Choć budowa instalacji gazowej w domu czy firmie przebiega dość szybko, to jednak jest inwestycją złożoną i wieloetapową. Dlatego przed rozpoczęciem prac warto poznać wszystkie jej elementy i zapoznać się z najważniejszymi kwestiami. Dzięki temu, po przystąpieniu do realizacji inwestycji, będziemy dokładnie zaznajomieni z tematem i nic nas nie zaskoczy. Zatem, jaki wybrać zbiornik na gaz, gdzie go ulokować i czy musi to być teren posesji? Ponadto jakie kotły na gaz są dostępne na rynku? O tym wszystkim dowiecie się z naszego artykułu.
Czy ogrzewanie gazowe jest wydajne i z jakim kotłem?
Ogrzewanie na gaz płynny propan uznawane jest obecnie za jedno z najlepszych rozwiązań w tej dziedzinie. Na tak dobrą opinię o gazie grzewczym propan wpłynęło kilka czynników. Z jednej strony, gaz propan to najbardziej ekologiczne paliwo opałowe dostępne na rynku. Z drugiej natomiast, ceny propanu nieustannie znajdują się na bardzo atrakcyjnym poziomie i sprawiają, że tankowanie nie obciąża nadmiernie kieszeni właściciela. Jednak sama cena gazu to nie wszystko. Chcąc, by ogrzewanie było opłacalne, paliwo opałowe musi być również wydajne. Wpływa na to bezpośrednio współczynnik ilości paliwa, jakie jest potrzebne do ogrzania domu. Szacuje się, że w całym sezonie grzewczym do ogrzania domu o powierzchni 150 m2 zużywa się około 2500 litrów gazu propan. Ponadto można dodatkowo zwiększyć wydajność spalanego gazu poprzez wybór odpowiedniego kotła na gaz propan. Występują one jako piece tradycyjne oraz nowoczesne, tj. kondensacyjne.
Wybór kotła kondensacyjnego do spalania gazu propan jest doskonałym rozwiązaniem. Piece te, dzięki zjawisku kondensacji, odzyskują część ciepła z wydalanej pary i kierują je ponownie do wnętrza układu, tym samym zwiększając wydajność samego gazu i zmniejszając jego zużycie.
Jaki rodzaj zbiornika na gaz płynny propan wybrać?
Wybór konkretnego rodzaju zbiornika na gaz propan jest jedną z poważniejszych decyzji, jakie należy podjąć przed przystąpieniem do wykonania instalacji gazowej. Nie dość, że dostępnych jest wiele wariantów, jeśli chodzi o pojemność zbiornika, to jeszcze mamy wybór pomiędzy zbiornikiem naziemnym oraz podziemnym zbiornikiem na propan.
Wielkość zbiornika na gaz musi zostać dopasowana do metrażu domu, który będzie ogrzewany. W tej kwestii najlepiej jest zdać się na fachowców i ich sugestie. Należy jednak uwzględnić czy chce się tankować gaz propan raz, czy dwa razy w roku. Przyjmuje się, że dla domu o powierzchni 150 m2 wybierając zbiornik 2700 l tankowanie będzie wymagane maksymalnie dwa razy do roku. Dobrze jest także wybierać zbiorniki o pojemności poniżej 7000 l. Wynika to z kwestii czysto formalnych. Zbiorniki na gaz nie przekraczające 7000 litrów pojemności wymagają jedynie zgłoszenia. Natomiast montaż większego zbiornika wymaga pozwolenia na budowę, które jest bardziej kosztowne, a ubieganie się o nie trwa zdecydowanie dłużej niż załatwienie samego zgłoszenia.
Rozstrzygając pomiędzy decyzją o zakupie zbiornika naziemnego i podziemnego na gaz propan, warto najpierw zapoznać się z wymaganiami co do umiejscowienia zbiorników. Rozporządzenie określa minimalne odległości od budynków i granicy działki dla konkretnych typów zbiorników. Zgodnie z nim, zbiorniki naziemne wymagają zachowania większych odległości niż to jest w przypadku zbiorników podziemnych. Często bywa, że zbiorniki podziemne na gaz płynny propan wybierane są przez właścicieli bardzo małych działek, aby możliwe było posadowienie ich zgodnie z przepisami. Warto rozważyć także kwestie estetyczne. Zbiornik podziemny, dzięki ukryciu pod powierzchnią gruntu, pozostaje całkowicie niewidoczny, w przeciwieństwie do naziemnego zbiornika na gaz propan.
Gdzie umiejscowić zbiornik na propan?
Zbiornik na gaz płynny propan musi zostać posadowiony na terenie posesji, na której znajduje się budynek zaopatrywany w gaz. Dodatkowo lokalizacja zbiornika musi być w pełni zgodna z obowiązującymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa instalacji gazowych. Przepisy te określają konkretne odległości, jakie musi zachować zbiornik na gaz propan zarówno od budynków mieszkalnych, gospodarczych i usługowych, jak i od granicy sąsiedniej działki. W żadnym wypadku nie można umieszczać zbiornika na gaz płynny propan w naturalnych zagłębieniach terenu oraz na terenach podmokłych. Ponadto należy także pamiętać o zachowaniu bezpiecznego dystansu od studzienek kanalizacyjnych oraz poziomego rzutu linii wysokiego napięcia.
Źródło: LPG Direct – gaz propan