Jednym z najczęściej występujących odgłosów jest piszczenie dochodzące z kół, często podczas małych prędkości lub hamowania. Co to jest i jak sobie z tym radzić?

Piszczenie hamulców podczas hamowania - co to znaczy?

Najczęstsza przyczyna piszczenia podczas hamowania znajduje się w klockach hamulcowych - ich jakości, stopnia zużycia czy też przegrzania. Piszczenie pojawia się wówczas, kiedy klocki są lekko dociskane do tarcz hamulcowych. W momencie tarcia powstają wibracje o wysokich częstotliwościach, co odbierane jest jako charakterystyczny, nieprzyjemny dźwięk. Podczas wystąpienia problemu należy zwrócić też uwagę na tarcze hamulcowe - jakość ich zamontowania, pojawienie się skrzywień czy nierównej grubości tych części. Ponadto warto rzucić okiem na łożyska i wyeliminować ewentualne luzy.

Zagłębiając się w temat piszczenia hamulców można wskazać i inne przyczyny, nawet w obrębie samych klocków hamulcowych. Niepożądane dźwięki mogą być spowodowane zużyciem okładzin klocka, złym składem mieszanki ciernej lub brakiem występowania odpowiednich podkładek antywibracyjnych. Ponadto na piszczenie wpływać może niewłaściwy dobór klocków, ich słaba jakość lub zeszklenie materiału ciernego będącego wynikiem przegrzania.

Klocki czy tarcze hamulcowe - co wymienić?

Wiele z tych usterek można usunąć samodzielnie, jeśli ma się choć trochę pojęcia o mechanice samochodowej. Klocki należy rozłożyć, dokładnie wyczyścić każdy z elementów i ponownie złożyć oraz zamontować. Przy samodzielnej naprawie warto oczyścić też zacisk i prowadnice zacisków klocków oraz dokładnie je przesmarować, żeby lekko chodziły. Jeśli te praktyki nie pomogą, nie pozostaje nic innego, jak wymienienie zużytych części.

Co wymienić w pierwszej kolejności - klocki czy tarcze? Pracownik sklepu z częściami samochodowymi Wajbex w Warszawie radzi zacząć od klocków, jeśli tarcze są odpowiednio grube, nieskorodowane i gładkie:

Klocki hamulcowe można dopasować do już zamontowanych tarcz, jednak dobrze by było, gdyby producent obu elementów był taki sam. To najlepsza gwarancja ich dobrego dopasowania. Druga zasada mówi, że wymieniając tarcze, nie wolno zostawiać starych klocków, nawet jeśli ich stan jest określany jako dobry.

Warto pamiętać, że wymiana klocków hamulcowych może pociągnąć za sobą konieczność zmiany zestawu montażowego - podkładek, sprężynek czy przewodów elektrycznych.

Jakie wybrać tarcze hamulcowe i klocki hamulcowe?

Klocki hamulcowe i tarcze nie są sobie równe. Przede wszystkim każda marka, model oraz seria może mieć części dedykowane tylko do konkretnego samochodu. Wpływa to na jej cenę i dostępność. Ponadto na rynku dostępne są części oryginalne i zamienniki, które spełniają takie same funkcje, jednak kosztują o wiele mniej. Co więc wybrać?

O ile dopasowanie części motoryzacyjnych do danego modelu samochodu jest konieczne, o tyle wybór między zamiennikiem a oryginałem pozostaje w decyzji klienta. Klocki złej jakości lub budowie mogą nie tylko nie zlikwidować problemu piszczenia w kołach, ale także nasilić go lub jedynie pomóc na krótki czas. Jednocześnie dobrze dobrane zamienniki świetnie spełnią swoją funkcję, a jednocześnie zmniejszą koszty naprawy. Nie sposób polecić konkretnej firmy produkującej części zamienne - takich informacji każdorazowo powinna udzielać kompetentna osoba w sklepie motoryzacyjnym.

Klient ze swojej strony zawsze może dokonać oceny wizualnej, a więc zwrócić uwagę na:

 • staranne wykończenie blaszek,
 • wygląd okładziny, która styka się z tarczą,
 • obecność tłumików wyciszających drgania,
 • skład mieszanki ściernej klocków.

W przypadku punktu ostatniego najlepiej korzystać z ceramicznych (najcichsze), następnie półmetaliczne oraz metaliczne (duży hałas przy świetnych parametrach).

Rodzaje klocków hamulcowych dopasowanych do marki, modelu i serii samochodu można sprawdzić na stronie sklepu motoryzacyjnego Wajbex z Warszawy - /czesci-samochodowe/klocki-kamulcowe--kpl-na-os--fiat,2-00035-00402-0100006,0100626,0100030.aspx

czytaj dalej
ukryj treść
2015-09-30 08:21:11 7 porad jak dbać o opony

Opony są jednym z najważniejszych elementów całego pojazdu. To właśnie one mają kontakt z nawierzchnią. Z tego powodu ważne jest, aby utrzymać je w dobrym stanie. Tylko opony dobrej jakości zapewnią nam komfort jazdy i co ważniejsze bezpieczeństwo. Jak dbać o opony? Należy przestrzegać następujących zasad:

 

 • Powierzchnia kontaktu z podłożem

 

Czy zdajesz sobie sprawę, że obszar kontaktu jednej opony z podłożem ma wielkość dłoni? To bardzo mała powierzchnia, od której zależy bezpieczeństwo. Należy dołożyć wszelkich starań, aby dobrać odpowiednią oponę i następnie należycie o nią dbać, aby jak najdłużej posiadała prawidłowe właściwości. Dlaczego to takie ważne? Dlatego, że opony utrzymują ciężar samochodu, przenoszą na podłoże siły związane z przyspieszeniem i hamowaniem, stanowią część amortyzacji pojazdu oraz są jedynym elementem stykającym się z podłożem.

 

 

 • Zużycie bieżnika

 

Maksymalną trakcję i przyczepność zagwarantuje regularne sprawdzanie stanu bieżnika opon. Opony należy wymienić, gdy głębokość rowków bieżnika osiągnie 1,6 mm. Dlaczego to takie ważne? Rowki bieżnika odprowadzają wodę spod opony, pozwalając tym samym na pełną kontrolę nad pojazdem. Ponadto bieżnik gwarantuje przyczepność i skuteczność hamowania.

 

 

 • Ciśnienie powietrza w oponach

 

Optymalne ciśnienie powietrza w oponach zmniejsza ryzyka utraty panowania nad autem oraz chroni opony przed ich przedwczesnym zużyciem. Ciśnienie w oponach należy sprawdzać co miesiąc i przed każdą dłuższą trasą do pokonania, zawsze na zimnych oponach. Zalecenie ciśnienia do opon znajdziesz w instrukcji obsługi pojazdu, na naklejce znajdującej się na drzwiach po stronie kierowcy, w schowku przy fotelu kierowcy oraz na wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa, ale nie na oponie.

 

 

 • Wyważanie

 

Wyważenie kół również zapobiega przedwczesnemu zużyciu ogumienia, a także eliminuje wibracje oraz chroni układ kierowniczy i łożyska przed uszkodzeniem. Należy to zrobić przy każdej wymianie ogumienia za pomocą odpowiednich ciężarków korekcyjnych. Koło jest niewłaściwie wyważone, gdy na jednym odcinku obwodu jest lżejsze bądź cięższe niż na całym obwodzie.

 

 

 • Geometria kół

 

Niewłaściwa geometria kół ma negatywny wpływ na kierowanie pojazdem. Dość trudno jest oszacować podczas jazdy, czy koła i osie są prawidłowo ustawione, dlatego najlepiej udać się do mechanika bądź punktu sprzedaży opon. Dlaczego to ważne? Prawidłowa geometria pozwoli utrzymać optymalną przyczepność, zaoszczędzić paliwo i zapobiega przedwczesnemu zużyciu opon.

 

 

 • Opony na tylną oś

 

Ze względów bezpieczeństwa, na tylnej osi powinno się zakładać opony nowe lub te mniej zużyte. Dlaczego? Tylna oś nie jest połączona z układem kierowniczym, więc trudniej ocenić przyczepność podczas prowadzenia. Nowe opony na tylnej osi pozwolą zachować lepszą kontrolę nad pojazdem, mówi specjalista ze sklepu motoryzacyjnego Wajbex.

 

 

 • Zawory

 

Niedrogim sposobem na ochronę opon jest wymiana ogumienia. Zawory i elementy, z których składają się opony, są wykonane z gumy, w związku z tym szybko się zużywają. Nawet przy niedużych prędkościach pęknięty zawór może doprowadzić do ujścia powietrza z opon. Regularne sprawdzanie stanu zaworów i kapturka zapewni szczelność elementów, a utrzymanie ciśnienia w oponie maksymalnie wydłuży okres eksploatacji.


Pamiętaj, aby raz na rok oddać opony w ręce specjalisty, postępować zgodnie z zaleceniami producenta i wymieniać zużyte opony. To podstawa bezpiecznej jazdy! Koła i opony znajdziesz w sklepie motoryzacyjnym Wajbex: /czesci-samochodowe/szpilka-kola,2-02070-0103099,0103102.aspx

czytaj dalej
ukryj treść
2015-09-30 08:19:56 Zregeneruj felgi w swoim samochodzie!

Lubisz podziwiać zadbane felgi samochodowe? Niestety Twoje felgi są stalowe i w dodatku zardzewiałe? Daleko im do ideału, ale to nie problem! Podpowiemy Ci jak odnowić felgi! Nie wierzysz, że jest to możliwe? Przekonaj się, że tak!

Rdza - największy wróg stalowych felg

Największym wrogiem stalowych felg jest niewątpliwie rdza. Jednak powierzchowna korozja felg nie eliminuje ich z dalszej eksploatacji. Usługa regeneracji felg w serwisie samochodowym nie kosztuje dużo, jednak można to zrobić we własnym zakresie. Poza tym - po co przepłacać? Felgi są tą częścią samochodu, której stan ma olbrzymi wpływ na cały wygląd auta. Zniszczone i zardzewiałe felgi potrafią bardzo oszpecić każdy pojazd. Jeśli nasze stalowe felgi są zardzewiałe, nie warto inwestować w nowy komplet. Niewielkim kosztem można je odnowić we własnym zakresie w domowym zaciszu. Mechaniczne uszkodzenia felg powstałe w wyniku uderzeń o krawężniki czy wyrwy w jezdni mogą doprowadzić do zniszczenia ich zewnętrznej powłoki. W naszym klimacie korozje rozwijają się wręcz błyskawicznie, więc wszystkie niezabezpieczone elementy metalowe pokrywają się rdzawym nalotem. Nie daj się zjeść rdzy i już dziś zregeneruj felgi!

 

Co jest potrzebne do odnowienia stalowych felg?

Musisz się odpowiednio przygotować do walki z korozją. Oto lista rzeczy, które będą Ci potrzebne do regeneracji felg:

 • farba w aerozolu w kolorze felg;
 • podkładowa farba do metalu;
 • bezbarwny lakier w sprayu;
 • papier ścierny o gradacji np. 800 i 1200;
 • rozpuszczalnik;
 • druciana końcówka na wiertarkę.

Tak wyposażony możesz przystąpić do odnowienia swoich felg. Zastanawiasz się, ile czasu Ci to zajmie? Wprawnym majsterkowiczom regeneracja felg zajmuje dwa dni lub trzy-cztery popołudnia. Pamiętaj też o tym, kiedy to robić! Najlepiej takie prace wykonywać w okresie wiosennym lub letnim, bo wtedy temperatura pozwala na pracę na świeżym powietrzu. Więcej o felgach i innych częściach samochodowych dowiesz się na stronie http://www.wajbex.pl

 

Jak odnowić felgi - krótka instrukcja krok po kroku

Czas na walkę z rdzą. Na pewno uda Ci się zregenerować felgi, jeśli będziesz wykonywać poniższe czynności:

 • zacznij od dokładnego umycia felg;
 • po osuszeniu zeszlifuj powierzchnię felgi;
 • usuń starą farbę i ogniska rdzy;
 • po dokładnym oczyszczeniu i ponownym umyciu felgi odtłuść ją rozpuszczalnikiem;
 • połóż warstwę podkładu, a po około dwóch godzinach warstwę lub dwie farby w kolorze, który wybrałeś;
 • po kolejnych 2-3 godzinach połóż warstwę bezbarwną i pozostaw do wyschnięcia (na około 24h).

