W skład instalacji fotowoltaicznej obok paneli słonecznych, inwertera czy też okablowania wchodzić może również dodatkowe urządzenie – optymalizator mocy. Za co odpowiada to urządzenie i kiedy jego stosowanie jest konieczne?
Optymalizator mocy – co to? Kiedy go stosować?
Optymalizator mocy to niewielkie urządzenie, które umieszcza się pod panelami fotowoltaicznymi. Jego zadaniem jest zwiększenie wydajności instalacji fotowoltaicznej. Wykorzystuje się go przede wszystkich w sytuacjach, gdy moduły są niedopasowane pod względem prądowo-napięciowym, czyli m.in. gdy połać dachowa jest częściowo zacieniona, montaż musi się odbyć na kilku połaciach lub przewidujemy rozbudowę instalacji.
Niedopasowanie prądowo-napięciowe może być powodowane także innymi czynnikami, w tym punktowym zabrudzeniem paneli słonecznych, nierównym nagrzewaniem i starzeniem się ogniw, ich uszkodzeniem lub refleksami świetlnymi.
Jak więc widać, to złożony problem, którego rozwiązaniem jest optymalizator mocy. To małe urządzenie ma za zadanie usprawnić pracę całej instalacji fotowoltaicznej.
Jak działa optymalizator mocy?
Optymalizator mocy uniezależnia pracę modułów połączonych w jednym łańcuchu do inwertera, dzięki czemu każdy moduł pracuje ze swoją możliwie największą mocą chwilową. Gdy nie mamy optymalizacji, cały łańcuch modułów pracuje jak jego najsłabsze, np. zacienione lub uszkodzone ogniwo.
Podobnie jak inne części składowe instalacji fotowoltaicznej, również i optymalizatory mocy są stale udoskonalane. W efekcie nie tylko zwiększają wydajność instalacji fotowoltaicznej, ale również oferują dodatkowe funkcje. Jakie? W zależności od modelu urządzenia te mogą eliminować efekt gorących punktów, zwiększać bezpieczeństwo systemu czy też monitorować pracę poszczególnych paneli słonecznych.
Wbrew temu, co mogłaby sugerować nazwa sprzętu, optymalizator mocy nie jest skomplikowanym urządzeniem. Dzięki prostej konstrukcji wyróżnia się niską awaryjnością. Producenci rozwiązań tego typu zwykle dają na nie 25-letnią gwarancję. Sam ten fakt świadczy o jego wysokiej sprawności i długiej żywotności.
Koszty zakupu optymalizatora i opłacalność inwestycji
Chociaż jednostkowy koszt zakupu optymalizatora nie jest duży, należy pamiętać o tym, że jeden optymalizator przypada na jeden moduł fotowoltaiczny. Jeśli więc instalacja składa się z kilku lub kilkunastu paneli niedopasowanych pod względem prądowo-napięciowe, koszt zwiększenia jej wydajności może wzrosnąć o kilka procent. Określenie opłacalności inwestycji z optymalizatory warto powierzyć specjalistom w dziedzinie fotowoltaiki. Co ważne, od sprzętu tego typu nie można wymagać cudów. Jeśli panele są stale zacienione, to nawet najlepszej jakości optymalizatory mocy nie sprawią, że moduły zaczną wytwarzać ogromne ilości prądu. Istotna jest więc przede wszystkim dbałość o sam projekt instalacji fotowoltaicznej i jej montaż we właściwym miejscu.
Niedopasowanie prądowo-napięciowe można wyeliminować, stosując nie tylko optymalizatory mocy, ale również mikrofalowniki. Ich wadą jest jednak konieczność zastosowania większej ilości osprzętu i nieco bardziej skomplikowany montaż, co przekłada się na wyższy koszt.
Optymalizatory mocy to rozwiązania, których zastosowanie przynosi szereg wymiernych rezultatów. Pozwalają one m.in. zredukować straty energii wynikające z zacienienia paneli słonecznych. W efekcie moc instalacji wzrasta, a jej praca jest stabilniejsza. Dodatkowy uzysk energii sięga kilku, czasem kilkunastu procent. Jest więc to niezwykle opłacalne rozwiązanie.