Kontakt

tel./fax. 22 654 26 71

kom. 48 502 573 463

sklep@wajbex.pl

Kontakt

tel./fax. 22 654 26 71

kom. 48 502 573 463

sklep@wajbex.pl

Godziny otwarcia sklepu:
Poniedziałek - Piątek:8:30 - 17:00
Sobota: 10:00 - 13:00

Godziny otwarcia sklepu:
Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 17:00
Sobota: 10:00 - 13:00

tel./fax. 22 654 26 71

kom. 48 502 573 463

sklep@wajbex.pl

Lewy panel
Numer KBA:
Zeigen linken Fenster
Pokaż prawy panel

Układ hamulcowy

Klocki hamulcowe

Klocki hamulcowe stanowią istotny element układu hamulcowego. Klocki są osadzone w jarzmach zacisków hamulcowych. Poruszają się suwliwie, a za ich pracę odpowiadają w samochodach osobowych tłoki hydrauliczne, a w ciężarowych - pneumatyczne. W trakcie obrotu tarczy hamulcowej klocki tworzą na nią nacisk, którego efektem jest spowolnienie lub zatrzymanie pojazdu.

Konstrukcja klocków hamulcowych jest stosunkowo prosta - klocek składa się z okładziny ciernej oraz metalowej płytki nośnej. Jednak poza tym budowa klocków jest różna w zależności od ich zastosowania i mogą one być wyposażone w dodatkowe elementy. Oprócz tego producenci często sięgają po rozwiązania, które ograniczają głośność pracy układu hamulcowego, takie jak pokrywanie klocków farbą proszkową lub montaż gumowych nakładek.

Jak i kiedy wymienić klocki hamulcowe?

Zaletą klocków jest to, że same informują kierowcę o tym, kiedy mija ich termin przydatności do użycia! Klocki, które należy wymienić, zaczynają piszczeć podczas hamowania. Dodatkowo niektórzy producenci tworzą klocki ze specjalną blaszką, która po pewnym czasie zaczyna wydawać w trakcie użytkowania hamulców metaliczny dźwięk.

Jeżeli nie chcemy czekać na sygnały dźwiękowe, możemy samodzielnie sprawdzić stopień zużycia klocków. Każdy rodzaj klocków wyposażony jest w okładzinę ze specjalnym rowkiem. Gładka okładzina to sygnał dla kierowcy, że klocki należy wymienić. Sama wymiana nie jest trudna, ponieważ po zdjęciu koła dostęp do klocków jest bardzo łatwy. Operacja wymaga jednak odpowiedniej wiedzy i sprzętu, dlatego w większość przypadków lepiej powierzyć to zadanie specjaliście.

Piszczące, zużyte klocki - objawy?

Jak już wspomnieliśmy, najpewniejszymi objawami zużycia klocków jest piszczenie lub brzęczenie, a oprócz tego zużycie klocków możemy sprawdzić również przy pomocy znajdujących się na nich okładzin. Kontrola grubości okładzin klocków hamulcowych jest bardzo łatwa i bez większego problemu możemy przeprowadzić ją samodzielnie!

W tym celu wystarczy zdjąć koła, a później sprawdzić grubość okładzin przez znajdujące się pod nimi, specjalne otwory kontrolne. Gładkie okładziny bez specjalnego wyżłobienia oznaczają konieczność wymiany klocków. Podczas oględzin lub wymiany klocków warto przy okazji sprawdzić również stan tarcz hamulcowych.

Atrakcyjne ceny i duża ilość części - Sklep Wajbex

Klocki samochodowe są stosunkowo tanie. Odpowiedni dobór klocków hamulcowych również nie jest trudny, ponieważ wytyczne na ich temat praktycznie zawsze otrzymujemy od producenta auta wraz z instrukcją. Klocki powinny być dopasowane do kształtu zacisków hamulcowych, a także pokryte okładziną o odpowiednich parametrach.

Szukając klocków hamulcowych warto przyjrzeć się ofercie firmy Wajbex. Sklep z częściami samochodowymi Wajbex posiada duży wybór produktów, w tym znane marki oferujące miękkie klocki hamulcowe, takie jak Textar, Bosch, Ferodo, Ate, Trw oraz zestawy montażowe. Tego rodzaju klocki szczególnie zasługują na uwagę, ponieważ chronią tarcze hamulcowe przed szybkim zużyciem.

Opinie o firmach - czyli jakiej firmy klocki hamulcowe wybrać?

Trudno powiedzieć, która firma produkuje najlepsze klocki hamulcowe. Wybór klocków zależy przede wszystkim od parametrów podanych przez producenta oraz sposobu, w jaki korzystamy z auta - inne potrzeby będzie miał kierowca poruszający się głównie autostradami, a inne osoba często jeżdżąca po mieście. Na pewno warto mieć na uwadze fakt, że kupowanie najtańszych klocków to jedynie pozorna oszczędność!

Wszystkie oferowane przez nas części w tym także klocki hamulcowe są fabrycznie nowe, posiadają gwarancję producenta od 12 lub 24 miesięcy oraz spełniają europejskie normy produkcyjne umożliwiające sprzedaż w Europie.

Jeśli chcesz wybrać odpowiednie klocki do swojego samochodu, wybierz markę auta z listy poniżej, następnie model, rocznik oraz pojemność silnika.

Gdyby samodzielny wybór części sprawił Ci kłopot, skontaktuj się z nami: kontakt telefoniczny nr (22)620-89-45 lub 654-26-71 lub mailowo sklep@wajbex.pl.