Całą operację najlepiej wykonywać po zdjęciu opon z felg. Jeśli nie masz takiej możliwości, warto zamaskować opony taśmą papierową i gazetami lub folią. Regenerację felg z oponami zimowymi warto wykonać wiosną, aby korozja nie postępowała, gdy koła będą czekały na kolejny sezon zimowy. Nie zapomnijmy oczyścić i zabezpieczyć opon zimowych, których nie używamy przez sezon letni. Jeśli jednak Twoje felgi są już do niczego, będziesz musiał kupić nowe. Możesz najlepsze stalowe felgi kupić w sklepie motoryzacyjnym Wajbex w Warszawie. Specjaliści pomogą Ci dobrać najlepsze felgi do Twojego samochodu. Posiadają duży wybór części i różnorodnego asortymentu motoryzacyjnego. Mają ponad trzydziestoletnie doświadczenie w branży, poza tym cechuje ich profesjonalizm. Zawsze wychodzą naprzeciw potrzebom klientów. Więcej o najlepszych częściach samochodowych w Warszawie dowiesz się na stronie http://www.wajbex.pl. Serwis felg stalowych będzie teraz o wiele łatwiejszy!

czytaj dalej
ukryj treść
2015-09-30 08:14:04 Jak zamontować światła do jazdy dziennej?

Psują Ci się światła? Musisz je wymienić? Nie masz co się obawiać! Podpowiemy Ci jak to zrobić. Pamiętaj, że według polskiego prawa musisz używać świateł też za dnia! Nie wierzysz, że możesz samodzielnie zamontować światła samochodowe? Przekonaj się jakie to proste!

Czy da się zaoszczędzić na lampach do jazdy dziennej?

Przepisy dotyczące świateł do jazdy dziennej początkowo budził sporo kontrowersji, m.in. ze względu na eksploatację samochodu. Obowiązek jazdy na światłach przez całą dobę został wprowadzony w 2007 roku. Od 7 lutego 2011 roku zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej producenci mają obowiązek montowania w modelach samochodów światła do jazdy dziennej. Co więcej - w nowszych autach, produkowanych od stycznia 2010 roku, światła dzienne powinny się zapalać automatycznie po uruchomieniu silnika, z kolei wyłączać, gdy zapalane są światła mijania lub drogowe. W starszych samochodach obowiązek włączania świateł za dnia spoczywa na kierowcy. W przypadku, gdy o tym zapomni może zostać ukarany mandatem w wysokości 100 zł oraz dwoma punktami karnymi. Dodatkowe koszty czekają na kierowcę, którego samochód nie jest fabrycznie wyposażony w światła do jazdy dziennej. Statystyki wskazują, że jazda na światłach mijania przez cały rok powoduje, że żarówki w reflektorze i akumulator zużywają się o wiele szybciej. Również większe jest zużycie paliwa - średnio od około 1 do 2 proc w skali roku. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie w swoich samochodach świateł do jazdy dziennej. Reflektory LED zużywają tylko średnio 10-20 proc. energii, której potrzebują tradycyjne światła mijania. Dzięki temu samochód ma nieco mniejsze zapotrzebowanie na paliwo, a dodatkowo zwiększa się żywotność żarówek.

 

Zakup lamp do jazdy dziennej - o czym pamiętać?

Podczas zakupu świateł do jazdy dziennej warto zwrócić uwagę czy produkt posiada homologację. Oznaczenia homologacyjne są trwale uwidocznione na kloszu lampy. Oprócz litery E i cyfry powinno się znaleźć RL wpisane w okrąg. Warto także pamiętać o tym, że światła do jazdy dziennej muszą być wyposażone w moduł automatycznego włączania i wyłączania, dzięki któremu po uruchomieniu silnika automatycznie się zapalą, a po uruchomieniu świateł mijanie lub drogowych automatycznie zgasną. Brak odpowiedniej homologacji lub nieprawidłowy montaż lampy do jazdy dziennej może skutkować w najlepszym przypadku mandatem (nawet w wysokości 500 zł), w tym najgorszym - zatrzymaniem przez policję dowodu rejestracyjnego. Dlatego jeśli porzebujesz fachowej porady zajrzyj na stronę www.wajbex.pl

 

Jak zamontować światła do jazdy dziennej w samochodzie?

Wbrew pozorom nie jest to trudna sztuka. Warto pamiętać o podstawowych zasadach, które jasno określają przepisy prawa polskiego. Światła do jazdy dziennej muszą być zainstalowane symetrycznie względem osi pojazdu i na równej wysokości. Odległość między nimi nie może być mniejsza niż 60 cm. W przypadku gdy szerokość pojazdu jest mniejsza niż 130 cm, wtedy ta odległość wynosi 40 cm. Górna krawędź lampy do jazdy dziennej musi znajdować się od ziemi w odległości przynajmniej 25 cm, ale uwaga - nie większej niż 150 cm. Dodatkowo światła do jazdy dziennej nie mogą wystawać poza obrys samochodu. Zgodnie z przepisami muszą być zamontowane dalej niż 40 cm od niego. Jeśli zapamiętasz ten schemat to możesz być pewny, że nie grozi Ci mandat lub odebranie dowodu rejestracyjnego. Jeżeli natomiast dalej potrzebujesz porady to udaj się do sklepu motoryzacyjnego Wajbex w Warszawie. Dlaczego akurat tam? W tym miejscu pracują specjaliści z ponad trzydziestoletnim stażem w branży motoryzacyjnej. Zawsze służą fachową poradą. Posiadają duży wybór części samochodowych różnych marek, które można kupić u nich w siedzibie w Warszawie przy ulicy Ogrodowej, ale co ważne - również drogą internetową. Jeśli potrzebujesz pomocy - koniecznie zajrzyj na stronę www.wajbex.pl

czytaj dalej
ukryj treść
2017-07-10 16:56:57 Już dziś zadbaj o układ hamulcowy swojego samochodu!

Hamulce w samochodzie zawodzą? Trudno się hamuje? Twój samochód długo się zatrzymuje? Nie zwlekaj - najprawdopodobniej szwankuje układ hamulcowy Twojego samochodu! Podpowiemy Ci jakie są przyczyny usterki i jak dbać o układ hamulcowy samochodu. Przecież bezpieczeństwo to podstawa!

 

Czym jest układ hamulcowy?

Jest to jeden z najważniejszych podzespołów konstrukcji samochodów. Bardzo istotne jest by utrzymywać go w bardzo dobrej kondycji. Są to wszystkie elementy, które mają na celu zatrzymanie samochodu, który jest w ruchu, ale też utrzymanie go w miejscu np. na pochyłości. Zgodnie z przepisami samochód musi być wyposażony w dwa układy hamulcowe:

 • podstawowy (roboczy) – uruchamiany nogą poprzez naciśnięcie pedału hamulca;
 • dodatkowy (potocznie: ręczny) – ten hamulec służy głównie jako hamulec postojowy, głównie by zabezpieczyć samochód przed zjechaniem z miejsca postoju.

We współczesnych autach stosuje się wyłącznie hamulce uruchamiane hydraulicznie. Głównymi częściami układu hamulcowego są:

 • pedał hamulca,
 • pompa hamulcowa,
 • przewody doprowadzające płyn hamulcowy do zacisku;
 • elementy hamujące.

Wśród tych ostatnich wyróżnia się tarcze hamulcowe (stosuje się je w większości przypadków na osi przedniej pojazdu) lub hamulce bębnowe, których głównym zadaniem jest hamowanie osi tylnej w samochodzie. Tarczowy mechanizm hamulcowy różni się od bębnowego tylko tym , że funkcję bębna spełnia sztywna tarcza. Więcej informacji o tarczach hamulcowych i całym układzie hamulcowym znajdziesz tu.

 

Jakie są najczęstsze usterki układu hamulcowego samochodu?

Do najczęściej spotykanych usterek układu hamulcowego należy wyciekanie płynu hamulcowego przez nieszczelne gumki na tłoczkach hamulcowych oraz w pompie hamulcowej. Można to stwierdzić na dwa sposoby:

 • po szybkich ubytkach płynu hamulcowego (nie musi to mieć żadnego związku z tłoczkami i gumkami)
 • po podłożeniu na noc arkuszy papieru pod wszystkie koła i w okolicy pompy hamulcowej.

W przypadku hamulców bębnowych wyciekający z nieszczelnych cylinderków płyn hamulcowy może wsiąknąć w szczęki hamulcowe. Powoduje to znaczne osłabienie siły hamowania. Gdy w kole pracującym po przeciwnej stronie hamulec będzie działał prawidłowo, podczas hamowania nastąpi gwałtowne ściągnięcie samochodu w jego stronę. Może to doprowadzić do katastrofy! Inną, równie poważną usterką hamulców, szczególnie w starych pojazdach, jest naturalne starzenie się elastycznych przewodów hamulcowych, które są wykonane ze zbrojonej gumy. W części przypadków przewód staje się po prostu nieszczelny. Bywa też, że potrafi pęknąć podczas ostrego hamowania. W innych przypadkach kawałki gumy zapychają jego końcówki, co uniemożliwia przepływ płynu hamulcowego do cylinderków w kołach.

 

Jak dbać o układ hamulcowy?

Jeśli w odpowiedni sposób będziesz się zachowywać i przestrzegać kilku zasad to możesz uniknąć naprawy układu hamulcowego. Pamiętaj o tym, by:

 • nie czekać aż drobna usterka układu hamulcowego spowoduje większą awarię całego systemu - nie czekaj, aż elementy same się zużyją, a każdy zepsuty element wpływa na długość drogi hamowania i Twoje bezpieczeństwo;
 • nie oszczędzać na częściach - tańsze nie oznacza lepsze, a na pewno części od producenta dadzą Ci gwarancję, że są to części dobrej jakości;
 • kupić dobry zestaw montażowy - nie oszczędzaj na tzw. zestawach montażowych składających się z nowych zawleczek, prowadnic i sprężynek;
 • wymieniać parami tarcze hamulcowe - powinno się je wymieniać, gdy osiągną minimalną grubość określoną przez producenta wraz z klockami hamulcowymi.

Czujność i przestrzeganie tych czterech zasad na pewno ustrzeże Cię przed wymianą hamulców lub całego układu hamulcowego. Jeżeli jednak czeka Cię naprawa układu hamulcowego to powinieneś kupić najlepsze części. Takie możesz zakupić w sklepie motoryzacyjny Wajbex w Warszawie. Posiadają duży wybór asortymentu. Specjaliści z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem w branży motoryzacyjnej zawsze służą dobrą radą. Można kupić części do samochodu przez internet lub na miejscu w Warszawie, w siedzibie przy ulicy Ogrodowej. Więcej o firmie dowiesz się ze strony internetowej www.wajbex.pl

czytaj dalej
ukryj treść
2015-09-30 08:11:41 Jak wymienić pompę paliwa

Twój samochód często gaśnie? Trudno się go uruchamia? Bardzo szarpie mimo wcześniejszej płynności jazdy? Uważaj! To może być usterka pompy paliwa! Nie wiesz jak ją wymienić? Podpowiemy Ci jak to zrobić w prosty sposób. Nie wierzysz, że to możliwe? Przekonaj się sam!

Co to jest właściwie pompa paliwa?

Na początku wytłumaczmy czym jest pompa paliwowa. Jest to integralna część układu paliwowego. Jej zadanie to dostarczanie paliwa z baku do wtryskiwaczy, czyli co za tym idzie - do silnika. W silnikach benzynowych pompa paliwa umieszczona jest zazwyczaj w baku i zanurzona w paliwie. Powód jest prosty - jest nim dodatkowo chłodzona. Wyróżnia się dwa rodzaje pomp paliwa:

 • pompę liniową;
 • pompę wewnątrzzbiornikową.

Przystępując do wymiany pompy paliwowej, potrzebne będą następujące narzędzia:

- śrubokręt

- „grzechotka” z kluczami nasadowymi;

- kombinerki.

Jednak zanim wymienisz pompę do paliwa w swoim samochodzie, poznaj najczęstsze przyczyny usterek!

