Szkło od lat znajduje wiele zastosowań w architekturze budynków mieszkalnych. To doskonały, uniwersalny materiał, który pozwoli stworzyć nowoczesną, a jednocześnie funkcjonalną i estetyczną aranżację domu. W artykule tym przedstawiamy pomysły na zastosowanie szkła.
Szkło w aranżacji domu – doskonałe rozwiązanie
Zastosowanie szkła w budynkach mieszkalnych nadaje im charakterystycznego, nowoczesnego wyglądu i pozwala wykreować przestrzeń pełną naturalnego światła. Szkło jest bezpiecznym i naturalnym materiałem, który spełnia wiele funkcji. Jego właściwy dobór pozwala na energooszczędność, ochronę przed hałasem, funkcjonalne podzielenie dostępnej powierzchni mieszkalnej czy wprowadzenie do wnętrza domu nowoczesnych rozwiązań, bez potrzeby przeprowadzania kosztownych i czasochłonnych remontów.
Doskonałym pomysłem na oryginalną aranżację wnętrza domu są szklane ściany. Można zdecydować się na przeźroczystą lub półprzezroczystą zabudowę. Rozwiązanie to pasuje nie tylko do nowoczesnych aranżacji, ale także wspaniale przełamuje surowy charakter loftowej konstrukcji domu czy też minimalistyczną aranżację pomieszczenia. Szklane ściany są wspaniałym akcentem dekoracyjnym, a w zestawieniu z metalowymi lub drewnianymi materiałami wykończeniowymi, dają wrażenie estetycznego i spójnego wnętrza. Podobnie rzecz ma się ze szklanymi elementami mebli oraz lustrami na wymiar. To detale, dzięki którym można stworzyć grę świateł, a także optycznie powiększyć każde pomieszczenie.
W jaki sposób można wykorzystać zabudowy szklane w domu?
Wykorzystanie szkła w aranżacji nowoczesnego domu posiada wiele zalet. Przede wszystkim konstrukcje szklane można dopasować do metrażu posiadanego budynku mieszkalnego, jak również użyć ich do funkcjonalnego, praktycznego i estetycznie wyglądającego przedzielenia nieustawnych lub zbyt dużych powierzchni mieszkalnych. Szkło, w przeciwieństwie do innych materiałów budowlanych, umożliwia swobodne przepuszczanie naturalnego światła, co sprawia, że wnętrza stają się bardziej widne i naturalnie oświetlone.
Szklane elementy doskonale sprawdzają się także w pomieszczeniach kuchennych. Jest to rozwiązanie praktykowane już od wielu lat. Według architektów wnętrz, szklane panele ścienne w kuchni są nie tylko estetyczne, ale także łatwe do utrzymania w czystości. Wiele możliwości wykorzystania szkła w domowej kuchni sprawia, że ten materiał idealnie nadaje się do dekoracji tego pomieszczenia i doskonale współgra z każdym stylem aranżacyjnym, w jakim urządzona jest kuchnia.
Szklane panele ścienne w kuchni z powodzeniem zastępują tradycyjnie używane płytki oraz inne materiały służące do ochrony i dekoracji ścian. Można zdecydować się na różne wersje kolorystyczne oraz dowolnie wybraną grafikę szkła. Użycie odpowiedniej jakości hartowanego szkła sprawia, że szklane panele ścienne znajdujące się w pomieszczeniach kuchennych, są odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne oraz wewnętrzne, zwłaszcza wilgoć, parę wodną, wysoką temperaturę czy uszkodzenia mechaniczne powstałe w trakcie korzystania z kuchni.
Zabudowy szklane w łazience, salonie i sypialni
Zabudowy szklane w domu świetnie sprawdzają się także w łazienkach i pokojach kąpielowych, jakie znajdują się w nowoczesnych budynkach. Dzięki temu funkcjonalnemu rozwiązaniu można stworzyć modną kabinę prysznicową o odpowiedniej wielkości i wysokości, idealnie dopasowaną do wnętrza pokoju kąpielowego. Oprócz tego, konstrukcje szklane mogą służyć także do wydzielenia strefy umywalkowej, kąpielowej i praktycznego przedzielenia wanny czy też nabudowania na niej parawanu, zastępującego tradycyjny prysznic.
Szkło sprawdza się także w sypialni i salonie. W tych pomieszczeniach szklane ścianki mogą służyć do podzielenia dostępnej powierzchni, a także do optycznego powiększenia posiadanego metrażu lub też zaakcentowania wybranych elementów, jakie znajdują się w salonie lub sypialni.
Wykorzystanie zabudowy szklanej i elementów ze szkła w domu pozwala stworzyć wrażenie ultra nowoczesnego oraz bardzo przestronnego wnętrza. To doskonały pomysł na zaaranżowanie funkcjonalnych i estetycznie prezentujących się pomieszczeń.
Źródło: Szklarz Warszawa – Obróbka szkła