Wielu radzi, by nauka pływania dla dzieci rozpoczęła się jak najwcześniej. Między innymi w Warszawie nauka pływania dla dzieci organizowana jest już dla kilkumiesięcznych maluchów. Nie jest to jednak obowiązkowy czas na pierwsze kroki dzieci na basenie, a pływania można nauczyć malucha także w późniejszych latach. Co warto wiedzieć na ten temat? Kiedy i jak nauczyć dziecko pływać, by było to dla niego przyjemnością? Podpowiadamy!
Nauka pływania dla dzieci – kiedy zacząć?
Dziecko nie od razu znać będzie profesjonalne style plywackie, a woda nie będzie mu przyjacielem już od pierwszych dni nauki. Mimo to, nauka pływania dzieci może rozpoczynać się już we wczesnych latach życia. Rodzice, którzy nie mają dostępu do basenu mogą oswajać dzieci w wannie z nowym dla nich środowiskiem. Dzięki temu maluch może odczuwać mniejszy strach przed wodą w przyszłości. Na basenach pływanie dla dzieci organizowane jest dla niemowląt lub kilkulatków. W zależności od stopnia zaawansowania i wieku maluchów te uczą się odpowiedzialnego zachowania w wodzie, poznają swój ulubiony styl pływacki, a niekiedy poznają także, jak pływać pod wodą w bezpieczny sposób. W związku z tym nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy zapisać malucha na zajęcia na basenie dla dzieci – nauka pływania może zacząć się w wieku niemowlęcym, przedszkolnym lub nastoletnim.
Nauka pływania dla niemowląt, czyli bobas w wodzie
Niektórzy radzą, by nauka pływania dla niemowląt rozpoczęła się już w pierwszych miesiącach życia. Noworodki nie mają jeszcze rozwiniętej krtani, a więc nie mogą zachłysnąć się wodą. Najmniejsze dzieci w wodzie przebywać mogą zaledwie kilka minut, ale to wystarczy by oswoić je z tym środowiskiem. Zwykle pływające niemowlaki mają mniejsze problemy z nauką pierwszych świadomych ruchów w wodzie w przyszłości. Maluchy można oswajać z wodą samodzielnie lub pod okiem instruktora – zajęcia na basenie dla niemowląt w Warszawie prowadzone są przez trenerów, którzy dbają, aby rodzice nie przebywali z dzieckiem w wodzie zbyt długo. W przyszłości to nauka pływania samemu z maluchem może zastąpić treningi z instruktorem.
Bezpieczeństwo w wodzie, czyli akcesoria do nauki pływania dla maluchów
Odpowiednie zabawy na basenie dla dzieci mogą nauczyć maluchy odpowiedzialnego zachowania w wodzie. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy samodzielna nauka pływania ma docelowo zastąpić zajęcia z instruktorem. Bezpieczne pływanie dzieci może odbywać się tym samym przy użyciu odpowiednich akcesoriów do nauki pływania dla maluchów. Są to nie tylko dmuchane koła, czy kamizelki, ale także popularne „makarony” lub deski z pianki unoszącej się na wodzie. Maluchowi kupić można także płetwy dla dzieci na basen, które ułatwią mu kontrolę nad stopami. Odradzamy, by do pływania dla dzieci stosować dmuchane rękawki. Zwiększają one trudność poruszania się w wodzie, a dzieci w basenie pozostawione same nie są odpowiednio przez nie chronione.
Pływanie dla dzieci ma wiele korzyści
Dowolne zabawy w wodzie dla dzieci mają wiele zalet. Rozwijają umiejętności motoryczne, ćwiczą kondycję malucha, a także stają się obiektem zainteresowania. Może okazać się bowiem, że szkoła pływania stanie się hobby dziecka. Co jednak najważniejsze, nauka plywania dzieci pokazuje im alternatywę dla czasu spędzanego przed komputerem. To szczególnie ważne dla kilkulatków, które coraz częściej szukają rozrywki przed ekranem urządzeń. Cykliczne zabawy dla dzieci w wodzie można traktować także jako formę terapii. Organizowana m.in. w Warszawie Ursynów nauka pływania dla dzieci pomaga mierzyć się z niepełnosprawnością, czy przywracać sprawność organizmu po ciężkich urazach. Oczywiście nauka plywania dla dzieci może być też źródłem rozrywki dla całej rodziny!
Ile trwa i ile kosztuje nauka pływania dla dzieci?
Rodzice zastanawiają się często, ile trwa nauka pływania dzieci oraz ile kosztują zajęcia z instruktorem. Wiele zależy od predyspozycji i zaangażowania malucha. Może okazać się, że dziecko w wodzie czuje się na tyle dobrze, że wystarczy jeden trening z instruktorem, by umiejętność pływania rozwijana była przez dziecko samodzielnie. Może być również tak, że rodzic nie wie, jak nauczyc dziecko plywac bezpiecznie, dlatego sesje z trenerem będą niezbędne. Do wyboru w Warszawie jest indywidualna nauka pływania dla dzieci, bądź zajęcia grupowe. Te pierwsze są zwykle droższe, jednak bardziej efektywne. Ostateczny koszt kursu zależy od ilości zajęć, w których uczestniczy dziecko, a także ewentualnych zniżek oferowanych przez szkołę pływania.