 

Kiedy psuje się pompa paliwa?

Przed instalacją nowej pompy paliwa bardzo ważne jest dokonanie prawidłowej diagnozy. Czasami prawdziwą przyczyną usterki może być inna część niż pompa paliwa – np. zatkanie filtra siatkowego, zanieczyszczenie filtra paliwa, uszkodzony wskaźnik paliwa czy nawet bardzo niski poziom paliwa w zbiorniku. Aby uniknąć problemów ze zbiornikiem paliwa pamiętaj aby:

 • utrzymuj w dobrym stanie pompę paliwa i cały zbiornik paliwowy;
 • nie prowadź samochodu z prawie pustym bakiem;
 • zwracaj uwagę na jakość paliwa;
 • okresowo sprawdzaj filtr paliwa i wymieniaj go na nowy;
 • regularnie sprawdzaj regularnie przewody paliwowe oraz połączenia elektryczne pod kątem pęknięć, przecieków i innych uszkodzeń;

Jeśli pompa paliwa wymaga wymiany, upewnij się, że układ paliwowy jest czysty, a zbiornik paliwa nie zawiera żadnych zanieczyszczeń. Przyczyny awarii pomp paliwa są różne, ale do najpopularniejszą jest przegrzanie na skutek jazdy ze zbyt małą ilością paliwa w baku i finalnie jej zatarcie. Do najczęstszych objawów usterki pompy paliwowej należą:

 • brak pracy silnika;
 • gaśnięcie silnika;
 • niski komfort jazdy;
 • nieprawidłowe dźwięki.

Wtedy najprawdopodobniej Twój samochód wymaga wymiany pompy paliwa. Pamiętaj, by wybrać ją zgodnie z modelem Twojego samochodu! Więcej o pompie paliwa i innych częściach silnika możesz dowiedzieć się tutaj.

 

Wymiana pompy paliwa - krótki instruktaż krok po kroku

Już wiesz kiedy Twój samochód wymaga wymiany pompy paliwowej. Teraz czas na krótką instrukcję jak to poprawnie wykonać. Wbrew pozorom bardzo często trzeba rozpocząć pracę od demontażu tylnej kanapy. Dużo modeli samochodów zazwyczaj tuż pod nią mają dekielek w karoserii, który skrywa pompę paliwa. Na szczycie pompy znajduje się kostka elektryczna oraz 2 przewody paliwowe – zasilający i powrotny. W przewodzie zasilającym nadal może panować ciśnienie. Dlatego w tym momencie trzeba odpiąć kostkę elektryczną pompy i uruchomić silnik. Wtedy nadmiar paliwa, który wciąż znajduje się w przewodzie zostanie spalony. Następnie odłącz akumulator, by zapobiec ewentualnemu zwarciu. Po odpięciu przewodów odkręć obudowę pompy (tzw. koszyk) i wyjmij z baku. Po demontażu starej pompy i założeniu nowej, wszystkie wcześniejsze czynności wykonuj w kolejności odwrotnej. Większość nowych aut posiada filtr paliwa, który jest zintegrowany z pompą - wtedy jest brak przewodu powrotnego paliwa. Pamiętaj, aby wymienić filtr podczas wymiany pompy paliwowej. Nadal pompa do paliwa to dla Ciebie czarna magia? Nie wiesz kompletnie gdzie szukać części? Wystarczy, że udasz się do sklepu motoryzacyjnego Wajbex w Warszawie. Tam specjaliści z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem pomogą Ci w doborze odpowiedniej pompy paliwa. Jeśli nie możesz osobiście udać się do sklepu - nie ma problemu! Możesz kupić przez internet części samochodowe prosto z Warszawy. Co więcej - dostawa jest bardzo szybka, więc nie będziesz czekać w nieskończoność na swoją pompę paliwa. Więcej o firmie możesz dowiedzieć się wchodząc na www.wajbex.pl

czytaj dalej
ukryj treść
2015-09-30 08:09:14 Hamulce bębnowe - jak wymienić?

Twoje hamulce w samochodzie dziwnie pracują? Chcesz je wymienić? Szukasz porad jak to zrobić i trafiasz na mnóstwo pojęć, których nie rozumiesz? Rozwiejemy Twoje wątpliwości. Zapoznaj się z wymianą hamulców bębnowych! Nie wierzysz, że może Ci to pomóc? Przekonaj się sam!

Czym są hamulce bębnowe?

Zanim się weźmiesz za wymianę hamulców, warto wiedzieć czym są hamulce bębnowe. Są to segmentowe, dwuszczękowe hamulce cierne. Hamowanie w tym wypadku to wynik tarcia powierzchni wewnętrznej wraz z wałem wewnątrz bębna o szczęki, które są obłożone ścierną okładziną. Ten typ hamulca jest stosowany w niektórych samochodach (zwłaszcza na tylnych osiach), motocyklach oraz rowerach. Wadą w stosunku do hamulców tarczowych jest ich większa podatność na przegrzewanie się (tzw. brake fade), co zmniejsza skuteczność hamowania. Do podstawowych elementów hamulca bębnowego zaliczają się:

 • bęben hamulcowy – ruchomy człon hamowany.
 • szczęki hamulcowe – nieruchomy człon hamujący, ma okładziny cierne.
 • rozpieracz szczęk – sterowalny element, który jest odpowiedzialny za docisk szczęk do bębna.
 • sprężyna odciągająca – element odpowiedzialny za powrót oraz utrzymanie szczęk w pozycji braku styku z bębnem.

Jakie są zasady działania hamulców bębnowych? Dociśnięcie szczęk do bębna odbywa się za pomocą rozpieracza, który jest podłączony do mechanizmu sterującego. Rozpieracz wywiera nacisk na szczęki i powoduje ich docisk do bębna. Za powrót i utrzymanie w położeniu braku tarcia szczęk odpowiedzialna jest sprężyna naciągowa. Są różne rodzaje układów rozpieracz szczęki. Do podstawowych zaliczamy:

 • układ simplex;
 • układ duplex;
 • układ samowzmacniający;
 • układ duo-duplex.

Z tą wiedzą już na pewno sobie poradzisz z problemami w układzie hamulcowym. Szukasz odpowiednich hamulców bębnowych? Koniecznie zajrzyj tutaj.

