Choć wiele osób temat śmierci stara się omijać i nie chce o nim dyskutować, to prawdą jest, że prędzej czy później każdy się będzie musiał z nią zmierzyć. Taki moment przychodzi, kiedy trzeba pożegnać kogoś bliskiego. Nie są to łatwe chwile. Ale to również czas na podjęcie kilku decyzji związanych z organizacją pogrzebu. Czy ma być to pochówek tradycyjny, katolicki czy świecki. Wiele osób wciąż zastanawia się czy pogrzeb z kremacją jest w Polsce legalny i dopuszczalny. Chcieliby bowiem właśnie w taki sposób pochować osobę zmarłą.
Pogrzeb z kremacją a polskie prawo
Prawo w Polsce pozwala na pogrzeb zmarłego w urnie, oznacza to więc, że pogrzeb z kremacją jest dopuszczalny i legalny. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Pochówek może się odbyć wyłącznie na cmentarzu komunalnym bądź przykościelnym, czyli w miejscu do tego odpowiednio przystosowanym. Istnieje możliwość dochowania urny do już istniejącego grobu, można wybrać miejsce na zupełnie nowy grób lub kolumbarium, czyli specjalnie zaprojektowane do tego ściany montowane coraz częściej na wielu cmentarzach. Nie ma jednak możliwości przechowywania urny z prochami w domu, w ogródku, nie można również pochować jej w dowolnie wybranym przez siebie miejscu, co można co prawda zaobserwować w niektórych filmach lub serialach. Nie jest to jednak w Polsce legalne. Podobnie jest w przypadku rozsypywania prochów osoby zmarłej – jest to niezgodne z polskim prawem.
Pogrzeb z kremacją w Polsce a Kościół Katolicki
Wiele osób zastanawia się nad wyborem pochówku w urnie, jednak ma pewne wątpliwości co do tego, jak temat ten przedstawia Kościół Katolicki. Warto więc wiedzieć, że Kościół dopuszcza pogrzeb z kremacją, pod warunkiem, że wybór ten nie był podyktowany powodami sprzecznymi z nauką chrześcijańską. W przypadku pochówku w urnie, można również przeprowadzić tradycyjne pożegnanie osoby zmarłej w obecności księdza. Msza żałobna odbywa się w takiej sytuacji jeszcze przed procedurą kremacji. Zdarzają się jednak już także przypadki, kiedy nie jest to uznawane za warunek konieczny. Cała ceremonia pochówku w przypadku pogrzebu z kremacją może się odbywać w obrządku katolickim.
Organizacja pogrzebu z kremacją
Na wielu etapach organizacja pogrzebu z kremacją jest dokładnie taka sama, jak ma to miejsce w przypadku pochówku tradycyjnego. Pracownicy zakładu pogrzebowego Bródno przygotowują ciało osoby zmarłej dokładnie w ten sam sposób, z tą samą starannością. Istnieje możliwość wystawienia ciała tuż przed kremacją do kaplicy, by dać rodzinie i najbliższym szansę na ostatnie pożegnanie ze zmarłym. Następnie ciało przenoszone jest do krematorium, gdzie dochodzi do jego spopielenia. Prochy zostają umieszczone w uprzednio wybranej urnie. Potem można przystąpić do dalszych etapów ceremonii pogrzebowej.
Profesjonalny zakład pogrzebowy – skorzystaj z doświadczenia specjalistów
Decydując się na pogrzeb z kremacją osoby bliskiej, warto skorzystać z pomocy fachowego domu pogrzebowego. Jego pracownicy nie tylko pomogą przebrnąć w tych trudnych chwilach przez wszystkie formalności, ale też podpowiedzą, które elementy organizacji pogrzebu należy jeszcze przedyskutować, co do których trzeba podjąć decyzję, przygotują też oprawę całej ceremonii.
Zakład pogrzebowy Warszawa Praga jest czynny przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, ponieważ nigdy nie wiadomo, o jakiej porze dnia czy nocy trzeba będzie zadzwonić właśnie w takie miejsce. Jego pracownicy pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości, również te związane z organizacją pogrzebu z kremacją. Wyjaśnią dokładnie, jak wygląda ta kwestia w przepisach prawnych, zarówno w polskim ustawodawstwie, jak i tym dotyczącym Kościoła Katolickiego. Dzięki temu rodzina osoby zmarłej może w pełni skoncentrować się na tym, jak pożegnać bliską osobę oraz jak chce, żeby wszyscy wokół ją wspominali. Wybierze idealne miejsce pochówku, urnę – zarówno pod względem rozmiaru i kolorystyki, a także wieńce lub kwiaty, które dodadzą uroczystości elegancji.