Wydatki ponoszone na utrzymanie własnych czterech kątów cały czas rosną. Wynika to między innymi z coraz droższego prądu oraz gazu. Wszystko to sprawia, że warto decydować się na mieszkania powstające z użyciem nowoczesnych materiałów budowlanych.
Ile Polacy wydają na rachunki?
Jak pokazują wyliczenia HRE Investments, w styczniu 2020 roku statystyczna polska rodzina wydała na utrzymanie mieszkania nieco ponad 915 złotych. To o 41 złotych więcej niż rok wcześniej. Co równie istotne, około 40-50% tych kosztów stanowiły wydatki na ogrzewanie oraz nośniki energii.
Głównym powodem wspomnianego wzrostu wynoszącego 41 złotych są droższe usługi wywozu śmieci. Nie da się jednak nie zauważyć, jak dużym obciążeniem dla budżetu rodzinnego są podstawowe media, czyli prąd i gaz. Konsumenci w ogromnej mierze są zależni od sytuacji rynkowej. Trudno przewidzieć nadchodzące podwyżki cen energii, jeszcze trudniej na nie reagować.
Tego typu wyliczenia powinny być pewnego rodzaju przestrogą dla osób, które dopiero rozglądają się za mieszkaniem lub planują zakup nowego lokum. Bo choć sytuacja rynkowa nie zależy od nas, przed wspomnianymi wahaniami cen możemy się zabezpieczyć. W jaki sposób? Wybierając nowe osiedle mieszkaniowe, które powstało na bazie najnowszych rozwiązań i z użyciem wysokiej klasy materiałów budowlanych oraz wykończeniowych.
Nowe mieszkania na sprzedaż od dewelopera – niższe koszty utrzymania
Pod względem tak rozumianych oszczędności, rynek pierwotny wydaje się dla klientów niezwykle atrakcyjny. Zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę normy budownictwa energooszczędnego, które cały czas są podnoszone. Przekłada się to na zastosowanie nowoczesnych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań, skupiających się głównie na obniżaniu kosztów ogrzewania. Na co mogą liczyć nabywcy takich mieszkań?
- Efektywna izolacja termiczna ścian – w przypadku strony zewnętrznej stosowany jest między innymi styropian grafitowy (jego grubość wynieść może 15-20 centymetrów), który stanowi innowację w budownictwie. Zapewnia lepszą ochronę cieplną przy wykorzystaniu mniejszej ilości materiału.
- Okna pasywne – spełniają one normy tak zwanego budownictwa pasywnego, zgodnie z którym budynki mogą być ogrzewane na przykład przez promienie słoneczne, a nawet przez ciepło, jakie wydzielają urządzenia elektryczne i sami mieszkańcy. Dzięki temu sprzęty grzewcze, takie jak kaloryfery, użytkowane są rzadziej, co oczywiście przekłada się na realne oszczędności.
- Duże oszklenia – warto pozostać jeszcze przy oknach, ponieważ konstrukcje wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie wyróżniają się sporą powierzchnią szklaną. Dzięki niej pomieszczenia mogą zostać naturalnie doświetlone. To zaś ogranicza zużycie prądu.
Nowoczesne mieszkania z rynku pierwotnego – czy warto?
Zakup nowego mieszkania ma wiele zalet. Poza możliwością wyboru układu i liczby pomieszczeń, klienci mogą liczyć na wszelkie korzyści wynikające z użycia nowoczesnych materiałów budowlanych. Te zaś dotyczą przede wszystkim niższych kosztów utrzymania.
Różnice między rynkiem pierwotnym a wtórnym widoczne są zwłaszcza w przypadku ogrzewania. Lepsza izolacja termiczna, a także wysoka szczelność nowych mieszkań pozwala uzyskać oszczędności rzędu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu procent. Nie należy również zapominać o braku składek na fundusz remontowy, które też wliczają się w koszty utrzymania lokalu.
Nie da się ukryć, że inwestycja w mieszkanie ma charakter długoterminowy. Podczas obliczania jej opłacalności, warto wziąć pod uwagę wieloletnie oszczędności związane z zastosowaniem technologii oraz rozwiązań, o jakich wspominaliśmy wcześniej. Gwarantują one pewnego rodzaju bezpieczeństwo – dzięki nim mieszkańcy zabezpieczają się bowiem na wypadek przyszłych gwałtownych wzrostów cen za energię. Nowe osiedle mieszkaniowe to także masa innych udogodnień, obejmujących między innymi infrastrukturę budynku, a więc windy, klatki schodowe i przestrzeń rekreacyjną.
Źródło: SŁAWBUD – osiedle Park Chopina