 

Jak często powinno się wymieniać hamulce bębnowe

Hamulce tarczowe są wdzięczną konstrukcją - proste w obsłudze, praktycznie wszystkie elementy są widoczne na wierzchu, a po zdjęciu koła można podejrzeć czy wszystko jest w porządku. Łatwo jest też  ocenić stopień zużycia tarczy hamulcowej oraz grubość okładzin na klockach. Zupełnie inaczej ma się sprawa w hamulcach bębnowych. Powód jest prosty - bęben uniemożliwia zobaczenie czegokolwiek. Jedynie wycieki płynu z cylinderka powinny być dostrzegalne. W innym wypadku należy taki bęben zdjąć. Raz do roku, najlepiej przy okazji wymiany opon na letnie lub zimowe powinno  się zajrzeć do bębna by ocenić nie tylko zużycie elementów ciernych, ale też po prostu zobaczyć co tam się dzieje. Elementy hamulców bębnowych nie wypadną z zamkniętego bębna, a więc może czekać nas niezły bałagan po zdjęciu bębna. Do najczęstszych widoków należy korozja tarczy nośnej, szczęk hamulcowych i elementów współpracujących (sprężynki, blaszki, dźwigienki). Hamulce bębnowe montuje się na tylnej osi, która właściwie prawie wcale nie uczestniczy w hamowaniu. Dlatego bardzo często kierowcy nawet nie mają świadomości, że hamulce już nie działają. Jednym z powodów, dla których warto regularnie ściągać bęben hamulcowy jest zbieranie się w nim pyłu z okładzin, który ogranicza skuteczność hamowania.

 

Jak prawidłowo wykonać serwis hamulców bębnowych?

Podczas zdejmowania bębna hamulcowego, by dostać się do jego wnętrza - nie uderzaj w niego! To jest jeden z podstawowych błędów. W ten sposób możesz bardzo łatwo uszkodzić piastę, na której zamocowany jest bęben. Może to spowodować uszkodzenia łożyska koła lub spowoduje wibracje, których w zasadzie nie będzie można zlokalizować. Innym błędem jest niedokładne oczyszczenie piasty i pozostałych elementów, które znajdują się w bębnie. Wszystkie elementy bębna hamulcowego należy nie tylko bardzo dokładnie oczyścić, ale też posmarować specjalnym smarem przed ponownym montażem. Koniecznie pamiętaj o zabezpieczeniu tłoczków w cylinderku hamulcowym przed ich wypadnięciem. Niektóre hamulce wymagają wstępnej regulacji. Po założeniu bębna musisz ustalić wstępny luz między szczękami i bębnem.Po tej czynności dopiero wtedy możesz odpowietrzyć układ hamulcowy. Nadal nie masz pojęcia jakie hamulce bębnowe powinieneś wybrać? Koniecznie zajrzyj na ulicę Ogrodową do Wajbexu - najlepszego sklepu motoryzacyjnego w Warszawie. Mają ponad trzydziestoletnie doświadczenie w branży. Dla nich nie ma rzeczy niemożliwych. Więc jeśli chcesz cieszyć się bezproblemową jazdą - koniecznie zakup części samochodowe w tym sklepie w Warszawie. Więcej o firmie dowiesz się na www.wajbex.pl

czytaj dalej
ukryj treść
2015-09-30 07:29:57 Wymiana oleju? Wybierz najlepszy!

Wymiana oleju? Wybierz najlepszy!

Chcesz by Twój samochód długo i bezawaryjnie pracował? Wymień olej silnikowy! W niektórych modelach należy go wymieniać częściej niż zalecają producenci. Nie wiesz jak się do tego zabrać? Podpowiemy Ci jaki olej silnikowy wybrać i jak go wymienić. Wcale to nie jest takie trudne!

Oznaczenia olejów silnikowych, czyli krótko o klasyfikacji

Na początku wytłumaczmy czym jest olej silnikowy. Jest to czynnik smarujący w silnikach spalinowych . Podstawowymi składnikami olei silnikowych są frakcje destylacji ropy naftowej, które wrzą w temperaturze 350-500 °C lub ich syntetyczne odpowiedniki. Oleje silnikowe mogą mieć szereg dodatków, które mają polepszyć ich właściwości: przeciwkorozyjne,  przeciwutleniające, dodatki obniżające temperaturę krzepnięcia, powiększające smarność, obniżające temperaturę pienienia się oleju, a także dyspersyjne, czyli takie które utrzymują zanieczyszczenia w jednorodnej zawiesinie. Dalej zastanawiasz się jaki olej silnikowy wybrać? Pamiętaj o podziale olejów silnikowych. Oleje silnikowe dzielimy na:

 • mineralne;
 • półsyntetyczne;
 • syntetyczne.

Do pierwszej kategorii zaliczamy oleje silnikowe grupy I i II, czyli produkty destylacji ropy naftowej oraz destylaty ropy naftowej, które zostały poddane uszlachetnieniu. Oleje półsyntetyczne to oleje grup I i II z niewielkimi dodatkami grupy III, IV i V. Grupy te to destylaty ropy naftowej poddane rozbudowanemu uszlachetnianiu, krótkołańcuchowe poliolefiny otrzymane przez syntezę chemiczną (tzw. PAO) oraz oleje poliestrowe (POE). Klasyfikacje olejów silnikowych ulegają ciągłym zmianom, co jest skutkiem ciągłego rozwoju technologii oraz motoryzacji. Podstawowe klasyfikacje olejów silnikowych to:

 • Klasyfikacja SAE (Society of Automotive Engineers);
 • klasyfikacja wg ACEA (klasyfikacja europejska);
 • klasyfikacja wg API (cywilna klasyfikacja amerykańska);
 • klasyfikacja wg ILSAC (klasyfikacja Międzynarodowego Komitetu Standardów i Aprobat Środków Smarnych);
 • klasyfikacje wg producentów silników, np. Mercedes-Benz (MB), Volkswagen (VW), Volvo, MAN, Ford, Japanese Automotive Standards Organization (JASO).

Więcej o najlepszych olejach silnikowych przeczytasz tutaj.

 

Dlaczego trzeba wymieniać olej silnikowy i jak często to robić?

