Bezprzewodowe systemy inteligentnego domu pozwalają na sterowanie pracą wielu elementów w sposób zdalny. Doskonałym tego przykładem są rolety, korzystające z serwerów i modułów działających w oparciu o łączność Wi-Fi.
Na czym polega automatyka do rolet?
Jest to doskonały sposób na szybkie doświetlenie pomieszczeń, stworzenie przytulnej atmosfery czy chociażby zabezpieczenie domu bądź mieszkania przed intruzami. Co najważniejsze, wszystkie funkcje systemu są dostępne za pośrednictwem smartfona. Możemy uruchomić je więc z dowolnego miejsca – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Pozwala na to specjalna aplikacja na urządzenia mobilne.
Inteligentne rolety korzystają między innymi z czujników, nadajników i jednostki centralnej, która zarządza wszystkimi realizowanymi czynnościami. System bezprzewodowy może objąć następujące produkty:
- rolety wewnętrzne, zewnętrzne, tarasowe i solarne,
- żaluzje pokojowe i ogrodowe
- markizy,
- karnisze elektryczne.
Rozwiązania tego typu zalecane są nie tylko do domów jednorodzinnych, ale również mieszkań, biur, placówek edukacyjnych, hoteli, urzędów czy też do zakładów pracy. Ze względu na specyfikę systemu, jego montaż wcale nie jest tak trudny, jak może się wydawać.
Funkcje systemów Smart Home
Przedstawione wyżej moduły służą przede wszystkim do zdalnego sterowania roletami, markizami, żaluzjami i karniszami (zarówno pojedynczymi elementami, jak i całymi grupami). Przy użyciu przycisków lokalnych lub aplikacji zainstalowanej na telefonie, możemy je podnosić, opuszczać, a także dostosowywać kąt położenia lameli. Nie są to jednak jedyne funkcje, jakie gwarantuje system.
Wspomnieć należy również o sekwencjach i scenariuszach. Automatyka do rolet dostosowuje ich pracę w oparciu o programatory czasowe, internetowy serwis pogody lub czujniki deszczu, wiatru, temperatury, jasności i wstrząsów (w przypadku markiz). Wszystko to odbywa się bez udziału użytkownika. System sam określa optymalne położenie rolet i żaluzji, tak aby lepiej doświetlić oraz dogrzać pomieszczenie lub zabezpieczyć je przed wtargnięciem osób niepożądanych. Oczywiście ustawienia można dowolnie zmieniać. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby jednym przyciskiem zamknąć rolety w całym domu.
To jednak nie wszystko. Niezwykle często wykorzystywane są też scenariusze zwiększające poziom bezpieczeństwa. Na przykład poprzez symulowanie obecności na czas dłuższych wyjazdów bądź integrację rolet i żaluzji z innymi systemami – oświetleniem, alarmem, monitoringiem etc.
Zalety systemu inteligentnych rolet
Domownicy korzystający z tego typu rozwiązań wspominają przede wszystkim o ogromnej wygodzie. Możliwość sterowania pojedynczymi elementami oraz całymi grupami z dowolnego miejsca zdecydowanie skraca czas realizacji wielu czynności. Zwłaszcza że cały panel kontrolny znajduje się w telefonie. O jakich korzyściach warto jeszcze wspomnieć?
- Kontrola nasłonecznienia i stopnia nagrzewania pomieszczeń. Jednym przyciskiem wpuścimy więcej światła do salonu i sprawimy, że zostanie on naturalnie dogrzany przez promienie słoneczne. W lecie natomiast ograniczymy ten proces.
- Mniejsze straty energii. To zaś przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie i prąd.
- Ochrona prywatności. Nowoczesne rolety i żaluzje skutecznie zabezpieczają domowników przed ciekawskim wzrokiem postronnych osób.
- Personalizacja systemu. Automatyka do rolet jest dostosowywana do specyfiki budynku, a także do indywidualnych potrzeb i wymagań użytkowników. Dzięki temu możemy liczyć na dokładnie taki system, jaki nam się zamarzy. Warto podkreślić, że jest on instalowany zarówno w nowopowstających budynkach, jak i już istniejących.
- Ochrona przeciwwłamaniowa. Elementy wchodzące w skład systemu znacznie zmniejszą ryzyko włamania.
Inteligentne rolety, żaluzje, markizy i karnisze sterowane telefonem to sposób na zwiększenie codziennej wygody, obniżenie rachunków, a także poprawę bezpieczeństwa. Wszystko to sprawia, że warto rozważyć instalację takiego systemu. Nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych.