Kontakt

tel./fax. 22 654 26 71

kom. 48 502 573 463

sklep@wajbex.pl

Kontakt

tel./fax. 22 654 26 71

kom. 48 502 573 463

sklep@wajbex.pl

Godziny otwarcia sklepu:
Poniedziałek - Piątek:8:30 - 17:00
Sobota: 10:00 - 13:00

Godziny otwarcia sklepu:
Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 17:00
Sobota: 10:00 - 13:00

tel./fax. 22 654 26 71

kom. 48 502 573 463

sklep@wajbex.pl

Lewy panel
Numer KBA:
Zeigen linken Fenster
Pokaż prawy panel

Elektryka

Koło pasowe - sprzęgło alternatoraKoło pasowe, sprzęgło alternatora

 

 

 

Koło pasowe alternatora jest stosunkowo nowym wynalazkiem. Jego skonstruowanie zostało podyktowane koniecznością sprostania coraz większym wymaganiom jeśli chodzi o moc i obroty silnika w nowoczesnych samochodach. Odpowiednie działanie koła jest więc bardzo ważne dla prawidłowego działania silnika i kultury jazdy.

Zadaniem koła pasowego alternatora jest między innymi tłumienie drgań skrętnych, jakie pojawiają się w silniku. Przez to można stosunkowo łatwo zauważyć, kiedy część ta nie działa prawidłowo, bo na przykład zużyła się lub doszło do jej usterki, za pomocą nietypowych ruchów lub odgłosów, wskazujących na brak tłumienia drgań.

Objawy

Typowym objawem uszkodzenia koła pasowego alternatora jest charakterystyczny, nietypowy dla normalnego działania odgłos dobiegający z alternatora. Najłatwiej jest usłyszeć go i w ten sposób przekonać się o uszkodzeniu koła pasowego, gdy na dużych obrotach wyłączy się silnik samochodu (nie można jednak techniki tej stosować zbyt często).

Najbardziej dostrzegalnym podczas jazdy samochodem, w którym doszło do usterki koła pasowego alternatora, jest charakterystyczny ruch napinacza, co najłatwiej zaobserwować kiedy samochód ma włączony jałowy bieg, zwłaszcza jeśli ma się duże doświadczenie jako kierowca. Diagnostyka ta jest bardzo istotna dla prawidłowego działania samochodu.

Jak wymienić koło pasowe

Wymiana koła pasowego jest rutynowym zabiegiem kondycjonującym samochód. Powinno dokonywać się jej regularnie, nie co pewien okres, ale licząc przejechane kilometry, gdyż dzięki temu można zapewnić sobie bezpieczeństwo. Najlepiej jest wymieniać koło razem z paskiem rozrządu, co również wykonuje się stosunkowo często.

Wymiana koła pasowego jest dość łatwym zadaniem, tak samo jak samodzielna diagnostyka jego uszkodzeń, zarówno jeśli chodzi o obserwację niezwykłych zjawisk w samochodzie, jak nietypowe odgłosy, jak i diagnostykę ręczną, polegającą na wyjęciu koła pasowego z alternatora – tak samo wykonuje się wymianę.

Sklep motoryzacyjny Wajbex.pl

Samodzielna wymiana koła pasowego alternatora nie powinna sprawić kłopotu osobom, które są dość dobrze obeznane z budową samochodu i lubią przy nim majsterkować. Warto więc wymian dokonywać samodzielnie, zwłaszcza że w naszym sklepie znaleźć można koła w świetnych cenach, pochodzące od najlepszych producentów.

 

Jeśli chcesz wybrać odpowiednie koło pasowe do swojego samochodu, wybierz markę auta z listy poniżej, następnie model, rocznik oraz pojemność silnika.

Gdyby samodzielny wybór części sprawił Ci kłopot, skontaktuj się z nami: kontakt telefoniczny nr (22)620-89-45 lub 654-26-71 lub mailowo sklep@wajbex.pl.