Okres między wymianami oleju zawsze można skrócić (na pewno to nie zaszkodzi). Jednak nie może on być dłuższy niż zalecany przez producenta. Znacznie większą odpornością na starzenie charakteryzują się oleje syntetyczne. Niestety, zazwyczaj nie można ich stosować w silnikach o ponadprzeciętnym stopniu zużycia. Dlaczego trzeba wymieniać olej silnikowy? Długo eksploatowany traci zdolność do utrzymywania filmu olejowego, który jest odpowiedzialny za zmniejszanie tarcia między współpracującymi częściami silnika, zabezpiecza je przed nadmiernym zużyciem oraz zacieraniem się. Elementami jednostki napędowej, które najszybciej ulegają uszkodzeniu w wyniku pracy na zbyt długo niewymienianym oleju, są: panewki wału korbowego, łożyska ślizgowe wałków rozrządu, tłoki, cylindry, turbosprężarka. Jeśli dojdzie do takiego momentu, dalsze zużycie elementów będzie przebiegać w przyspieszony sposób. Wpływają na to drobiny metalu trafiające do środka smarnego, które działają niczym papier ścierny. Zużyty olej charakteryzuje się:

 • mniejszą płynnością;
 • podczas zimnego rozruchu silnika wolniej dociera do najbardziej oddalonych elementów.

Starzenie oleju przyspieszają:

 • przedmuchy z komory spalania;
 • przedostawanie się paliwa;
 • niecałkowite spuszczenie poprzedniego oleju w trakcie wymiany.

 

Jak wymienić olej silnikowy?

Nie wiesz jak się zabrać do wymiany oleju? Poznaj kilka kroków, by wykonać to prawidłowo:

 • wyłącz silnik;
 • podłóż pojemnik pod miskę olejową;
 • odkręć korek dociskając go do miski olejowej;
 • po spłynięciu oleju z silnika podkładamy pojemnik pod filtr oleju;
 • wraz z filtrem usuń uszczelkę;
 • z filtra usuwamy olej, zakładamy nową uszczelkę zwilżoną nowym olejem silnikowym;
 • wlej nowy olej silnikowy do ¾ poziomu;
 • odpal silnik i sprawdź poziom bagnetem - jeśli się obniżył - dolej ok. 200 ml;
 • po 15 minutach znowu włącz silnik i sprawdź ponownie poziom oleju;
 • jeśli poziom oleju utrzymuje się - sprawdź czy nie ma nigdzie wycieków.

Wydaje się być to proste. Jeśli jednak nie ufasz swoim umiejętnościom lub jesteś początkującym kierowcą to zgłoś się do specjalistów. Takie osoby pracują w Wajbex - firmie z ponad trzydziestoczteroletnim doświadczeniem w branży motoryzacyjnej. Dla nich wymiana oleju silnikowego to chleb powszedni. Możesz ich znaleźć na ulicy Ogrodowej w Warszawie. Więcej o firmie dowiesz się ze strony www.wajbex.pl Jeśli szukasz najlepszego oleju silnikowego - koniecznie zajrzyj na tę stronę!

czytaj dalej
ukryj treść
2015-09-30 08:08:38 Jak przygotować samochód do zimy

Jak przygotować samochód do zimy

 Lato trwa w najlepsze, więc mało kto zastanawia się nad przygotowaniem samochodu na zimę. To jednak duży błąd. To najlepszy okres, aby zastanowić się i dowiedzieć co zmienić i polepszyć, aby sprawnie i bezpiecznie poruszać się samochodem przez całą zimę. Nie czekaj do momentu, kiedy temperatura spadnie poniżej 0 stopni i wpędzi większość kierowców w panikę. Zapoznaj się z pomocniczą listą rzeczy do wykonania przed zimą. Mogą wydać ci się banalne, jednak często o nich zapominany. Ponadto mają charakter uniwersalny - sprawdzą się również wiosną i w lecie.

 

 • Płyn do spryskiwaczy

 Wypełnienie zbiornika odpowiednim płynem do spryskiwaczy, to pierwsza rzecz jaką powinniśmy zrobić, gdy temperatura spada do poziomu zera. Pamiętaj, aby przez wlaniem płynu zimowego, który nie zamarza przy niskich temperaturach, pozbyć się najpierw płynu letniego.Ta sama zasada działa w odwrotną stronę - w lecie pozbywamy się płynu zimowego, który nie sprawdzi się przy wysokich temperaturach.

 

 • Uszczelki

 To kolejna ważna kwestia w przygotowaniu samochodu na zimę. Na pewno wiele osób spotkała przykra sytuacja, w której nie mógł otworzyć przymarzniętych drzwi samochodu. Chodzi tu konkretnie o przymarzniętą uszczelkę. Aby temu zapobiec, uszczelki należy posmarować specjalnym preparatem. Jest to krem o konsystencji wazeliny, który powoduje, że uszczelki stają się odporne na cząsteczki wody i nie twardnieją. W ten sposób nie dojdzie do ich zamarzania.

 

 • Wycieraczki samochodowe

 

Wycieraczki są bardzo ważną częścią samochodu, warunkującą bezpieczną jazdę.O dobry stan wycieraczek należy więc dbać przez cały rok. Jednak w okresie zimowym używamy ich nieco częściej. Zużyte wycieraczki powodują także rysowanie szyb. Przy wyborze wycieraczek ważny jest także ich kształt - płaskie lepiej dopasowują się do kształtu szyby, a te ze stelażem sprawdzą się lepiej przy dużych prędkościach, mówi specjalista ze sklepu motoryzacyjnego Wajbex. Dodaje również, ze wycieraczki powinno się wymieniać co najmniej raz w roku.

 

 • Ochrona lakieru przed solą

 

Zabezpieczenie powłoki samochodu przed solą, to jedno z trudniejszych zadań. Sól drogowa jest uporczywa i dostaje się wszędzie. Przed sezonem zimowym należy zabezpieczyć karoserię poprzez woskowanie. Najlepiej w tym wypadku sprawdzi się tzw. twardy wosk. Możesz nawoskować całe podwozie, bądź dolne elementy karoserii. Szczególną uwagę zwróć na progi oraz dolne krawędzie drzwi i maskę. Na tak przygotowanej nawierzchni sól będzie się osadzać znacznie mniej.

