Nie da się dobrze przeprowadzić budowy czy remontu bez odpowiednio rozplanowanego i sprawnie działającego transportu. Nikt nie chce pozwolić sobie na przestoje związane z problemami na trasie czy opóźnienia przez brak kierowcy z właściwymi kwalifikacjami. Należy jednak pamiętać, że niektóre pojazdy nie poradzą sobie na każdym terenie, a i waga transportu może być dla nich za duża. W takich sytuacjach warto zdecydować się na wynajem pojazdów HDS, które nie bez powodu są nazywane samochodami do zadań specjalnych.
HDS – co to za pojazd
Prosta i podstawowa definicja mówi o tym, że jest to samochód – może być dostawczy lub ciężarowy – który jest dodatkowo wyposażony w hydrauliczny dźwig samochodowy. To żuraw, który jest przymocowany do pojazdu, a jednocześnie umożliwia jego samodzielny załadunek, jak i rozładunek w miejscu docelowym. Zasięg takiego żurawia może wynosić nawet ponad 20 metrów. Maksymalny udźwig będzie zależał od wysokości, na jakich jest ładowany – ale może wynosić kilkanaście ton. Za to skrzynia takiego pojazdu może pomieścić ładunek o wadze powyżej 20 ton. Jak więc widać, można ten pojazd stosować do przewozu bardzo ciężkich rzeczy, także tych charakteryzujących się dużymi gabarytami.
Rodzaje pojazdów HDS
Samochody HDS dzieli się przede wszystkim ze względu na to, na jakich trasach będą wykorzystywane. Można więc wyróżnić między innymi transport HDS szosowy, który jest przystosowany do pokonywania długich odległości, ale po odpowiednio utwardzonych drogach. HDS terenowy umożliwia transport także na nierównym terenie – choć może mieć nieco mniejszą ładowność i maksymalny udźwig w porównaniu do szosowego odpowiednika. Można znaleźć na rynku jeszcze jeden rodzaj pojazdów HDS – niskopodwoziowy. One z kolei są przystosowane głównie do przewozu maszyn potrzebnych na budowach.
Pojazdy HDS – zastosowanie
Już sama charakterystyka transportu, który jest wyposażony w hydrauliczny dźwig samochodowy pokazuje, że można je wykorzystywać do przewozu materiałów, maszyn czy narzędzi o dużych gabarytach. Dlatego też właśnie za pomocą pojazdów HDS przewożone są między innymi różnego rodzaju kontenery – sanitarne, magazynowe, biurowe czy morskie. Tego typu transport doskonale sprawdza się także do przewozu wielu konstrukcji, agregatów, rusztowań, konstrukcji stalowych lub płyt drogowych. Fakt, że zamontowany żuraw umożliwia zarówno samodzielny załadunek, jak i rozładunek, pozwala na rezygnację z dodatkowych urządzeń, co jest dodatkową oszczędnością zarówno czasu, jak i pieniędzy.
Profesjonalny wynajem maszyn
Organizując transport na budowę, warto zdecydować się na usługi profesjonalnej firmy, która świadczy usługi wynajmu maszyn budowlanych. To rozwiązanie ma kilka istotnych atutów. Przede wszystkim, takie przedsiębiorstwo dba o to, by wszystkie maszyny były w pełni sprawne oraz miały wszelkie niezbędne badania techniczne. Na dodatek, każdy sprzęt, który jest w tej firmie wynajmowany, jest obsługiwany przez profesjonalnego i wykwalifikowanego operatora.
Warto wybrać także usługi firmy, która dysponuje całym parkiem maszyn – dzięki temu w jednym miejscu będzie można znaleźć znacznie więcej maszyn, które przydadzą się przy realizacji prac na budowie czy podczas remontu. W profesjonalnej firmie świadczącej usługi wynajmu pojazdów i maszyn budowlanych znajdują się bowiem nie tylko pojazdy HDS, ale też między innymi wywrotki, koparki czy podnośniki koszowe. Pracownicy firmy, która zajmuje się wynajmem tego typu urządzeń, pomogą także w dobraniu optymalnych rozwiązań przy konkretnej inwestycji. Przeanalizują, jaka jest skala przedsięwzięcia, jakie i ile maszyn będzie na niej potrzebnych oraz w jakim terminie powinny być one dostępne. Służą pomocą również przy zorganizowaniu systemu zagospodarowania odpadów budowlanych – ponieważ z tym też na każdej budowie trzeba się liczyć. Przy wyborze transportu HDS można liczyć na pomoc w wyborze konkretnych pojazdów – w zależności od tego, co będzie nimi przewożone, na jakich terenach oraz na jakich dystansach. Pracownicy firmy zadbają również o to, by dostosować czas wynajmu do grafiku i harmonogramu budowy, by wyeliminować ryzyko niepotrzebnych przestojów lub opóźnień.