Coraz więcej zakładów przemysłowych i firm usługowych dąży do wykorzystania sprężonego powietrza o wysokim stopniu oczyszczenia. Wynika to z wymogów procesów produkcyjnych wpływających na jakość produktów końcowych. Ponadto, uzdatnianie sprężonego powietrza pozwoli nie tylko uzyskać jego wysoką jakość, lecz także pozytywnie wpłynie na żywotność, trwałość i bezawaryjność instalacji sprężonego powietrza.
Dlaczego tak ważne jest uzdatnianie sprężonego powietrza?
Uzdatnianie sprężonego powietrza jest bezdyskusyjnie najlepszym rozwiązaniem dla osób wykorzystujących to medium. Okazuje się bowiem, że 1 m sześcienny sprężonego powietrza zawiera około 190 milionów wszelkiego typu zanieczyszczeń. Mogą to być olej, cząsteczki stałe, para wodna, woda, mikroorganizmy, wirusy, bakterie, grzyby i wszystko to co cyrkuluje w powietrzu zasysanym przez kompresory przemysłowe. Zanieczyszczenia, para wodna, olej oraz inne mikroorganizmy mogą doprowadzić do powstania poważnej awarii instalacji wytwarzania sprężonego powietrza, a także do korodowania niektórych podzespołów. W konsekwencji systemy, które nie posiadają uzdatniania sprężonego powietrza, są narażone na szybsze uszkodzenia elementów systemu oraz zanieczyszczenie produktów końcowych.
Zanieczyszczenie produktu końcowego wynikające z nadmiernego zanieczyszczenia wykorzystywanego w procesie produkcji medium – czyli sprężonego powietrza – może prowadzić do wysokich strat, a nawet całkowitej utylizacji wadliwej serii produktów. Wiąże się to z czasochłonnym załatwianiem wszelkich formalności z tym związanych, a także poniesieniem wysokich kosztów finansowych. Należy wspomnieć także, że uszkodzone produkty końcowe nie nadają się już do sprzedaży. Mimo, że firma produkowała jest zgodnie z normami, to nie może ona wnioskować o uzyskanie odszkodowania, ponieważ ich uszkodzenie nastąpiło z winy właściciela, który nie zastosował systemów uzdatniania sprężonego powietrza.
Brak systemu uzdatniania a ryzyko uszkodzenia produktów końcowych
Dobry system uzdatniania sprężonego powietrza to wysokiej jakości urządzenia w postaci filtrów, osuszaczy adsorpcyjnych i chłodniczych, a także separatorów cyklonowych. Oprócz tego na rynku pojawiają się także inne urządzenia służące do optymalnego przygotowania sprężonego powietrza do współpracy z możliwie każdym rodzaju kompresorów. Sprawnie przeprowadzony proces uzdatniania sprężonego powietrza gwarantuje żywotność wszystkich elementów, z których składa się instalacja do wytwarzania tego medium. Oprócz tego, uzdatnianie sprężonego powietrza ma na celu przedłużenie pracy wszystkich urządzeń tworzących park maszynowy i korzystających z tego medium.
System uzdatniania sprężonego powietrza, dostosowany do wymogów konkretnego zakładu przemysłowego, jest w stanie wyłapać wiele zanieczyszczeń. Należą do nich cząsteczki stałe, które sprężarki zasysają z otoczenia, a także mikroorganizmy, pyłki, kurz oraz wilgoć. Wszystkie te zanieczyszczenia mogą powodować skrócenie żywotności instalacji sprężonego powietrza i urządzeń odbiorczych nawet o kilkanaście procent.
Uzdatnianie sprężonego powietrza zapobiega korodowaniu
System uzdatniania sprężonego powietrza jest w stanie wyłapać także olej, który jest czynnikiem smarującym i chłodzącym w wielu rodzajach sprężarek, między innymi tłokowych i śrubowych. Wyłapanie cząsteczek oleju ma kluczowe znaczenie ponieważ mogą one negatywnie wpłynąć na jakość produktu końcowego (np. w lakiernictwie)..
Co więcej, w zasysanym powietrzu duża zawartość pary wodnej jest całkowicie naturalnym zjawiskiem. Dzięki systemom uzdatniania sprężonego powietrza można ograniczyć ilość cząsteczek wody, jakie znajdują się w sprężonym powietrzu i mogą spowodować korodowanie niektórych elementów instalacji i odbiorników. Dzięki temu właściciel firmy ma pewność, że jego park maszynowy nie ulegnie uszkodzeniu lub awarii spowodowanej procesem korodowania.
System uzdatniania sprężonego powietrza to gwarancja jego najwyższej jakości. Z drugiej strony instalacja sprężonego powietrza powinna być chroniona przez odpowiednie urządzenia, w postaci osuszaczy, filtrów czy separatorów, ponieważ warunkuje to jej bezawaryjność i możliwość dłuższej eksploatacji.