 

 • Parowanie szyb

 

To kolejny uciążliwy problem nasilający się podczas zimy, gdy opady deszczu i śniegu są znacznie częstsze. Aby zapobiec parowaniu szyb, należy zapewnić swobodny przepływ powietrza z kratek wentylacyjnych. Sprawdź również stan klimatyzacji, niezbędnej nie tylko latem. Ponadto sprawdź stan uszczelek - jeśli są przestarzałe, będą wpuszczać wodę do środka auta i powodowały tym samym parowanie szyb.


Poza sprawdzeniem, bądź wymianą powyższych elementów samochodu, nie zapominaj, że przygotowanie auta na zimę wiąże się także z wyposażeniem go w sprzęt do odśnieżania. Wrzuć do bagażnika zmiotkę, skrobaczkę i odmrażacz do szyb. Dzięki tym pomocą bez trudu uporasz się z mrozem i opadami śniegu. Jeśli szukasz sprawdzonego sklepu motoryzacyjnego, bądź chcesz wymienić części samochodowe zajrzyj na: /. To doświadczona i profesjonalna firma, oferująca konkurencyjne ceny.

czytaj dalej
ukryj treść
2015-09-29 14:05:48 Pęknięta szyba w samochodzie podczas jazdy? Podpowiemy jak się zachować!

Pęknięta szyba w samochodzie podczas jazdy? Podpowiemy jak się zachować!

 

 

Jesteś w trasie, wszystko przebiega bez problemu, ale do czasu - zauważasz pęknięcie na szybie. Na dodatek na przedniej. Co w takim wypadku robić? Czy czeka nas kosztowna wymiana szyby samochodowej? Otóż można na własną rękę poradzić sobie z tą usterką. Nie wierzysz, że to możliwe? Przekonaj się sam.

 

Szyby samochodowe - poznaj rodzaje!

Szyby samochodowe są produkowane w różnych technologiach. Jest to związane z normami i specyfikacjami przyjętymi przez ich producentów. Każda szyba musi posiadać homologację i być zgodna z przepisami międzynarodowymi. Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów szyb samochodowych:

 • hartowane, które są zrobione z jednej warstwy szkła;
 • pokryte syntetycznym tworzywem;
 • bezpieczne - inaczej szyby laminowane - mogące mieć jedną warstwę szkła, a kilka warstw naniesionej powłoki syntetycznej;
 • zespolone - wykonane z dwóch równolegle ułożonych względem siebie szyb, pomiędzy którymi występuje szczelina gazowa.

Szyby samochodowe mogą być również wykonane z tworzywa sztucznego. To z kolei może być sztywne lub elastyczne - wszystko zależy od zastosowanych materiałów oraz od technologii produkcji. Popularne jest tzw. okno podwójne, w którego skład wchodzą dwie szyby, które są jednak zainstalowane osobno w otworze okiennym.

 

Uszkodzona szyba w samochodzie - kiedy należy ją wymienić?

Przyczyny uszkodzeń mogą być najróżniejsze. Podobnie sprawa się ma ze skutkami takich pęknięć. Jak zachować się, gdy zauważymy uszkodzoną szybę w samochodzie? Niezależnie od tego, czy na szybie pojawił się mały ubytek czy duże pęknięcie – musimy zatrzymać auto i wstępnie ocenić awarię. Do naprawy kwalifikuje się większość uszkodzeń, których średnica nie przekracza średnicy pięciozłotówki i znajdują się przynajmniej 10 cm od krawędzi szyby. Gdy jest ich więcej, powinny być także oddalone od siebie o 10 cm. Jeżeli uszkodzenia są niewielkie, można kontynuować jazdę. Jednak należy pamiętać, że mimo wszystko należy wymienić szybę samochodową. Na nieszczęście wszystkich kierowców większość pęknięć ma tendencję do powiększania się. Skutkuje to problemami i dyskomfortem związanym z widocznością. Analogicznie jest w sytuacji malutkich odprysków w polu widzenia kierowcy - zawsze przeszkadzają w jeździe. Prędzej czy później szybę trzeba będzie wymienić w całości. Pamiętaj też, że w razie kontroli jazda z niesprawną szybą może skutkować nawet odebraniem dowodu rejestracyjnego! Więcej o częściach samochodowych i modelach szyb samochodowych przeczytasz na stronie: /czesci-samochodowe/wyniki-wyszukiwania,12-szyba.aspx?.

 

Wymiana szyb samochodowych - drobne rady

Nie zawsze jednak można przeprowadzić naprawę szyby samochodowej. Co robić w sytuacji, gdy wypadek spowoduje poważne uszkodzenia - łącznie ze zbiciem całej szyby? Nowoczesna szyba samochodowa składa się z 3 warstw – dwóch tafli szkła przedzielonych folią PVB. Typowe naprawy przeprowadza się na zewnętrznej części szyby. Jednak jeśli dojdzie do uszkodzenia wszystkich warstw, wtedy czeka nas konieczność wymiany całej szyby. Wtedy należy przerwać podróż i przetransportować auto do warsztatu. Rzetelne wykonanie naprawy lub wymiany szyby samochodowej wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia oraz dysponowania technologią najwyższej jakości. Pamiętaj, że serwisowanie tak newralgicznych elementów samochodu poza wyspecjalizowanymi warsztatami wiąże się z dość dużym ryzykiem. Dlatego warto postawić na profesjonalizm. Jeśli szukasz dobrych części samochodowych, to koniecznie odwiedź sklep motoryzacyjny Wajbex w Warszawie. Mają ponad czterdziestoletnie doświadczenie w branży samochodowej i dobór odpowiedniej szyby do samochodu to dla nich żaden problem. Poza tym prowadzą również sklep internetowy z bardzo szybką dostawą, więc nie będziesz mieć długiej przerwy w jeździe za kółkiem. Posiadają bardzo duży wybór części samochodowych różnych marek, w tym szyb samochodowych. Więcej o firmie dowiesz się ze strony internetowej www.wajbex.pl. Już nie musisz martwić się o uszkodzoną szybę samochodową - jej wymiana będzie prostsza, niż myślisz!

czytaj dalej
ukryj treść